بیشتر بد انیم

افراد بي‌خواب بخوانند
شما محكوم نيستيد تا صبح در تخت خواب غلت بزنيد. بلكه نكته‌هاي ساده اي وجود دارد كه با رعايت آنها مي‌توانيد خواب آرام و راحتي داشته باشيد. به اين فكر كنيد كه چه عاملي مانع خواب خوب شبانه شما مي‌شود. عواملي مانند فشار كاري، مسئوليت‌هاي خانوادگي يا چالش‌هاي غيرمنتظره اي چون از دست دادن شغل، مشكلات در رابطه زناشويي يا بيماري مي‌تواند به بيخوابي بينجامد. با اينكه به نظر نمي‌رسد كسي بتواند تمام عوامل برهم زننده خواب راحت را كنترل كند، مي‌توان با به كارگيري برخي عادت‌ها، خواب بهتري داشت. 
 به برنامه زماني ويژه خواب پايبند باشيد: هر شب رأس ساعت مشخصي به تخت خواب برويد و هر صبح در ساعت مشخصي از خواب بيدار شويد و در اين مورد هيچ استثنايي قائل نشويد: نه آخر هفته ها، نه مناسبت ها و نه ساير تعطيلي ها. مصمم بودن، چرخه خواب و بيداري بدن شما را تنظيم مي‌كند و در داشتن خواب شبانه بهتر موثر است. با اين حال به خاطر داشته باشيد كه اگر پس از گذشت ۱۵ دقيقه در تخت خواب به خواب نرفتيد، برخيزيد و از تكنيك هاي خودآرام‌سازي استفاده كنيد. تنها زماني به تخت خواب برويد كه احساس خستگي مي‌كنيد. هرچه بيشتر براي خوابيدن تقلا كنيد، آن را دشوارتر خواهيد يافت. 
 به آنچه مي‌خوريد و مي‌نوشيد توجه كنيد: پرخوري يا گرسنه ماندن پيش از خواب، انتخاب مناسبي نيست. اين احساس ناراحتي در دستگاه گوارش مي‌تواند شما را بيدار نگه دارد. همچنين مقدار مايعاتي كه پيش از خواب مي‌نوشيد را محدود كنيد تا مجبور نشويد كه گاه و بي‌گاه در نيمه هاي شب به دستشويي سر بزنيد. همچنين تاثير محرك نيكوتين و كافئين تا ساعت ها باقي مي‌ماند و عامل مهمي‌در برهم زدن كيفيت خواب شبانه به حساب مي‌آيد. 
 مناسك خواب را به‌جاي آوريد: هر شب پيش ازخواب كارهاي تكراري انجام دهيد تا با اين روش به بدنتان بگوييد كه ديگر وقت خواب است. فعاليت‌هايي مثل حمام كردن يا دوش آب گرم گرفتن، خواندن يك كتاب، يا گوش دادن به يك موسيقي آرامش بخش و ترجيحا با نور بسيار كم، مناسب هستند. فعاليت‌هاي آرامش بخش با تسهيل چرخه بيداري و خواب آلودگي به داشتن خوابي بهتر كمك مي‌كنند. بهتر است تلويزيون و ساير دستگاه‌هاي الكترونيكي را جزو مناسك خوابتان قرار ندهيد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه استفاده از اين دستگاه‌ها پيش از خواب، موجب تداخل در خواب مي‌شود. 
 محيطي مناسب براي خواب ايجاد كنيد: براي بهتر خوابيدن، اتاق خوابتان را خواب آور كنيد. يعني محيطي آرام، ساكت، تاريك و خنك. مي‌توانيد از چشم بند، گوش‌گير و پنكه يا هر وسيله ديگري كه مناسب نيازهاي شما در هنگام خواب است، استفاده كنيد. تشك، پتو و بالش مناسب نيز در بهتر خوابيدن موثرند. سليقه هركس در تعريف محيط ايده‌آل براي خواب متفاوت است. محيط خوابتان را به شكلي دربياوريد كه احساس راحتي بيشتري مي‌كنيد. 
 چرت‌هاي روزانه‌تان را كوتاه‌تر كنيد: چرت‌هاي طولاني مدت در طول روز، مي‌تواند خواب شبانه را از شما بگيرد. به‌طور ويژه اگر مبتلا به اختلال بي‌خوابي هستيد يا كيفيت خواب شبانه‌تان پايين است، كمتر در طول روز چرت بزنيد. اگر تمايل خاصي به چرت روزانه داريد، زمان آن را به ۱۰ تا ۳۰ دقيقه درهنگام عصر محدود كنيد. اگر شب كار هستيد لازم است كه در قوانين خواب روزانه استثناء قائل شويد. در اين حالت پرده‌هاي پنجره را بياويزيد تا نور خورشيد كه ساعت دروني بدن را تنظيم مي‌كند براي خوابيدن تان مشكل ساز نشود. 
 فعاليت‌هاي بدني را به برنامه روزانه‌تان اضافه كنيد: فعاليت بدني منظم به شما كمك مي‌كند تا سريع‌تر احساس خواب آلودگي كنيد و سپس از خواب عميق لذت ببريد. البته زمان‌بندي بسيار مهم است. اگر زمان ورزش كردن بيش از حد به زمان خواب نزديك باشد ممكن است احساس انرژي زياد مانع خوابيدن شما شود. در اين صورت بهتر است در طول روز ورزش كنيد. 
 استرس خود را مديريت كنيد: هنگامي‌كه كار زيادي براي انجام‌دادن داريد و ذهن‌تان پر از فكر و خيال است، خوابيدن بسيار دشوار به نظر مي‌رسد. براي به دست آوردن آرامش با راه‌هاي مديريت استرس آشنا شويد. از پايه شروع كنيد، كارهايي مثل منظم شدن، اولويت‌بندي و سپردن برخي كارها به ديگران. به خودتان اجازه دهيد كه هروقت لازم است استراحت كنيد. با دوستان قديمي‌تان خوش‌و‌بش داشته باشيد. پيش از خواب، هرچه ذهن‌تان را مشغول كرده بنويسيد و تا فردا آن را كنار بگذاريد. مي‌توان گفت همه افراد تجربه يك شب بي‌خواب را داشته‌اند، امّا اگر شما اغلب اوقات گرفتار بي‌خوابي شبانه هستيد، با پزشك‌تان مشورت كنيد. تشخيص و درمان هر يك از عوامل بي‌خوابي شما را در داشتن خواب بهتري كه سزاوار آن هستيد ياري مي‌كند. 

 

خواص بي‌نظير حنا براي مو
حنا يكي از محبوب‌ترين گياهان زيبايي در هند و كشورهاي گرمسيري است. اين گياه براي تاثير خنك‌كنندگي‌اش شناخته شده است. سال‌هاي سال است كه مردم براي درخشان كردن و سالم نگاه داشتن موهايشان از حنا استفاده مي‌كنند. قدرت اين گياه سبز، فقط در آذين كردن دست و پا يا پوشاندن موهاي سفيد نيست، بلكه استفاده از آن روي موها، سلامت گيسوان شما را دوباره برمی‌گرداند. 
 موهاي سالم
دو بار در ماه روي موهايتان حنا بگذاريد تا موهايتان سالم، درخشان و حجيم شود. اين كار كمك خواهد كرد تا سلامت از دست رفته‌ موهايتان بازگردد و تار موهاي آسيب ديده‌تان درمان شود. حنا بدون از بين بردن تعادل موهايتان، تعادل اسيد قليايي پوست سرتان را باز مي‌گرداند. براي دريافت بهترين نتيجه، حنا را دو ساعت در آب دم كرده‌ي انگور فرنگي هندي بخيسانيد و آن را به موها و پوست سرتان بماليد. 
 نرم‌كنندگي مو
حنا يك نرم‌كننده‌ عالي براي موهاي شماست. حنا با احاطه‌ هر تار موي شما، يك لايه‌ محافظ دور آن خواهد ساخت كه از موهاي شما در برابر آسيب‌ها محافظت مي‌كند. استفاده‌ منظم از حنا با نگه‌داشتن رطوبت در موها، گيسوان شما را پرپشت و قوي مي‌سازد. اين درمان گياهي مو، درخشش و جلايي طبيعي به گيسوان شما مي‌بخشد و آنها را دو برابر قوي‌تر از قبل مي‌كند!
پوشاندن موهاي سفيد
اگر مي‌خواهيد بدون اينكه موهايتان را در معرض آسيب رنگ موهاي شيميايي قرار دهيد رنگ كنيد، آنگاه حنا بهترين راه حل است. حنا داراي هيچ آمينواسيد يا ماده‌ شيميايي ديگر كه رطوبت موهاي شما را مي‌زدايد نيست، پس موهاي شما خشك نشده و آسيب نخواهد ديد. آب را به‌همراه دو قاشق غذاخوري انگور فرنگي هندي خشك، يك قاشق چايخوري چاي سياه و دو گل ميخك بجوشانيد. آب را از صافي رد كنيد و به حنا اضافه كنيد تا خميري به دست بيايد. حالا آن خمير را در طول شب يا حداقل براي دو ساعت روي موهايتان رها كنيد. 
 درمان شوره‌ سر
حنا به عنوان يك راه درماني كاملا موثر براي شوره‌ سر نيز شناخته مي‌شود. يكي دو قاشق چايخوري تخم شنبليله را شبانه در آب بخيسانيد و صبح آن را بكوبيد. كمي‌روغن خردل را حرارت دهيد و كمي‌برگ حنا به آن اضافه كنيد. اجازه دهيد خنك شود و حالا خميري كه از تخم شنبليله درست كرديد را به آن اضافه كنيد. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه