شـنـید‌ه هـا

كنايه لاريجاني به قاضي‌پور

شنیده شد که رئيس مجلس در جلسه علني صبح روز سه‌شنبه به اظهارات جنجال‌برانگيز نادر قاضي‌پور نماينده اروميه واكنش نشان داد. ايسنا نوشت؛ علي لاريجاني در واكنش به اخطار غيرمرتبط نادر قاضي‌پور كه در جريان بررسي كليات لايحه ارزيابي زيست‌محيطي مطرح شد، خطاب به وي گفت: شما كه اينقدر حرف‌هاي مهم مي‌زنيد چرا چنين اخطاري مي‌دهيد؟

 

حال شريعتمداري خوب است

شنیده شد که مدير مسئول روزنامه كيهان از بيمارستان بقيه‌ا... مرخص شده و حالش مساعد است. ايسنا نوشت؛ حسين شمسيان سردبير روزنامه كيهان با اشاره به طرح شايعاتي از وخامت حال حسين شريعتمداري در بيمارستان بقيه‌ا... تهران، اظهار كرد: آقاي شريعتمداري صبح دیروز در مراسم زيارت عاشورا دچار كسالت شدند و پس از انتقال به بيمارستان بقيه‌ا... مورد معاينه قرار گرفت و علت گرفتگي عروق عنوان شد و هم‌اكنون وي در سلامتي كامل به سر مي‌برد و در حال مرخص شدن از بيمارستان است.

 

گوينده زن مترو، مرد شد

شنیده شد که صداي گوينده ايستگاه‌ها در بعضي از خطوط متروي تهران تغيير كرده و چند روزي است كه به جاي گوينده زن، صداي يك مرد نام ايستگاه‌ها را در واگن‌هاي قطار مي‌خواند. چند روزي است مسافران خط ٢ متروي تهران وقتي به ايستگاه‌ها مي‌رسند، صداي آشناي هميشگي نام ايستگاه را اعلام نمي‌كند. صداي هميشگي صداي يك زن بود كه سال‌هاست در قطارهاي زير زميني تهران شنيده مي‌شود و حالا دست كم در يكي از خط‌هاي مترو، يكي در ميان شده است. كم نيستند مسافراني كه در مترو، مي‌پرسند چرا صداي گوينده ايستگاه‌ها تغيير كرده است؟

 

پاداش هزار دلاري براي تیم فوتسال

شنیده شد که وزارت ورزش و جوانان پاداش هزار دلاري را براي قهرماني تيم ملي فوتسال در جام ملت‌هاي آسيا تصويب كرد. مهر نوشت؛ بعد از قهرماني تيم ملي فوتسال در جام ملت‌هاي آسيا، علي كفاشيان مبلغ 500 دلار براي بازيكنان پاداش در نظر گرفت كه اين مبلغ در اختيار امورمالي فدراسيون قرار گرفت تا بين بازيكنان تقسيم شود. همچنين وزارت ورزش و جوانان هم پاداشي را تا سقف هزار دلار (3 ميليون و 500 هزار تومان) را تصويب كرده است تا به بازيكنان داده شود. دستور پرداخت اين پاداش به اور مالي داده شده و قرار است به زودي اين پول را به بازيكنان تيم ملي بدهند.

 

درخواست برای مبارزه با فساد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در همایش قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مجتمع قضایی شهید بهشتی با بیان اینکه در مبارزه با فساد نباید بگوییم آن مدیر و یا برادر و یا هر وابسته دیگری خط قرمز من است، گفت: هیچ کس نباید احساس کند خط قرمزی دارد؛ البته این جمله و سیاست نباید بهانه ای شود که هر کس احساس کند که می‌تواند مسئولان را بی‌آبرو کند و به آّرو آنان لطمه بزند لذا ما باید از آبروی مسئولان حفاظت کنیم.جهانگیری یادآور شد:‌ اگر کسی از نزدیکان یا وابستگان مسئولی دستش به ناحق به بیت المال آلوده شده باشد، باید برخورد شود.

 

ضرر یک تریلیون دلاری سوریه

گاردین نوشت یک گزارش اقتصادی از دو موسسه خیریه در مورد سوریه نشان می‌دهد که اگر جنگ داخلی این کشور تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند، سوریه بیش از یک تریلیون دلار ضرر اقتصادی متحمل خواهد شد. شفقنا نوشت؛ گزارش موسسه خیریه کودکان World Vision نشان می دهد سوریه در آستانه ورود به ششمین سال بروز جنگ داخلی ۴۸۵ میلیارد دلار خسارت دیده که با احتمال ادامه آن تا ۵ سال دیگر این رقم به یک تریلیون دلار خواهد رسید.این بدان معنا است که هر روزی که سوریه در جنگ می گذراند باعث برورز ضرر ۳/۲ میلیارد دلاری برای این کشور می شود.این نهاد حقوق بشری همچنین تاکید کرده درحالیکه جنگ سوریه باعث کشته شدن ۲۵۰ هزار انسان شده است، خبر بدتر تاثیرات این جنگ ویرانگر روی زندگی ۸ میلیون کودک سوری است.

 

ميرتاج الديني گزينه رياست مجلس

شنیده شد که صولت مرتضوي معاون اسبق وزير كشور در دوره احمدي‌نژاد در گفت‌وگويي، ميرتاج الديني معاون پارلماني دولت دهم را كانديداي رياست مجلس كرد! وي به تحليلي از وضعيت رياست مجلس دهم و گزينه‌هاي رياست مجلس پرداخت و در همين رابطه ضمن ابراز اميدواري براي راه يافتن حجت‌الاسلام ميرتاج الديني عضو ائتلاف اصولگرايان به مجلس شوراي اسلامي، تاكيد كرد: اگر حجت‌الاسلام ميرتاج‌الديني در دور دوم انتخابات به مجلس راه پيدا كنند، به‌نظر مي‌رسد شانس جدي براي رياست مجلس دهم دارد، از سویي، گزينه ديگر پيش‌ِروي اصولگرايان براي رياست مجلس شوراي اسلامي، حاجي بابايي است.

 

واكنش آلن اير به اظهارات ظريف

شنیده شد که آلن اير، سخنگوي فارسي‌زبان وزارت امور خارجه ايالات متحده آمريكا در پست توئيتري خود نسبت به آنچه كه دكتر ظريف در گفت‌وگو با رضا رشيد‌پور در برنامه ديد در شب بيان كرد، واكنش نشان داد. آفتاب نوشت؛ وي در اين پست نوشت: «با خبرشدم كه جناب آقاي رضا رشيدپور در برنامه محبوب القلوبش ديد درشب در مصاحبه با جناب آقاي دكتر ظريف اشاره‌اي گذرا به بنده كرده و از دكتر ظريف پرسيد آيا وزارت خارجه ايران قصد دارد سخنگوي انگليسي زبان داشته باشد؟ دكتر ظريف درست جواب داد و گفت كه نيازي نيست چون ايشان همين كار را مي‌كند. اما وجه تمايز بين ما اين است كه آن كل شغل من است و ايشان وظايف خيلي سنگين‌تر از آن دارد و افزون بر آن زبان انگليسي ايشان خيلي بهتر از فارسي شكسته پيكسته من است... و نگفته نماند ايشان هم دسترسي به همه رسانه‌هاي آمريكايي دارد، اما دسترسي من به رسانه‌هاي فارسي نسبتا محدود است.»

 

جلسات لاریجانی و عارف با نمایندگان جدید

در حالی‌که حدود ۱۰ روز از برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری می گذرد، بازار رایزنی های سیاسی در بین منتخبان مجلس دهم داغ شده است.مهر نوشت؛در این میان، علی لاریجانی رئیس مجالس هشتم و نهم که در انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه قم در جایگاه دوم قرار گرفته است، مدتی است جلسات رایزنی خود با نمایندگان جدید راه یافته به مجلس را آغاز کرده است؛ این جلسات معمولا هر روز در فاصله صبح تا ظهر و در دفتر کار لاریجانی برگزار می شود. در همین رابطه رئیس مجلس امروز میزبان نمایندگان جدید راه یافته به مجلس از استانهای شمالی کشور بوده است.همزمان، محمدرضا عارف منتخب مردم تهران و سرلیست ائتلاف اصلاح طلبان نیز جلسات مشابهی را برای رایزنی با نمایندگان جدید راه یافته به بهارستان آغاز کرده است.بررسی ها از منابع آگاه نشان می دهد که در میان این تلاش ها و رایزنی ها، برخی اجزای دولت تلاش می کنند تا نمایندگان جدید را به سمت علی لاریجانی سوق دهند تا احتمالا فضای مجلس آینده در اختیار رئیس مجالس هشتم و نهم قرار گیرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه