تلخ‌ترین مسائل در جامعه فقر است

بعد از نماز ظهر و عصر 14 خرداد در حرم امام که به امامت سید علی خمینی اقامه شد، یادگارامام در میان جمعیت انبوه به ابراز احساسات مردم پاسخ داد.

آرمان: حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی خمینی که خود از نامداران حوزه‌علمیه است، به گرگان سفر کرد تا دوستداران بیت امام راحل، بوی یار سفرکرده را از نوه‌اش استشمام کنند. سیدعلی خمینی، در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذارجمهوری‌اسلامی که در مصلای گرگان برگزار شد، اظهار کرد: باید به خودمان گوشزد کنیم ملت ایران چرا قیام کرد و پا به صحنه گذاشت. او اضافه کرد: معتقدم برخی از مهمترین آرمان‌های انقلاب، آرمان‌های امروز هم هست. آرمان‌های انقلاب هنوز به طور کامل محقق نشده است. امروز جمهوری‌اسلامی موظف است برای تحقق حداکثری این آرمان‌ها تلاش‌ها کند. نوه گرامی امام تصریح کرد: بحث شایستگی به جای وابستگی یکی از آرمان‌های ما بود. او بیان کرد: اگرکسی قراراست مسئولیت بگیرد و جایی را اشغال کند، باید به جای نگاه کردن به وابستگی وی به جریان‌ها و خانواده او، شایستگی او را بررسی کنیم و این در ادبیات دینی ما هم به روشنی پیداست. سیدعلى خمینی، اضافه کرد: دومین آرمان، شایستگی به جای ثروت است. ثروت در جمهوری‌اسلامی چیز بدی نیست به شرط این که از راه درست بدست آید؛ لذا برای اینکه کسی مقامی بگیرد نباید ثروت معیار انتخاب او باشد. او با تاکید بر این که نباید گفت کسی که ثروت دارد با کرامت‌تر است، خاطرنشان کرد: تجربه نظام جمهوری‌اسلامی و تجربه امام(ره) نشان داده آن کسانی همیشه پای نظام می‌ایستند که پابرهنگان هستند.

محبت به امام(ره) هنوز جریان دارد

این استادحوزه تصریح کرد: بعد از 27 سال محبت به امام(ره) هنوز جریان دارد؛ بایدگفت هرچه هست از خود امام(ره) است. او ادامه داد: دشمنان باید ببینند هرچه تخریب می‌کنند عشق به امام(ره) قوی‌تر می‌شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی خمینی اضافه کرد: تمام وجود امام(ره) توجه به قشر مستضعف بود. نوه گرامی امام با تاکید بر این که در جمهوری‌اسلامی نباید پولداربودن ارزش نشود، اظهار کرد: اینطورنباشد که اگر کسی ثروتمند است در جمهوری‌اسلامی موقعیت بگیرد و اگر فقیر است هیچ پیشرفتی نکند. او ادامه داد: افتخار جمهوری‌اسلامی است که رجایی‌اش از قشر ساده‌زیست انتخاب شد. او با بیان این که امانتداری از دیگر آرمان‌های مهم انقلاب است، تصریح کرد: امانتداری باید جزو اولین صفت‌های مسئول باشد. در جمهوری‌اسلامی چند هزارمیلیاردتومان اختلاس می‌شود. حال چه کسی باید پاسخ بدهد و چه کسی پاسخگوی فسادها است. این مدرس حوزه بیان کرد: ملت انقلاب نکرده‌اند که یک فاسد را بیرون کنند و فاسد دیگر سرکار بیاید. آرمان ملت این بود که اگر مسئولی آمد، علی‌وار زندگی کند. سیدعلی خمینی اضافه کرد: این افتخار روحانیت شیعه است که در بین مردم و مثل مردم زندگی کرده است. ائمه‌جمعه باید در دل مردم و در کنار مردم زندگی کنند. ائمه‌جمعه‌ای که امام منصوب کردند را ببینید چگونه زندگی می‌کنند.

عدالت با شعار حل نمی شود

سیدعلی خمینی گفت: آرمان دیگر انقلاب ما راستگویی است. طوری نباشد اگر مساله ای روشن شد،شرمنده مردم شویم. او با بیان این که عدالت از آرمان‌های انقلاب ما بود، تصریح کرد: اجرای عدالت بدون اغماض و افراط آرمان دیگرانقلاب است. اینکه من چه کسی و با چه جناح و گروهی هستم نباید ملاک و معیار عدالت شود. عدالت مساله دقیقی است و با شعار حل نمی‌شود.او خاطرنشان کرد: اینکه عده‌ای گناهکار بزرگ را رها کنیم و عده‌ای فقیر را بگیریم که اجرای عدالت نیست. سیدعلی خمینی افزود:تحقق آرمان تنها یک راه دارد و آن این است که مردم هوشیار باشند و به این مسائل توجه کنند. نباید اینطور شود که بگویم فلان کس دشمن سیاسی ما است و کوچکترین مشکل او را بزرگ کنیم.

ضرورت نقد سازنده

یادگارامام اضافه کرد:جلوگیری از فقر یکی از آرمان‌های انقلاب است. تمام خیر، سلامتی و دارایی و تمام شر فقر و مرض است. برخی فکر می‌کنند اگر اسلام می‌خواهد حکومت کند باید همه فقیر باشند. اگر حکومت‌اسلامی بطور واقعی محقق شود نباید فقر وجود داشته باشد. تلخ‌ترین مسائل در جامعه فقر است. او اظهار کرد: مردم باید ببینند در حکومت فاصله‌ای بین آن‌ها و مسئولان نیست. مردم باید ببینند مسئولان اگر چیزی را نهی می‌کنند، خود نیز رعایت می‌کنند و مسئولان هم باید در سطح جامعه باشند. استاد حوزه علمیه با تاکید بر این که ملت اثبات کرده که حاضر است برای جمهوری‌اسلامی خون دهد، خاطرنشان کرد: ما مسئول و نظام خود را با هیچ کسی عوض نمی‌کنیم. ما معتقد نیستیم شخص دیگری می‌تواند ما را موفق‌تر کند. این راهی که می‌رویم راه عزت است اما نباید آرمان‌های اساسی ملت را فراموش کنیم. مسئولیت ما هم نقد سازنده و پشتیبانی کوبنده است. نوه گرامی امام تصریح کرد: آنجا که لازم باشد باید نقد کرد. دشمن دنبال اختلاف‌افکنی است، لذا باید مراقب بود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه