ریاست نیجریه بر اوپک با رای ایران

آرمان- امیر داداشی: هر چند صد و شصت و نهمین نشست اوپک نتیجه‌ای به دنبال نداشت و توافق خاصی درباره میزان تولید و فروش نفت حاصل نشد و بازار نفت همچنان به روال گذشته خود ادامه می‌دهد، اما یک دستاورد مهم برای ایران به همراه داشت و آن تغییر دبیرکل اوپک بود که در عمل حیطه اختیارات رقیب اصلی ایران، یعنی عربستان در این سازمان را کاهش داد، بدین شکل که در نشست پنجشنبه هفته گذشته در وین محمد بارکیندو، نامزد نیجریه، با اجماع کشورهای عضو این سازمان به عنوان دبیر کل جدید این سازمان برگزیده شد. ایران نیز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین اعضای اوپک از نامزدی بارکیندو حمایت کرده بود. او یکی از چهره‌های باسابقه و فن‌سالار در اوپک است و گفته می‌شود حضور او می‌تواند در نزدیک کردن رویکردهای متعارض کشورهای عضو به‌ویژه ایران و عربستان که مدتی است اختلافات آنها افزایش پیدا کرده، نقش مهمی داشته باشد.

ایران خواهان نظام سهمیه‌بندی

نشست اوپک روز پنجشنبه سیزدهم خرداد در مقر این سازمان در وین اتریش برگزار شد. در چند نشست قبلی کشورهای عضو نتوانسته بودند بر سر انتخاب دبیرکل تازه به توافق برسند. بنابراین، روشن شدن تکلیف این پست که نقش مهمی در روند تصمیم‌سازی و نزدیک کردن رویکرد کشورهای عضو دارد، مهم‌ترین دستاورد نشست 169 اوپک محسوب می‌شود. جنبه دوم اهمیت اجلاس اخیر اوپک به مساله روند تصمیم‌گیری درباره تعیین سیاست‌های تولید این سازمان بازمی‌گردد. این نشست در حالی برگزار شد که قیمت سبد نفتی این سازمان از بشکه‌ای 26 دلار در ابتدای سال جاری میلادی به حدود 45 دلار رسیده است. یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح این بود که اوپک باید در مسیر پیش رو و در شرایط کنونی، چه سیاستی را در پیش بگیرد که در نهایت این نشست هم بدون تعیین سقف تولید نفت یا تعیین سیاستی تازه در این زمینه پایان یافت.
اعضای اوپک در آخرین نشست خود در پایان سال 2015 هم نتوانستند بر سر تعیین سقف تولید نفت به توافق برسند. پیش از آن سقف تولید اوپک 30 میلیون بشکه در روز بود که پایبندی چندانی از سوی اعضا نسبت به آن وجود نداشت. البته ایران خواهان بازگشت نظام سهمیه‌بندی برای تولید نفت اعضا در اوپک و برداشتن سقف تولید است و این نظر را نیز «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران در ابتدای ورود به وین اعلام کرد. این در حالی است که از سوی دیگر عربستان از تعیین سهمیه کلی برای اوپک دفاع می‌کند. زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت موجود تولید گفت: من فکر می‌کنم سقف تولید اوپک بدون سهمیه کشوری معنی ندارد، چون قابل نظارت و کنترل نیست و هرکس هرکاری دلش می‌خواهد می‌کند، ولی می‌گوید در محدوده سقف تولید عمل می‌کند. وزیر نفت ادامه داد: این در حالی است که برخی کشورها از جمله عربستان سعودی از ضرورت تعیین سقف و جلوگیری از افزایش عرضه به بازار سخن می‌گویند. عربستان که مدتی است که از سیاست موسوم به «فریز» تولید برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت صحبت به میان می‌آورد، خود تا چندی پیش، پیش قراول افزایش تولید و عرضه نفت بود؛ سیاستی که بسیاری معتقدند به کاهش قیمت نفت در حدود یک سال و نیم اخیر منجر شد. او اظهار داشت: در این میان، ایران که درصدد بازیابی جایگاه خود در بازار نفت پس از لغو تحریم‌هاست، سیاست فریز را برنمی‌تابد و به چیزی جز سهم پیشین خود در بازار نفت نمی‌اندیشد. ما نباید تاوان سیاست‌های کشورهای دیگری را که از وضعیت تحریمی ایران بهره‌برداری کردند و تولید نفت خود را افزایش دادند، بپردازیم.
وزیر نفت ایران در آستانه نشست وین، از تولید سه میلیون و 800 هزار بشکه نفت ایران در روز خبر داد و تاکید کرد تا زمانی که ایران سهم خود را در بازار به دست بیاورد به افزایش تولید ادامه می‌دهد. هدف ایران در برهه کنونی، رسیدن به سطح تولید چهار میلیون بشکه‌ای در روز است، یعنی همان سطحی را تا پیش از وضع تحریم‌ها داشت. بنابراین طبیعی است تا پیش از آن از طرح توقف افزایش تولید حمایت نخواهد کرد. علاوه بر وزیر نفت ایران، تصمیم‌گیری اخیر اوپک در زمینه تعیین دبیرکل با استقبال کشورهای عضو روبه‌رو شد، به طوری که همه وزیران نفت حاضر در نشست، از نتیجه آن ابراز رضایت کردند.

تحدید تولید عربستان

وزیر نفت عربستان در حاشیه نشست اوپک در رابطه با وضعیت بازار نفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بازار به خوبی در حال ترمیم است و امروز شاهد افزایش تقاضای نفتی هستیم. همچنین عرضه از سوی کشورهای خارج از اوپک روند نزولی دارد و هر گونه اقدامی که اوپک امروز انجام دهد با در نظر داشتن این واقعیت خواهد بود که بازار از عهده خود بر می‌آید. الفالح افزود: ما در تصمیم‌گیری دقیق هستیم تا به بازار شوک وارد نشود! او با اشاره به اینکه به دنبال یک ثبات بلندمدت در بازار نفت است، ادامه داد: این ثبات شامل میزان مناسبی از عرضه برای پوشش تقاضای روزافزون بازار و ترمیم اقتصاد جهانی است. با این همه عربستان قول داد بازار را از تولید بیشتر اشباع نکند و تحلیلگران وعده عربستان برای محدود کردن سطح تولید در این نشست را برای بازارها مثبت ارزیابی کردند. گذشته از سخنان خالدالفالح، انس صالح، سرپرست وزارت نفت کویت و الوجیو دل پینو، وزیر نفت ونزوئلا با اعلام رضایت از این جلسه اظهار کردند: جلسه مثبت و خوبی برگزار شد. با تمام این اوصاف نفت برنت روز جمعه پس از اینکه نشست اوپک برای توافق درباره سقف تولید به نتیجه نرسید، در حدود 50 دلار در هر بشکه ایستاد. به هر حال تولید یک سوم نفت جهان در اختیار کشورهای عضو اوپک قرار دارد و انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر این سازمان در رابطه با تعیین سیاست تولید نفت، تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرا کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه