بدرقه پیکرمهدیه الهی‌ قمشه‌ای به خانه ابدی

پیکر مرحومه «مهدیه الهی قمشه‌ای» شاعر، مولوی ‌شناس و محقق ادبیات عرفانی صبح دوشنبه از تالار وحدت با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی، اهالی فرهنگ و ادب و شاگردان وی تشییع شد. عضو شورای شهر تهران در آیین تشییع مرحومه الهی قمشه‌ای گفت: این خاندان تبار نیکویی و به گردن فرهنگ دینی و آیینی کشور حق زیادی دارند. در کمتر خانه ای است که قرآن کریم به ترجمه محی الدین الهی قمشه‌ای - پدر مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای - وجود نداشته باشد. احمد مسجد جامعی افزود: مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای جزو شخصیت‌های دریا دلی بود که به هیچ چیز آغشته نمی شود اما در دل دریا همه چیز هست.وی ادامه داد: منشاء تاثیرگذاری سخنان این بانوی بزرگوار این بود که به اخلاق و اصول اخلاقی که معتقد بود عمل می‌کرد و حتی در همه مصبیت‌های شاکر باریتعالی بود.عضو شوای شهر تهران گفت: مهم‌ترین ویژگی مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای این بودکه فهم خود را از کلام گذشتگان به زبان امروزی بیان می‌کرد و به همین دلیل نشست سخنرانی‌های ایشان معمولا شلوغ و با استقبال همراه بود.

مرحومه الهه قمشه‌ای شادمان زیست

ساعد باقری شاعر و نویسنده معاصر نیز که اجرای مراسم را برعهده داشت، پس از قرائت غزلی از مولانا گفت: امروز همه ما غمی سنگینی از این جهت که کسی را از دست داده ایم که در نوع نگاه به جهان شناسی، رفتار و اخلاق و مهرورزی مانند بزرگانی بود که در ادب می‌شناسیم. وی گفت: مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای علی‌رغم دو مصبیت جانکاهی که دید شادمان زیست، از آن نوع شادمانی‌های که حاصل زیست حیات است و کسی نمی تواند آن را از آدم بگیرد. سهیل محمودی دیگر شاعر و نویسنده معاصر نیز با قرار گرفتن بر روی سن گفت: در فرهنگ ما آزادی و آزادگی رهایی از قیود طبیعت و چهار عنصر حیات است که بانو الهی قمشه‌ای نماد این نوع آزادگی در روزگار ما بوده است. وی افزود: حکمت و اخلاق در جان این مرحومه نشسته بود و در ضیعف ترین حرکات او قابل مشاهده بود. داماد مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای نیز گفت: آنچه که مرحومه الهی قمشه‌ای گفت، سرود و نوشت، همه در خدمت وحی بود. افشین اعلاء گفت: خدا به مرحومه الهی قمشه‌ای توفیق داد تا با زبانش بر قلوب مخاطبان تاثیر بگذارد و همه کسانی که در پای درس او می‌نشینند از او درس می‌گرفتند. وی افزود: این معلم اخلاق به ما درس داد که همه مسافر هستیم و برای توقف کوتاهی به این دنیا آمده ایم و به‌زودی باید با آن خداحافظی کنیم و امروز نوبت به او رسید. این شاعر تصریح کرد:‌ مرحومه الهی قمشه‌ای در دو مصیبت طاقت سوز فرزندانش جزء لبخند چیزی ارائه نداد و تخلص او به آتش در واقع نوری که جان او را می‌سوزاند و به دیگران روشنایی می‌داد. اعلاء گفت: اگر قرار بر سوگواری بود من گریبان می‌دریدم چون فراغ را نمی توانم باور کنم. وی همچنین با قدردانی از مردم، از آیت ا... هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیدحسن خمینی، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به پاس همدری و ابراز تاسف قدردانی کرد. وی با بیان اینکه مراسم تدفین مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای به‌صورت خصوصی در لواسان برگزار می‌شود، از مردم دعوت کرد تا در مراسم یادبود این بانو در روز جمعه ساعت 10 در مسجد جامع شهرک غرب حضور یابند.

مهم‌ترین ویژگی بانو الهی قمشه‌ای عشق به خدا و مردم بود

همچنین رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص گفت: اولین بار در کلاس درس با مرحومه الهی قمشه‌ای آشنا شدم و همین حضور مشوقی برای شرکت در دیگر کلاس‌های این بانو شد و ویژگی او عشق به خدا و مردم بود.فاطمه هاشمی افزود: هیچ فرد متدینی نمی تواند عشق به خدا و عشق به مردم را از هم جدا ببیند و این بانو با اخلاق کریمانه خود و صحبت‌های دلنشینش به دل‌های مخاطبان می‌نشست چون به سخنان خود اعتقاد داشت و مانند بسیاری از سخنرانی‌های معمولی نبود که گوینده فقط به ارائه صحبت هایی بسنده کند. وی همچنین گفت: وقتی آن مرحومه شعرهای حافظ را می‌خواند و با این اشعار به تفسیر قرآن می‌پرداخت، شب‌ها درباره صحبت‌های او به فکر فرو می‌رفتم و حتی سخنان او در راه اندازی این خیریه تاثیر داشت. هاشمی ادامه داد: هفته پیش که به دیدار او رفتم، در همان بستر بیماری روحیه شاد خود را داشت و صحبت می‌کرد اما گفت خسته شدم و می‌خواهم بروم و آن طرف برای من بهتر است و او با قلبی آرام به درگاه الهی رسید و باید آرزو کنیم که چنین مرگی را نصیب ما کند.

بانو الهی قمشه‌ای دریایی از معرفت را به جوانان آموخت

هنرمند و خواننده موسیقی سنتی نیز در این مراسم سخنان خود را با این شعر پروین اعتصامی آغاز کرد که «اینکه خاک سیهش بالین است، اختر چرخ ادب پروین است. گر چه جز تلخی از ایام ندید، هرچه خواهی سخنش شیرین است. صاحب آن همه گفتار امروز، سائل فاتحه و یاسین است» و افزود: این روزها که مذهب ستیزی مد شده مرحومه الهی قمشه‌ای نعمتی بود که با سخنان خود به‌ویژه برای جوانان با زبان محبت دریایی از معرفت را به آنان می‌آموخت.سیدحسام الدین سراج همچنین به قرائت اشعاری در رثای این بانوی اخلاق پرداخت.همچنین عذرخواهی علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به علت عدم حضور در این مراسم اعلام شد.علت عدم حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تشییع پیکر مرحومه الهی قمشه‌ای، حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان شد.در این مراسم حمید شاه آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فاطمه راکعی شاعر و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، ایرج حسابی فرزند مرحوم دکتر محمود حسابی، عبدالحسین مختاباد خواننده سنتی، ناصر فیض، رضا رفیع، عباس سجادی، عبدالجبار کاکایی ترانه سرا و شاعر نیز حضور داشتند و در پایان حجت الاسلام سیدمحمود دعایی نماز میت را بر پیکر مرحومه مهدیه الهی قمشه‌ای قرائت کرد.بانو «مهدیه الهی قمشه‌ای» روز شنبه 19 تیر ماه به علت مشکل تنفسی و عفونت ریه در سن 79 سالگی درگذشت.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه