تئـاتـــر

مریم معترف:

با شاهنامه آشنا شوید

کارگردان نمایش «قصه‌های من و تو شاهنامه» با اشاره به اینکه در این نمایش از عروسک‌های بازیافتی استفاده شده است، عنوان کرد داستان‌های شاهنامه به زبان فانتزی برای کودکان نشان داده می‌شود. مریم معترف کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «قصه‌های من و تو و شاهنامه» به مهر گفت: «قصه‌های من و تو شاهنامه» چند سال قبل در تالار هنر به صحنه رفته و مورد استقبال قرار گرفته بود و در این مدت نیز چند بار از من خواسته شد که این نمایش را مجددا به صحنه ببرم به همین جهت تصمیم گرفتم کار را در فرهنگسرای ابن سینا بازتولید کنم.وی ادامه داد: اجرای این اثر نمایشی از یکشنبه ۲۰ تیرماه با حضور رضا بابک هنرمند کشورمان آغاز شده و نسبت به اجرای گذشته تغییرات اندکی داشته است. «قصه‌های من و تو شاهنامه» با استفاده از عروسک‌های بازیافتی به صحنه می‌رود و دکور و آکسسوار نیز از همین مواد بازیافتی تهیه شده است.معترف با اشاره به اینکه در این نمایش تلاش می‌شود کودکان و والدینشان با چگونگی استفاده از مواد بازیافتی آشنا شوند، عنوان کرد: همه می‌دانیم که در کشور چقدر با معضل ذباله روبه‌رو هستیم بنابراین تلاش ما این است که کودکان و بزرگ ترها با دیدن این نمایش ترغیب شوند از چیزهایی که به راحتی دور می‌ریزند، وسایل به درد بخور درست کنند و همچنین سرگرم کارهای مفید و آموزنده شوند. کارگردان نمایش «تاریخ انقضا» درباره استفاده از داستان‌های شاهنامه در این اثر نمایشی بیان کرد: این نمایش نگاهی اجمالی به شاهنامه دارد و در آن چند داستان از شاهنامه از جمله هفت خوان رستم و داستان‌های دیگری از رستم به زبان طنز به نمایش در می‌آیند تا از این طریق کودکان و نوجوانان با این اثر ماندگار آشنا شوند.وی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: روایت داستان‌های شاهنامه به شکل فانتزی و شاد باعث می‌شود بچه‌ها به شاهنامه علاقه‌مند شوند و داستان‌ها را به زبان خودشان بشنوند. این نمایش با موسیقی زنده همراه خواهد بود و یکی از بازیگران نمایش در واقع نوازنده هم است و در صحنه موسیقی می‌نوازد. «قصه‌های من و تو و شاهنامه» نوشته حسن باستانی است و مریم معترف این نمایش را با استفاده از عروسک هایی ساخته شده از مواد بازیافتی کارگردانی کرده است. ساخت عروسک‌های این نمایش را فائزه فیض انجام داده است. ناصر آویژه، مونا شمس الدینی، حسین مزینانی در این نمایش بازی می‌کنند.


ماه‌چهره خلیلی:

«رویای نیمه شب» را خواندم و هدیه دادم

یکی از بازیگران تیزر سینمایی کتاب «رویای نیمه شب» گفت: فکر می‌کنم این تیزر کاری که باید انجام دهد این است که مخاطب را جذب کتاب کند تا آن را پیگیری کند که حتما این کار را کرده است. ماه چهره خلیلی، بازیگر تیزر سینمایی کتاب «رویای نیمه شب»در گفت‌وگو با فارس، درباره این تیزر گفت: نتیجه کار را خیلی خیلی دوست داشتم. فکر نمی کردم آنقدر جذاب باشد. چیزی که روی کاغذ است آدم با تصور خود می‌بینید اما نتیجه نهایی خوشبختانه بسیار جذاب شده است. وی افزود: من فکر می‌کنم این تیزر کاری که باید انجام دهد این است که مخاطب را جذب کتاب کند تا آن را پیگیری کند که حتما این کار را کرده است.خلیلی درخصوص همراهی کتاب و سینما برای ترویج کتابخوانی اظهار داشت: امیدوارم این آخرین باری نباشد که این اتفاق خوب فرهنگی رخ می‌دهد و امیدوارم یک روزی این کتاب تبدیل به فیلم شود چون اقتباس قشنگی می‌شود. و امیدوارم خیلی‌ها به امید فیلم شدن کتاب‌هایشان کتاب بیشتری بنویسند. یعنی از دوطرف باعث رشد شود. بازیگر تیزر «رویای نیمه شب» ادامه داد: این اتفاق حتما به داستان‌گویی و قصه‌گویی در سینما نیز کمک خواهد کرد. در خارج ایران نیز همین گونه است. بسیاری از فیلمنامه‌ها و نمایش‌نامه‌ها اقتباسی از کتاب‌ها و رمان‌ها هستند.وی نهایتا درپاسخ به این سوال که «آیا خود مُبَلِّغ این کتاب می‌شوید؟» گفت: این کار را کرده‌ام. چون کتاب را خوانده‌ام و آن را هدیه داده‌ام. از این به بعد نیز این کار را ادامه خواهم داد. تیزر سینمایی معرفی کتاب «رویای نیمه شب» به کارگردانی اصغر عباسی و تهیه کنندگی باشگاه فیلم سوره و مرکز رسانه‌ای شیرازه با بازی عباس غزالی، سیما خضرآبادی، ماه چهره خلیلی، ثریا قاسمی، متین ستوده و مهدی فقیه صبح روز گذشته در سینما آزادی در حضور اهالی سینما، کتاب و رسانه رونمایی شد.


بیژن میرباقری:

درصدد اکران «ربوده‌شده» هستم

کارگردان فیلم سینمایی «ربوده شده» از تلاش برای اکران این فیلم سینمایی در آینده ای نزدیک خبر داد. بیژن میرباقری کارگردان سینما درباره فیلم «ربوده شده» به مهر گفت: در صورت دریافت پروانه نمایش امیدوارم بتوانیم فیلم سینمایی «ربوده شده» را در نیمه اول سال اکران کنیم. در حال حاضر درحال مذاکره برای اکران فیلم هستم که امیدوارم زودتر زمان نمایش فیلم مشخص شود. وی درباره پخش کننده فیلم توضیح داد: فعلا در حال عقد قرارداد با آقای سرتیپی هستیم و «ربوده شده» را فیلمیران پخش خواهد کرد.فیلم سینمایی «ربوده شده» پنجمین فیلم سینمایی بیژن میرباقری بعد از «طبقه سوم»، «دوزخ برزخ بهشت»، «روز برمی آید» و «ما همه خوبیم» است که به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی به مسائل مربوط به زنان و مشکلاتی که با آنها درگیر هستند، می‌پردازد. نیکی کریمی، روزبه بمانی، سروش صحت، مارال فرجاد، پگاه خسروی، حامد جوادی، کامران ملکی، پرویز آبنار، امیر علیان، سعید بهروزی، فراز نسیبی، محمد عسگری، جلال جلالی، حسین پهلوان زاده، غزاله معتمد، پروانه شهشهانی، محسن ملکی، سیدداود مرتضوی، هوشنگ رادی پور، محمد مین باشی، فرزانه قاسمی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه