استخدام قهرمانان المپیک و پاراالمپیک

آرمان: پرداخت پاداش قهرمانان یکی از بحث اهالی ورزش و مسئولان در سالهای اخیر بوده است. حالا در نزدیکی مسابقات المپیک 2016 مساله استخدام قهرمانان المپیک و پاراالمپیک مطرح شده است.

المپیک 2012

در برخي كشورها جايزه عمدتا از سوي دستگاه ورزش كشورها پرداخت مي شود و در برخي كشورهاي ديگر اسپانسرهاي قدرتمند از قهرمانان المپيكي حمايت مي كنند. ایسنا در خصوص پاداش کشورها در المپیک 2012 لندن نوشت: در المپيك پكن جايگاه روس‌ها به عنوان يك قدرت برتر به خطر افتاد چرا كه تنها 23 مدال طلا گرفتند و بعد از چين (51 طلا) و آمريكا (36 طلا) با فاصله زيادي در رده سوم قرار گرفتند و از بريتانيا كه در رده چهارم بود فقط چهار مدال طلا بيشتر داشتند. اين يك نتيجه ضعيف براي روسيه بود و حالا كه جايگاه سومي خود را با توجه به ميزباني انگليس در خطر مي بينند، با افزايش 30 درصدي جوايز مدال آوران المپيكي و رساندن جايزه مدال طلا به 130 هزار دلار سعي كرده اند تا انگيزه ورزشكارانشان را بالاتر ببرند: مدال طلا: 130 هزار دلار - مدال نقره: 82 هزار و 500 دلار- مدال برنز: 56 هزار دلار

بريتانيا: درآمد مدال آوران بريتانيا از طريق اسپانسرها، تبليغات و شوهاي تلويزيوني قابل توجه است. نمونه اين موضوع كريس هوي دوچرخه سوار اسكاتلندي است كه در جمع المپين هاي بريتانياي كبير در المپيك پكن قرار گرفته بود. درآمد سالانه كريس هوي قبل از المپيك پكن حدود 24 هزار پوند در سال بود اما پس از اين كه اين دوچرخه سوار سه مدال طلا در پكن گرفت، درآمدش از يك ميليون پوند هم گذشت. آژانس اسپانسري اوكتاگون پيش بيني كرده طلايي‌هاي بريتانيا در المپيك لندن تا حدود 2 ميليون پوند به جيب زنند.

المپیک 2016

فارس اردیبهشت ماه گذشته نوشت: وزارت ورزش و جوانان در خبری اعلام کرد به مدال‌آوران طلا در المپیک ریو 300 سکه، نقره 200 سکه و برنز 150 سکه اهدا می‌کند و البته این تعداد سکه نسبت به المپیک لندن افزایش داشته است. اگرچه محمود گودرزی وزیر ورزش اعتقاد دارد سیستم افزایش پاداش یک بیماری است که رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند، اما پاداش به قهرمانان المپیک فقط مختص به ایران نیست. گودرزی در مصاحبه‌‌هایش در این باره گفته بود: زمانی که برای استقبال به فرودگاه می‌رویم خبرنگار می‌گوید به فلان ورزشکار چقدر سکه می‌دهید؟ آیا باید به ورزشکار فقط پول داد یا بهتر است برای او شغل ایجاد کنیم؟ کدام بهتر است؟ خبرنگار ما بدون اینکه تحلیلی داشته باشد از ما می‌پرسد چقدر سکه می‌دهید. گزارش‌های مختلفی در خصوص پرداخت پاداش به ورزشکاران المپیکی وجود دارد که بر اساس این گزارشات آذربایجان در صدر جدول قرار دارد. این کشور به ورزشکاران المپیکی‌اش به ترتیب مدال‌های طلا، نقره و برنز 510 هزار دلار، 255 هزار دلار و 130 هزار دلار پرداخت می‌کند. البته همه کشورها پاداشی که به ورزشکارانشان می‌دهند بر اساس دلار نیست. به عنوان مثال، سوئد تا سال 2014 برای مدال‌آوران و سهمیه‌بگیران المپیک تسهیلات دانشگاهی را در نظر می‌گرفت. ورزشکاران می‌توانستند از وام و بورسیه بیشتری برای تحصیل استفاده کنند. از سال 2014 با اعتراض مردمی این موضوع به رأی گذاشته شد که در نهایت مردم اعلام کردند بهتر است پاداش به قهرمانان حذف شود. البته مردم سوئد با تشکیل کمپینی اعلام کردند به لیست مالیات آنها بخشی در نظر گرفته شود که مخصوص تهیه امکانات برای ورزشکاران است. در کانادا هم کمیته المپیک این کشور بودجه سال 2015-2016 را 36 میلیون دلار اعلام کرد که این رقم بین فدراسیون‌ها تقسیم می‌شود. رئیس‌جمهور این کشور پیشنهاد داد تا اجازه دهند این مبلغ اضافه شود و بخشی را برای پاداش به قهرمانان المپیک در نظر بگیرند. با نظرسنجی از مردم در نهایت 8 میلیون دلار به بودجه کمیته المپیک کانادا اضافه شد. شرط اضافه بودجه این بود که فدراسیون‌های ملی خودشان پاداش قهرمانان را در نظر بگیرند. نکته جالب اینجاست که برای المپیک 2012 لندن سنگاپور اعلام کرده بود به مدال آوران طلا 800 هزار دلار پاداش می‌دهد و در مقابل انگلیس کشوری است که پاداش نقدی به ورزشکارانش نمی‌دهد.

استخدام قهرمانان المپیک و پاراالمپیک

به گزارش وزارت ورزش و جوانان، محمود گودرزی در پایان جلسه روز یکشنبه هیات دولت از تصویب آیین‌نامه استخدام قهرمانان بازی‌های آسیایی، جهانی، المپیک و پاراالمپیک خبر داد و گفت : خوشبختانه در آستانه بازی‌های المپیک و پاراالمپیک در جلسه هیات دولت که عصر دیروز به ریاست جناب آقای دکتر روحانی برگزار شد، این آیین‌نامه که پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان برای تأمین بیشتر قهرمانان کشور بود، به تصویب هیات محترم دولت تدبیر و امید رسید. وزیر ورزش و جوانان افزود: همه تلاش من و مدیران ورزش کشور آماده کردن شرایط بهتر برای موفقیت و کمتر شدن دغدغه‌های قهرمانان ایران است و خوشحالم که در کنار افزایش چشمگیر پاداش قهرمانان بازی‌های ریو، اهدای زمین و جوایز کمیته ملی المپیک امروز با همت دولت تدبیر و امید آیین‌نامه استخدام قهرمانان بازی‌های آسیایی، جهانی، المپیک و پاراالمپیک در وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی بدون تشریفات و آزمون‌های استخدامی مهیا شده است و این خبری خوش برای آنها و خانواده بزرگ ورزش است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه