کوتـــــاه

ايران در كنار ملت و دولت عراق است

رئيس‌جمهوري گفت: ايران همواره در مسير دفاع از حرم اهل بيت (ع) و مبارزه با تروريسم در كنار مردم و دولت عراق خواهد بود. حسن روحاني در ديدار «سيد عمار حكيم» رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق، پيروزي‌هاي اخير دولت و ملت عراق بر تروريست‌ها را دستاوردي بسيار حائز اهميت دانست و بر ضرورت حفظ اتحاد و تقويت انسجام داخلي همه گروه‌هاي سياسي، مذاهب و قوميت‌ها در اين كشور تاكيد كرد. وي از نقش مرجعيت ديني در هدايت مردم و تقويت يكپارچگي ميان گروه‌هاي مختلف در جهت تامين منافع ملي عراق تجليل كرد. وی همچنين با اشاره به لزوم گسترش همه‌جانبه روابط ايران و عراق، خاطرنشان كرد: توسعه، تقويت و استحكام مناسبات تهران - بغداد به نفع مردم دو كشور و ملت‌هاي منطقه است. رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق نيز در اين ديدار تحليلي از اوضاع سياسي، اقتصادي، امنيتي و نيز آخرين تحولات عراق و روند پيشرفت در مبارزه با تروريسم و داعش در اين كشور را ارائه كرد.

 

تسليت روحانی براي درگذشت مهديه الهي قمشه اي

رئيس‌جمهوري در پيامي درگذشت خانم «مهديه الهي قمشه اي» فرزند عالم و عارف مرحوم آيت‌ا... مهدي الهي قمشه‌اي را تسليت گفت. متن پيام حسن روحاني به اين شرح است: درگذشت بانوي فاضله مومنه سركار خانم «مهديه الهي قمشه‌اي» باعث تالم و تاثر فراوان شد. آن بانوي اديب و دانشمند نزد پدر عالم و عارف خود مرحوم آيت‌ا... مهدي الهي قمشه‌اي به منابع اصيل فرهنگ اسلامي و ادبيات ارزشمند ملي دست يافت و از آن سرچشمه جوشان، آب حيات را برگرفت. وجود چنين بانواني موجب فخر كشور و معرف واقعي زنان والامقام كشورمان است. اينجانب اين مصيبت را به خانواده محترم و شاگردان آن مرحومه تسليت مي‌گويم و از درگاه خداوند براي ايشان رحمت واسعه الهي و براي عموم بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

 

سفر ظريف به قزاقستان

وزير امور خارجه كشورمان امروز براي شركت در اجلاس وزيران امور خارجه كشورهاي حاشيه درياي خزر به آستانه پايتخت قزاقستان سفر مي‌كند. وزيران خارجه ايران، آذربايجان، قزاقستان، تركمنستان و روسيه براي ششمين بار با موضوع درياي خزر در شهر آستانه گرد هم مي‌آيند. اين نشست به مدت دو روز در قزاقستان برگزار خواهد شد. پيش از اين ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه اعلام كرده بود: اين نشست كه اولويت آن مسائل مربوط به رژيم حقوقي درياي خزر است، عرصه مهمي براي همكاري‌هاي سياسي كشورهاي ساحلي درياي خزر است و همكاري‌هاي پنج جانبه در عرصه‌هاي مختلف از جمله اقتصادي، امنيتي، حمل و نقل، زيست محيطي و نيز مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي نيز در اجلاس قزاقستان مطرح است.

 

گزارش جنتي به مجلس

سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس از حضور وزير فرهنگ و معاونان وزير و همچنين روساي سازمان‌هاي مربوط به اين وزارتخانه در جلسه ديروز اين كميسيون خبر داد. احد آزادي‌خواه عنوان كرد: در این جلسه درباره عملكرد وزارتخانه در حوزه‌هاي مختلف از جمله سينما، مطبوعات و قرآن و عترت گزارش‌هايي ارائه شد. اعضاي كميسيون هم نسبت به عملكرد اين وزارتخانه در برخي حوزه‌ها نظرات و انتقاداتي داشتند كه علي جنتي و معاونين او به تك‌تك انتقادات پاسخ دادند و برخي از آنها را نيز پذيرفتند. اين نماينده مجلس ادامه داد: قرار بر اين شد كه براي تسهيل‌سازي امور بين وزارت فرهنگ و كميسيون فرهنگي تعامل جدي ايجاد شود. سخنگوي كميسيون فرهنگي تاكيد كرد: در اين جلسه كليه معاونان وزير و روساي سازمان‌هاي مربوطه حضور داشتند.

 

گلایه به دولت روحانی

محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و وزیر اسبق علوم، در پاسخ به سوالی پیرامون نوع برخورد دولت با حقوق‌بگیران نجومی اظهار داشت: اینکه دولت این برخورد را شروع کرده و رئیس‌جمهور و معاون اولش دستوراتی را نسبت به این قضیه داده‌اند، جای تشکر دارد اما از اینکه دیرهنگام به این کار مبادرت کرده‌اند گلایه‌مندیم.

 

بدعهدی های آمریکا در برجام در‌حال تسری است

نماینده مردم اردکان در مجلس گفت: باید به آمریکا درخصوص بدعهدی های مربوط به برجام تذکر دهیم زیرا این اتفاق درحال تسری به کشورهای اروپایی است. محمدرضا تابش دیروزدر حاشیه مراسم ختم والده احمد خرم این مطلب را بیان کرد. نماینده مردم اردکان همچنین با اشاره به نشست اخیر منافقین در پاریس افزود: ایران باید اعتراض خود را از منظر دیپلماتیک با فرانسه مطرح کند. وی تاکید کرد: البته نباید با بها دادن و اهمیت دادن به گروهک منافقین که فسیل مرده ای هستند آن‌ها را مهم جلوه دهیم. این نمانیده مجلس همچنین درباره نشست پاریس و روابط تجاری و دیپلماتیک فرانسه و ایران تصریح کرد: این مساله ازنظر ما هم چندان اهمیتی ندارد، ولی در هر صورت در تعاملات ما و فرانسه تأثیرگذار است.

 

شباهت احمدي‌نژاد به رونالدو!

حميدرضا ترقي در واكنش به شبيه‌سازي‌هايي كه بين احمدي‌نژاد و رونالدو بازيكن تيم ملي پرتغال مي‌شود، مبني بر اينكه رئيس‌جمهور سابق نيز مانند اين بازيكن مي‌تواند جرياني را از بيرون هدايت كند، گفت: بنده به طور كل طرح موضوع وارد شدن احمدي‌نژاد به وادي انتخابات 96 را رد مي‌كنم. عضو حزب موتلفه با بيان اينكه ربط هر موضوعي به انتخابات رياست‌جمهوري درست نيست اظهار داشت: برخي از هر فضايي براي مطرح كردن موضوع انتخابات 96 و رقيب جلوه دادن احمدي‌نژاد استفاده مي‌كنند. وي با تاكيد بر اينكه اين تلاش‌ها كاملا واهي است،تصريح كرد: چنين اقداماتي تنها با هدف به جريان انداختن زود هنگام انتخابات و تاثيرگذاري بر فضاي كشور و منحرف كردن افكار عمومي جامعه از مشكلات فعلي است.پرداختن به موضوع احمدي‌نژاد يك موضوع انحرافي است و آن را بازي در پازل اصلاح‌طلبان مي‌دانم و خيلي نبايد به ابعاد اين موضوع توجه شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه