اعتماد به نفس آموختنی است

اگر به فرزندتان اجازه ندهید احساساتش را عنوان کند، با این کار مهم‌ترین خصوصیت او را که اعتماد به نفس است، نشانه رفته‌اید. آیا می‌دانید، پدر ومادر مهم ترین عنصر پرورش «اعتماد به نفس» کودکان هستند.اعتماد به نفس حالتی از ذهن است. طریق فکر و احساس فرد نسبت به خود و دیگران است و براساس نحوه رفتار ارزیابی می شود. اعتماد به نفس مثل پلی است میان آنچه هستید و رفتاری که نشان می دهید. به بیان دیگر می توان آن را به عنوان مجموعه اعتقادات درونی و چگونگی رویارویی با زندگی بیرونی تعریف کرد. در یک کلام، اعتماد به نفس یعنی ارج نهادن به شان و منزلت خود و داشتن این ویژگی که نسبت به خود و دیگران مسئول و متعهد باشیم.

نقش والدین

اعتماد به نفس حس ذاتی نیست بلکه اکتسابی است. والدین و معلمان نقش مهمی در پرورش این حس دارند. کودکی که دارای خود انگاره مثبت باشد، همواره در خود احساس شادی و ارزشمندی می کند. این بچه‌ها احتمالا از خودشان تصور واقع گرایانه ای دارند و به دلیل اعتماد به توانایی‌هایشان، بهتر با موقعیت های مختلف مواجه می شوند.

به حرف های فرزندتان گوش دهید

برای ایجاد اعتماد به نفس در کودک باید او را برای بیان احساساتش تشویق کرد. گاه احساس ترس و نگرانی کودک، با همین صحبت‌های خانوادگی کاهش می یابد. جملاتی مثل «من هم اولین بار که سوار دوچرخه شدم ترسیدم ولی به هر طریقی انجامش دادم و دیدم چقدر جالب است»، کودک را تشویق به پرسیدن سوال می کند. سعی کنید جواب را در حد سن کودک به او ارائه دهید از این طریق به آن ها کمک می کنید که یک نگرش واقع گرایانه نسبت به توانایی هایش به‌دست آورد.

ساختاری انضباطی داشته باشید

مسیر مشخصی برای فرزندتان تعیین کنید. محدودیت ها را به موقع در مورد فرزندتان اجرا کنید. به جای اینکه بگویید «این کار را نکن» بر عبارت «این کار را بکن» تاکید کنید. ایجاد محدودیت های مناسب، موقعیت هایی خلق می کند که بچه ها بتوانند در عین امنیت ریسک کنند. توقعات روشن و واضح، استانداردهای رفتاری معقول و رعایت کردن نظم باعث می شود کودکان خود کنترلی را بیاموزند.

بی دریغ عشق بورزید

مهم ترین وظیفه این است که به واقع به فکر فرزندان تان باشید و به آنها عشق بورزید. این امر باعث ایجاد حس امنیت، تعلق خاطر و حمایت
می شود و ناهنجاری های جامعه را از بین می برد.

احترام متقابل را به‌وجود آورید

با فرزندانتان مودبانه رفتار کنید. از کلمات «لطفا»، «متشکرم» استفاده کنید. وقتی اشتباهی مرتکب شدید، معذرت خواهی کنید. بچه هایی که محترمانه با آن ها رفتار می شود، یاد می گیرند چطور با شما و دیگران مودبانه و محترمانه رفتار کنند.

حل مساله را به آنها بیاموزید

والدینی که اجازه اشتباه کردن (در فضای امن) را به فرزندشان می دهند به آنها پیام می دهند، قادرند مشکلات شان را خودشان حل کنند. توانایی حل مساله و غلبه بر موانع کمک می کند که کودک حس کند شخصی با ارزش، مستقل و شایسته است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه