با تغییر افکار، زندگی‌تان را بسازید!

ما همان افکارمان هستیم، اگر نتوانیم افکارمان را تغییر دهیم نمی توانیم هیچ تغییر دیگری ایجاد کنیم. شما قطاری از افکار دارید که هنگام تنهایی، سکوت و زمانی که غرق در افکارتان هستید سوار آن می شوید. ارزشی که برای خودتان قائل هستید و شادی هایی که در زندگی دارید همه بستگی به جهتی دارند که قطار به آن سو در حرکت است.اگر واقعا می خواهید در زندگی‌تان تغییری ایجاد کنید باید ابتدا ذهن و افکارتان را تغییر دهید و آن را از هر نوع تفکر آزاردهنده ای که شما را به عقب می‌راند پاک کنید. در این مطلب به شما کمک می کنیم بتوانید ذهنتان را آزاد کرده و تغییرات دلخواه‌تان را در زندگی ایجاد کنید.

10 روش برای تغییـر فکر

خطاهای شناختی را بررسی کنید: افکار منفی خود را بنویسید تا نوع خطاهای شناختی خود را بیابید با این کار به راحتی بیشتری می توانید مثبت تر و واقع بینانه تر با موضوع برخورد کنید.

نشانه‌ها را بررسی کنید: به جای آنکه فرض بر درست بودن افکار منفی خود بگذارید، نشانه های واقعی آنرا بررسی کنید. برای مثال، اگر احساس می‌کنید که هرگز کاری را درست انجام نمی دهید می‌توانید بسیاری از کارهایی را که با موفقیـت انجام داده اید فهرست کنید.

روش معیار دوگانه: به جای آنکه خود را بی‌رحمانه تحقیر و سرزنش کنید با همان مهر و محبتی برخورد که با دوست خود، اگر این حادثه برایش اتفاق می افتاد، گفت‌وگو می کردید.

روش تجربی: اعتبار اندیشه منفی خود را آزمون کنید. مثلا اگر در حالت اضطراب، نگران حمله قلبی هستید، می توانید کمی ورزش و نرمش کنید. چند بار از پله های ساختمان بالا و پایین بروید. با این اقدام از سالم بودن قلب خود مطمئن می‌شوید.

اندیشیدن در سایه‌های خاکستری: با آنکه این روش به ظاهر کسل کننده است، اما تاثیر بسیار خوبی دارد. به جای آنکه در جو (تفکر هیچ یا همه چیز) به مشکل خود بیندیشید، برای مشکل پیش‌آمده امتیازی از صفر تا صد در نظر بگیرید، وقتی اوضاع آنطور که مایل هستید بر وفق مراد نیست، به جای آنکه خود را شکست خوردهء تمام عیار بدانید، موضوع را به طور نسبی بررسی کنید. ببینید از این موقعیت چه درسی می آموزید.

روش بررسی: از دیگران سوال کنید تا از واقع بینانه بودن افکار و تلقی های خود مطلع شوید. مثلا اگر معتقدید که اضطراب سخنرانی در حضور دیگران غیر طبیعی و مایهء خجالت است از دوستانتان بپرسید آیا آنها هم در مواقع مشابه احساس اضطراب کرده اند؟

تعریف واژه‌ها: وقتی به خود بر چسب حقیر، نادانی، بازنده، یا احمق می زنید از خود بپرسید احمق ،کودن، نادان چه معنایی دارند. وقتی به این نتیجه رسیدید که چیزی به عنوان نادان وجود خارجی ندارند، وقتی فهمیدید بازنده بی مفهوم است، احساس بهتری پیدا می کنید.

روش علم معنایی: خیلی ساده از زبانی استفاده کنید که بار عاطفی کمتری داشته باشد. این روش برای برخورد با عبارت‌های باید دار مفید است. به جای گفتن نباید این اشتباه را می کردم بگویید اگر این اشتباه را نمی کردم بهتر بود.

نسبت‌دادن مجدد: به جای آنکه بی دلیل فرض را بر بدی خود بگذارید و خویشتن را به‌خاطر مشکل پیش آمده سرزنش کنید، به جای عوامل بسیار متعددی که این مساله را ایجاد کرده‌اند بیندیشید، به‌جای سرزنش خویش به حل مساله بیندیشید.

تحلیل سود و زیان: امتیازات و زیان‌های یک احساس (مانند، عصبانی شدن از تاخیر اتوبوس)، یه فکر منفی (مانند، هر قدر تلاش کنم بی‌فایده است) یا یک انگاره رفتاری (مانند، پرخوری در وقت افسردگی) را فهرست کنید. همچنین می توانید از روش تحلیل سود و زیان برای اصلاح باورهای مخربی از نوع (من همیشه باید کامل و صد در صد بی عیب و نقص باشم) استفاده کنید. اگر خواهان آن هستید که کنترل زندگی‌تان را بدون دخالت احساسات و هیجانات کور، در اختیار داشته باشید، به کار بردن 4 اصل زیر، سرنوشت شما را در دستان خود شما قرار می دهد: اصل 1: آیا شما اکثر اوقات در وضعیت صلح هستید یا در وضعیت ترس؟ اگر شما به صورت خود بخود در وضعیت صلح قرار نمی گیرید نشان‌دهنده این است که عادت کرده اید در وضعیت ترس قرار بگیرید. فعالیت عملی: تمرین کنید که در درون خودتان منطقه  ای از صلح پیدا کنید. هر روز را به مدت 30 دقیقه در حالت سکوت بسر ببرید. راحت باشید، چشم هایتان را ببندید و به‌صورت عمیق نفس بکشید و بر روی نفس هایتان تمرکز کنید و به فکر های که وارد ذهنتان می شود نگاه کنید. اصل 2: قدرت زندگی فقط در زمان حال است. تمرکز کنید بر چیزی که در زمان حال در حال انجام است. به یاد داشته باشید که تمام وجود در زمان حال است، بنابراین زمان حال جایی است که قدرت شما در آن قرار دارد. و لذا این جمله را دائما به خود بگویید «در حال باش.» اصل 3: افکار و احساسات شما خلق کننده نیروهای شما هستند. افکار و احساسات شما، واقعیت فیزیکی را ایجاد می کند. اگر شما بدون تضاد و تناقض بر روی هر فکر و احساسی متمرکز شوید آن فکر و احساس به واقعیت تبدیل می شود. تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌خواهید داشته باشید و یا تجربه کنید و یا بیافرینید. احساس کنید آن چیز وجود دارد و آن را تجربه کنید. تجربه تان را به زمان حال منتقل کنید.اصل 4: مقاومت، مقاومت می آفریند، اگر شما در برابر تجارب ناراحت کننده مقاومت کنید، شما در حقیقت بر روی همان تجارب و احساسات تمرکز کرده اید. با تمرکز کردن و فکر کردن به هر تجربه ای آن تجربه بیشتر و بیشتر ایجاد می شود.آغوش‌تان را بر روی تجارب ناراحت کننده باز کنید، شما تا زمانی که مشخص نکنید چه چیزی را نمی‌خواهید، خواستنی‌های واقعی‌تان آشکار نخواهد شد. یکی بدون دیگری نخواهد بود. دائما تمرکزتان را بر روی آن چیزی که می خواهید تقویت کنید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه