دریچـــه

شکست مقدمه پیروزی

رای رسیدن به موفقیت نباید از هیچ تلاشی دریغ كرد حتی اگر شده بارها شكست را تجربه كنیم و این شكست‌ها هستند كه ما را به موفقیت و امید نزدیكتر می كنند و ما را به رشد و بالندگی می رسانند. یكی از بزرگ‌ترین آموزگاران زندگی شكست است. منظور این است كه شكست می تواند به ما درس تواضع دهد و ما را با محدودیت‌ها و كاستی‌ها روبه‌رو کند و به ما بیاموزد كه در عمل خود تجدیدنظر كنیم، ما را مجبور می‌كند به كاری كه انجام می‌دهیم توجه داشته باشیم و به ما فرصتی می دهد تا مسیرهای جدید را بیازماییم.شكست به ما می‌آموزد كه همیشه نمی توانیم آنچه را می خواهیم داشته باشیم. ما از شكست می آموزیم كه باید پشتكار بیشتری داشته باشیم و حتی وقتی ناكام می شویم می توانیم به موجودیت خود ادامه بدهیم. شكست خوردن خجالت ندارد فقط ترسیدن و از جای بر نخاستن است كه خجالت دارد. شكست ارزشمندترین همه درس‌هاست و می‌تواند ما را قوی تر كند. اغلب مردم به این نكته توجه ندارند كه در پس پرده شكست منابع رشد نهفته اند. در اغلب موارد متوجه نمی شویم كه شكست خوردن هم منافعی دارد به خصوص وقتی جوان هستیم. باید بدانیم كه شكست خوردن خجالت ندارد ما نه تنها می‌توانیم ادمه بدهیم، بلكه می توانیم رشد كنیم و شكست به ما امكان انتخاب می دهد، مساله این نیست كه آیا ما شكست می خوریم زیرا همه شكست می خورند مساله این است كه چگونه شكست می‌خوریم ما دو انتخاب داریم؛

راه اشتباه شكست‌خوردن

در زمینه شكست خوردن ممكن است مرتكب دو اشتباه بشویم: اول اینكه ممكن است بیش از اندازه بخواهیم از آن اجتناب كنیم به این دلیل كه از شكست می‌ترسیم سعی می كنیم كه اصولا خطر نكنیم و دست به كار نشویم و این در حالی است كه خطر كردن شرط موفقیت و رشد كردن است.اشتباه دومی كه می كنیم این است كه به شكست اجازه می‌دهیم ما را شكست بدهد. بسیاری از كسانی كه شكست می خورند دست از تلاش برمی‌دارند. رنج بردن و ناراحت شدن از شكست خوردن اشكالی ندارد به شرط آنكه ما را نابود نكند. مهم نیست كه شكست بخوریم مهم این است كه بعد از هر شكست دوباره به پا خیزیم و به تلاش و كوشش خود ادامه دهیم و از هیچ چیز در مسیر هدف خود نهراسیم.

راه درست شكست‌خوردن

موفقیت ما تا حدود زیاد بستگی به این دارد كه بعد از شكست چه می كنیم مثلا می توان از دوست یا نزدیك ترین افراد در زندگی خود در مورد شكست سوال كنید؛ متوجه می شوید كه دوست شما از شكست چه آموخته است، متوجه خواهید شد كه شما تنها نیستید و در این زمینه برای رسیدن به موفقیت درباره برخی از بزرگ‌ترین شكست‌های تاریخ مملكت خود مطالعه كنید. سرگذشت اشخاص بزرگی را می توان یافت كه از شكست‌ها به موفقیت‌های بسیار بزرگ و ماندگار دست یافته‌اند و همه می توانند از زندگی آنها پند بگیرند از شكست نهراسید و نخواهید كه وقت زیادی را صرف توجیه آن كنید. از شكست‌های خود درس بگیرید و به سر وقت چالش بعدی بروید شكست خوردن اشكالی ندارد اگر شكست نخورید رشد هم نمی كنید.از جمله كسانی كه قبل از موفقیت بارها شكست خوردند می‌توان به آلبرت انیشتین و توماس ادیسون اشاره كرد این دو از بزرگ‌ترین ریاضیدانان و بزرگ‌ترین مخترعان هستند این دو قبل از آنكه به موفقیت برسند سال‌ها طعم شكست را چشیدند. وقتی ادیسون می خواست لامپ روشنایی را اختراع كند بیش از ده هزار تركیب مختلف را آزمایش كرد و شكست خورد. وقتی كسی از او پرسید چگونه بعد از این همه شكست می تواند به تجربیات خود ادامه دهد او گفت كه ناكامی های گذشته را شكست ارزیابی نمی‌كند، او گفت با هر ناكامی قدمی به موفقیت نزدیكتر شده است انسان 99 بار اشتباه می‌كند تا در نوبت صدم موفق شود. موفقیت با صرف زمان و به كمك عزم و تصمیم و تلاش ادامه دارحاصل می شود و در این میان انیشتین و ادیسون دو نمونه بارزی هستند كه می‌توان به آنها اشاره كرد هر دو این اشخاص نابغه هستند ادیسون می گفت؛ موفقیت یعنی یك درصد نبوغ و نودونه درصد تلاش. برای رسیدن به موفقیت نباید از هیچ تلاشی دریغ كرد حتی اگر شده بارها شكست را تجربه كنیم و این شكست‌ها هستند كه ما را به موفقیت و امید نزدیكتر می‌كنند و ما را به رشد و بالندگی می‌رسانند و اگر حاضر باشید شكست را بپذیرید و از آن نكته ای بیاموزید و اگر مایل باشید كه شكست را یك نعمت بدانید می توانید قدرتمندترین نیروهای موفقیت را در خدمت بگیرید. در نتیجه می‌توان گفت كه شكست مقدمه پیروزی است.


همیشه تلخی‌ها «تلخ» نیستند

در برخی از مواقع مشکلاتی برای آدمی به‌وجود می‌آید که شاید چرایی و چیستی آن‌ها با موازین عقل بشری قابل درک نباشند و بعدها متوجه می‌شویم که بسیاری از آنها دارای خیرات کوچک و بزرگ برای دنیا و آخرت انسان‌ بوده و هستند و البته برخی را نیز متوجه نمی‌شویم. آیه 216 سوره «بقره» در رابطه با این موضوع صحبت می‌کند که در ادامه به ترجمه و برخی از مفاهیم مرتبط با این آیه اشاره می‌شود: متن آیه: «چه بسیار چیزهایی که شما دوست ندارید، ولی در حقیقت به نفع شماست و چه بسیار چیزهایی که دوست دارید، ولی به ضرر شماست» نکاتی از مفاهیم این آیه: اگر بدانیم؛ دیگران مشکلات بیشتری دارند. مشکلات، توجه ما را به خداوند بیشتر می‌کند. مشکلات، غرور ما را می‌شکند و سنگدلی ما را برطرف می‌کند. مشکلات، ما را به یاد دردمندان می‌اندازد. مشکلات، ما را به فکر دفاع و ابتکار می‌اندازد. مشکلات، ارزش نعمت‌های گذشته را به ما یادآوری می‌کند. مشکلات، کفاره‌ گناهان است. مشکلات، سبب دریافت پاداش اخروی است. مشکلات، هشدار و زنگ بیدارباش قیامت است. مشکلات، سبب شناخت صبر و یا شناخت دوستان واقعی است. و اگر بدانیم؛ ممکن بود مشکلات بیشتر یا سخت‌تری برای ما پیش آید، خواهیم دانست که تلخی‌های ظاهری نیز در جای خود شیرین است. آری، برای کودک، خرما شیرین و پیاز و فلفل تند و ناخوشایند است، اما برای والدین که رشد و بینش بیشتری دارند، ترش و شیرین هر دو خوشایند هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه