بیشتر بد انیم

زنان علائم شایع لوپوس را جدی بگیرند

ورم و درد در ناحیه مفاصل، بثورات پوستی، احتباس مایعات و ادرار خونی، درد قفسه سینه، خستگی، ریزش مو، زخم دهان، تشنج و کاهش حافظه و مشکلات روحی شایع ترین علائم لوپوس هستند وبه زنان توصیه می شود این علائم را جدی بگیرند.به گزارش فاکس نیوز، با توجه به اینکه 90 درصد مبتلایان به بیماری خود ایمنی لوپوس را زنان تشکیل می دهند، متخصصان بنیاد ملی لوپوس در آمریکا به زنان توصیه می کنند که علائم شایع این بیماری را جدی بگیرند؛ زیرا بیماری در مراحل اولیه به سادگی کنترل می شود.از آنجا که لوپوس می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، علائم آن در افراد مختلف متفاوت است. ولی برخی علائم تقریبا در تمام بیماران قابل مشاهده است. این علائم عبارتند از:

ورم و درد در ناحیه مفاصل

درد، تورم و خشکی مفاصل به ویژه در صبح یکی از شایع ترین علائم لوپوس است. مفاصل مچ دست، پنجه و انگشتان در این بیماری بیشتر آسیب پذیر می شوند. آنچه ورم مفاصل و درد را در این بیماری از آرتریت روماتویید متمایز می کند این است که در آرتروز معمولا درد در هر دو طرف است، در حالیکه در لوپوس درد بیشتر در یک سمت بدن دیده می شود و بیشتر بیماران مبتلا به آرتروز میانسال و سالمند هستند، در حالی‌که لوپوس بیشتر زنان 15 تا 34 ساله را مورد حمله قرار می دهد. لوپوس مانند آرتروز به مرور زمان سبب تغییر شکل مفاصل می شود.

بثورات پوستی

بثورات پروانه ای شکل و خشکی در ناحیه اطراف بینی، استخوان فک و استخوان گونه از شایع ترین علائم لوپوس هستند که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید شدیدتر می شود.

احتباس مایعات و ادرار خونی

مشکلات کلیوی تقریبا در اکثر مبتلایان به لوپوس دیده می شود. اختلال در عملکرد کلیه منجر به احتباس مایعات در بدن، تورم واضافه وزن و ادرار خونی می شود.

درد قفسه سینه

لوپوس سبب التهاب قلب و لایه داخلی و خارجی آن می شود. این التهاب تنگی نفس، درد قفسه سینه، اختلال در گردش خون و افزایش بیماری های قلبی و عروقی را به همراه دارد. علاوه بر قلب، ریه ها نیز در لوپوس آسیب می بینند.

خستگی

خستگی مزمن یکی از مهمترین نشانه های لوپوس است. این خستگی می تواند ناشی از کم خونی یا اختلال در عملکرد قلب، ریه، کلیه‌ها و دیگر مشکلاتی باشد که بر اثر لوپوس بوجود می آیند.

ریزش مو

ریزش مو یا ایجاد زخم در پوست سر از دیگر علائم لوپوس است. البته ریزش مو می تواند ناشی از اختلال در عملکرد تیرویید نیز باشد.

زخم دهان

زخم بدون درد در ناحیه دهان و بینی از علائم لوپوس است. معمولا از آنجا که زخم های ناشی از لوپوس بدون درد است، بیمار از وجود آن مطلع نمی شود. بیشتر زخم های دهانی لوپوس در سقف دهان دیده می شود.

تشنج و کاهش حافظه

تشنج، گیجی و کاهش حافظه مشکلات بسیاری از مبتلایان به لوپوس است؛ البته این حالات در بسیاری از بیماران هرگز دیده نمی شود.

مشکلات روحی

استرس و ترس از آینده در بسیاری از بیماران مبتلا به لوپوس دیده می شود. متخصصان با اینکه مشکلات روانی بیماران مبتلا به لوپوس را تا اندازه ای طبیعی می دانند، به این افراد توصیه می کنند که از تنش و استرس خودداری کنند؛ چرا که اوضاع را پیچیده تر می کند.لوپوس یک بیماری خود ایمنی پیچیده است که حدود پنج میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. بیماری های خود ایمنی به بیماری هایی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی، بافت های سالم بدن را به عنوان یک عامل خارجی فرض می کند و به آن ها حمله می کند.لوپوس به دو نوع DLE و SLE تقسیم بندی می شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روی ارگان های دیگر بدن تاثیر نمی گذارد. نوع SLE جدی تر است و علاوه بر پوست، اندام های حیاتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می دهد جنسیت، سن، نژاد، سابقه خانوادگی و عفونت از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری لوپوس هستند.


دمنوش فله‌ای نخرید

سازمان غذا و دارو به نقل از کارشناسان خود به مردم توصیه کرد تا دمنوش‌های فله‌ای و بدون بسته بندی نخرند. سولماز چوبکی کارشناس تخصصی چای و دمنوش گیاهی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی این سازمان درباره دمنوش‌های فله‌ای گفت: نظارت بر واحدهای تولیدی و وارداتی دمنوش‌ها توسط کارشناسان سازمان غذا و دارو و با حضور مسئولان فنی به طور مستمر صورت می پذیرد و این فرآورده‌ها از لحاظ فلزات سنگین، باقیمانده سموم و مایکوتوکسین‌ها، بررسی می شوند تا محصولی سالم به دست مصرف کننده برسد.وی تاکید کرد: مصرف‌کنندگان باید به موارد مندرج روی برچسب دمنوش از جمله لوگوی سازمان غذا و دارو، شماره پروانه ساخت محصولات داخلی یا کد رهگیری جهت محصولات وارداتی دقت کنند.کارشناس تخصصی چای و دمنوش گیاهی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: مصرف کنندگان همچنین می توانند آمار دمنوش‌های وارداتی یا تولید داخل دارای مجوز از سازمان غذا و دارو را از سایت سازمان غذا و دارو به نشانی www.fdo.gov.ir دریافت کنند یا با سامانه 1490 جهت پیگیری اصالت کالا تماس بگیرند.چوبکی افزود: دمنوش‌ها، نوعی فرآورده‌های دم کردنی به دو صورت گیاهی و میوه‌ای هستند که از برگ، گل، ساقه، ریشه، پوست میوه یا درخت و دانه‌های گیاهی تهیه می شوند.وی اظهار داشت: دمنوش با فرآورده چای نباید اشتباه گرفته شود. چای فرآورده ای است که از غنچه و برگ های لطیف نوعی گیاه پس از طی مراحل عملیاتی مختلف تهیه می شود، اما دمنوش‌ها ترکیباتی غیر از چای هستند.کارشناس تخصصی چای و دمنوش گیاهی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: در سال‌های اخیر دمنوش‌های گیاهی و میوه‌ای مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته اند که از دلایل آن می‌توان به خاص آنها و نیز تنوع بخشیدن به نوشیدنی‌های روزانه اشاره کرد. وی ادامه داد: دمنوش‌هایی گیاهی و میوه‌ای مانند سایر فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی مشمول اخذ مجوزهای لازم از اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه