وضعیت والیبال ایران پس ازالمپیک

آرمان امروز: تیم ملی والیبال کشورمان پس از طلسم شکنی و راهیابی به مسابقات المپیک نتوانست روی سکو برود. این تیم پس از بازگشت با چالش‌های جدیدی مواجه شده است.

تیم والیبال کشورمان در المپیک ریو از راهیابی به 4 تیم نهایی بازماند. گفتنی است سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک از 16 مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل در حالی آغاز شد که ورزش والیبال چهاردهمین حضور خود در این رویداد مهم ورزشی را تجربه کرد. تیم ملی والیبال ایران نیز در نخستین حضور خود در المپیک رتبه پنجم مشترک را با تیم‌های آرژانتین، کانادا و لهستان به دست آورد. این رتبه از نگاهی متفاوت آماری قابل بررسی است. در مجموع 38 کشور تا کنون مجوز حضور در مسابقات والیبال مردان المپیک به دست آوردند که 4 کشور در نخستین حضور خود به رتبه‌های بالاتر از پنجم دست یافتند و این موضوع عملکرد مناسب والیبال ایران را در نخستین حضور خود در المپیک نشان می‌دهد. به عنوان مثال تیم ملی والیبال مردان الجزایر در سال 1992 در نخستین حضور خود رتبه دوازدهم به دست آورد، آرژانتین در سال 1984 در نخستین حضور خود جایگاه ششم را از آن خود کرد، برزیل پر افتخارترین تیم والیبال جهان در سال 1964 در نخستین حضور رتبه هفتم و بلژیک در نخستین حضور خود در المپیک سال 1968 جایگاه هشتم را به دست آورد. در قاره آسیا نیز تیم ملی والیبال استرالیا در بازی‌های سال 2000 سیدنی به رغم میزبانی جایگاه هشتم را به دست آورد. والیبال مردان کره جنوبی در سال 1964 در نخستین حضور دهم شد و تنها تیم موفق آسیایی ژاپن بوده است که در سال 1964 در نخستین حضور سوم شد. البته ژاپن در آن دوره میزبان بازی‌های المپیک بود و مقام سومی عملکرد قابل انتظاری است. به هر حال باید دید با این عملکرد، لوزانو قرارداد خود را با فدراسیون والیبال ایران تمدید می‌کند؟!

توان بازیکنان

شهرام محمودی در گفت‌وگو با تسنیم در مورد عملکرد تیم ملی والیبال در المپیک 2016 ریو و کسب مقام پنجم این مسابقات اظهار داشت: یکسری مسائل پیش آمد که نتیجه‌ای که ما گرفتیم را زیر سوال برده است. ما عنوان پنجم المپیک را در نخستین حضورمان به دست آوردیم و قاعدتا باید خوشحال باشیم. او ادامه داد: شاید خیلی‌ها فکر کنند که من عذر و بهانه می‌آورم ولی فشار و جو المپیک با تمام تورنمنت‌هایی که پیش از این در آن شرکت کرده بودیم،‌ فرق داشت. نتیجه‌ای که در مجموع گرفتیم خوب بود و طبق هدفگذاری پیش رفتیم. هدف ما حضور در المپیک بود ولی ما از گروه‌مان هم صعود کردیم. عده‌ای هم انتقاد می‌کنند که ما فقط 2 پیروزی در المپیک داشتیم ولی ما می‌توانستیم لهستان را هم شکست دهیم. محمودی گفت: همه می‌دانند که تیم‌هایی مثل ایتالیا چقدر باتجربه‌تر و بهتر از ما هستند. ما با ایتالیا در مرحله یک چهارم نهایی جنگیدیم ولی من گفتم که این بازی، جنگ نابرابر است چون ایتالیا خیلی قدرتمندتر از ماست. واقعیت‌ها را باید گفت. ما جنگیدیم ولی زورمان نرسید. قطر پاسور تیم ملی ایران تصریح کرد: بازی نخست ما در المپیک مقابل آرژانتین بود. متاسفانه به دلایلی که من هرگز متوجه نشدم، بازی نخست همه تورنمنت‌ها را باخته‌ایم. بازی با روسیه را هم با تصمیم لوزانو با ترکیبی متفاوت وارد زمین شدیم و نتیجه آن هم برای ما مهم نبود چون صعود ما قطعی شده بود. وی افزود: در مجموع خیلی خوشحالیم که توانستیم از گروه خود صعود کنیم. به نظر من کسب عنوان پنجمی در المپیک و در اولین حضور، خیلی بزرگ و فوق‌العاده است. ما باید بیشتر خوشحال باشیم نه اینکه انتقاد کنیم. شاید خیلی از بازیکنان فعلی دیگر در تیم ملی بازی نکنند. امیدوارم نسل جدید، راه بازیکنان فعلی را ادامه دهد، زحمت بکشند و دل مردم را شاد کنند. محمودی اظهار داشت: ما سال سختی پیش رو داشتیم. شما دیدید همه تیم‌هایی که از مسابقات انتخابی المپیک در ژاپن به ریو صعود کردند، حذف شدند. همین موضوع نشان می‌دهد که چقدر فشار آن مسابقات بالا بود. ما زمان کمی برای ریکاوری و بدنسازی در اختیار داشتیم و از طرفی نمی‌توانستیم در لیگ جهانی هم بازی کنیم چون 10 بازیکن حاضر در المپیک از آخرین تورنمنتی که در آن شرکت داشتیم یعنی همین لیگ جهانی انتخاب می‌شدند. ما با تمام تلاش‌مان را کردیم. امیدوارم مردم راضی باشند چون بیش از این در توان بچه‌ها نبود. بازیکن شماره یک تیم ملی والیبال در مورد ادامه حضورش در این تیم گفت: من فعلا در تیم ملی نیستم و به آن فکر نمی‌کنم. مشکلات بدنی و مصدومیت‌هایی دارم که باید به آنها رسیدگی کنم. کمر، کتف و زانوی من،‌ درد شدید دارد و نباید زیاد به آن فشار بیاورم. برای مثال من اصلا نباید شیرجه بزنم ولی وقتی در شرایط مسابقه قرار می‌گیرم، نمی‌توانم کم‌فروشی کنم و باید از جانم مایه بگذارم.

خداحافظی مهدوی

مهدی مهدوی، پاسور تیم ملی والیبال ایران در المپیک 2016 ریو در گفت‌وگو با تسنیم در مورد عملکرد تیم ملی والیبال در کارزار ریو اظهار داشت: به‌عنوان تیمی که برای نخستین بار وارد المپیک می‌شد، نتیجه خوبی گرفتیم، ولی اگر بخواهیم بازی به بازی عملکرد خود را تحلیل کنیم باید بگویم که هیچ‌کدام از بچه‌ها هم از عملکرد خود راضی نبودند، چون ما فقط کوبا و مصر را شکست دادیم.وی در ادامه افزود: بازی نخست مقابل آرژانتین برای ما خیلی مهم بود. بازی اول همیشه برای ما مهم و تاثیرگذار بوده است. شاید اگر آرژانتین را می‌بردیم، سرنوشت ما در ریو تغییر می‌کرد. علاوه بر این ما باید بازی مقابل لهستان می‌بردیم. من نمی‌دانم چطور آن مسابقه را باختیم، چون بازی در اختیار ما بود. هنوز باور نمی‌کنم که از لهستان شکست خوردیم. «اگر قدرت تیم‌ها را با هم مقایسه کنیم باید بگویم که زور ما به ایتالیا نمی‌رسید»، مهدوی با بیان این جمله خاطر نشان کرد: در سال‌های قبل هم که تیم ایتالیا را شکست می‎‌دادیم در شرایطی بود که ما با آمادگی صددرصد وارد زمین می‌شدیم و تک تک بازیکنان وظایف خود را به‌خوبی انجام می‌دادند. وی همچنین تاکید کرد: از طرفی شما این موضوع را هم در نظر بگیرید که فرانسه از گروه خود بالا نیامد و یا برزیل در بازی آخر مرحله گروهی با پیروزی مقابل فرانسه و به سختی صعود کرد. مهدوی در خاتمه درباره خداحافظی‌اش از تیم ملی والیبال اظهار داشت: دیگر به تیم ملی فکر نمی‌کنم. من به چیزهایی که مدنظرم بود با این تیم رسیدم. درست است که در این مدت خیلی‌ها مرا اذیت کردند، به‌خصوص گزارشگرها که هر چه خواستند در موردم گفتند، اما آنها را به خدا می‌سپارم و وجدانم راحت است که هرگز کم‌کاری نکردم. من همیشه در اختیار تیم ملی بودم و از همه توانم مایه گذاشتم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه