کـوتـــاه

مخالفت‌ با الحاق به یک ‌کنوانسیون
مهر: معاون وزیر دادگستری از مخالفت‌ها با الحاق دولت به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) خبر داد. عبدالصمد میرکوهی درباره آخرین وضعیت لوایح قضائی ارسالی از سوی دولت به کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: یکی از لوایح بسیار مهمی که ظرف چند هفته اخیر در این کمیسیون بررسی شد، لایحه ششم توسعه بود. او افزود: لوایح معاضدت قضائی در امور کیفری با چین، در امور مدنی و در امور تجاری با این کشور نیز یکی دیگر از لوایح مورد بررسی بود که به تصویب رسید. او به مطروحه بودن لایحه جامع وکالت در کمیسیون حقوقی و قضائی اشاره و تصریح کرد: علاوه بر این لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان هم یکی از لوایح قدیمی است که امیدواریم کار بررسی آن به زودی در این کمیسیون نهایی و به صحن علنی ارسال شود. میرکوهی از بررسی لایحه هزینه‌های دادرسی در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس خبر داد و افزود: در این زمینه دولت پیشنهاد داده که مباحث مرتبط با این مساله در یک جا متمرکز شود و اگر بخواهند اقامه دعوی صورت گیرد، برای دولت بودجه مشخص شود.

کاهش معلول‌زایی با مشاوره ژنتیک
ایسنا: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در تلاش هستیم تا به منظور مداخلات علمی و تخصصی بتوانیم اورژانس اجتماعی را در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر مستقر کنیم. انوشیروان محسنی‌بندپی اظهار کرد: در سال 94 در مورد معتادان بهبودیافته‌ای که تحت پوشش قرار دادیم، توانستیم ظرفیت فنی و کاری آنها را افزایش داده و نسبت به بحث اشتغال آنها اقداماتی انجام دهیم. او افزود: ما اکنون هم خدمات ارائه می‌دهیم و می‌خواهیم این خدمات از کیفیت لازم برخوردار باشند و در این راستا بزرگ‌ترین شرکای ما مراکزی هستند که به عنوان مراکز توانبخشی سازمان‌های مردم‌نهاد با ما همکاری می کنند. رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: سالانه 25 تا 30 هزار کودک معلول در کشور متولد می‌شوند که مشاوره ژنتیک می‌تواند در جلوگیری از معلول‌زایی کمک بزرگی به والدین کند، در همین راستا سه استان را به صورت پایلوت در نظر گرفتیم و با مداخله و مطالعه در علم ژنتیک توانستیم به کاهش معلول زایی کمک کنیم.

آغاز ممنوعیت حفاری در معابر پایتخت
ایسنا: معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح ترافیکی پلیس راهور برای بازگشایی مدارس خبر داد و گفت: از روز بیستم شهریور تا پانزدهم مهر انجام عملیات‌ های عمرانی و حفاری در معابر پایتخت ممنوع است. مراد مرادی با اشاره به طرح ترافیکی پلیس برای بازگشایی مدارس و خرید های مدرسه اظهار کرد: همچنین از روز گذشته20 شهریور واحدهای پلیس راهور به منظور روان سازی ترافیک و برخورد با تخلفات در اطراف مراکز خرید، بازارچه ها و... حضور خواهند داشت تا نسبت به پوشش ترافیکی معابر اقدام شود. او با اشاره به اقدامات پلیس برای سازماندهی سرویس‌های مدارس نیز گفت: جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده و هفته گذشته نیز به طور رسمی از برچسب های سرویس مدارس رونمایی شد، بنابراین درخواست ما از والدین و مدیران مدارس این است که حتما از سرویس های مجاز و دارای برچسب برای جابجایی دانش‌آموزان استفاده کنند.

پیشنهاد جمع‌آوری کاسه دستشویی‌های معمولی
تسنیم: رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران با اشاره به اینکه استفاده از دستشویی‌های ایرانی بیشترین فشار را به زانوها وارد می‌کند، پیشنهاد کرد تا کاسه دستشویی‌های معمولی در کشور جمع شود و مردم از دستشویی فرنگی استفاده کنند تا دچار آرتروز پیش رونده زانو نشوند. محمدعلی محسنی بندپی با اشاره به اینکه کاسه دستشویی های معمولی متهم اصلی آرتروز پیش رونده زانو در ایران هستند، اظهار کرد: استفاده از دستشویی های معمولی (ایرانی) بیشترین فشار را به زانوها وارد می کند و اگر روزی در نظام سلامت کشور مسئولیتی بپذیرم، براساس تخصصم (فیزیوتراپیست) یکی از کارهای مهمی که انجام خواهم داد جایگزینی دستشویی‌های فرنگی به‌جای دستشویی معمولی است که باعث آسیب فراوان به زانوهای مردم شده است.

 آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی دادگاهی شد
 ایرنا: رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: پتروشیمی بوعلی سینا به دلیل آلودگی محیط زیست و آلودگی دریا و هوا به مراجع قضائی معرفی شده است. محمد صادق صبا با اشاره به پیامدهای زیست محیطی آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی اظهار کرد: بر اساس قانون، به دلیل آلودگی هایی که در این حادثه به هوا و دریا منتقل شده به دادگاه شکایت کردیم. او افزود: دود و گازهای سمی که بر اثر آتش سوزی به هوا رفته و پساب‌هایی که ناشی از خنک کردن سیستم ها ایجاد و وارد دریا شده، ایجاد آلودگی کرده است. او با بیان اینکه محاسبه آلودگی های وارد شده به محیط زیست کاری پیچیده است تاکید کرد: مستندسازی آلودگی منتقل شده انجام شده و برآورد خسارت در زمان رسیدگی به پرونده قضائی انجام می شود.

کشته‌شدن 45تهرانی با سلاح سرد
ایرنا: اداره کل پزشکی قانونی استان تهران از کشته شدن 45 تن در استان تهران در اثراصابت سلاح سرد از ابتدای فروردین تا پایان تیر سال جاری خبر داد. در چهارماه ابتدای امسال 45 تن در استان تهران در اثر اصابت سلاح سرد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با آمار 43 اعلام تن چهار درصد افزایش یافته است. از کل کشته شدگان در اثراصابت سلاح سرد در چهار ماه سال جاری37 تن مرد و هشت تن زن بودند. پزشکی قانونی استان تهران شمار فوت ناشی از سلاح سرد در تیر را نیز هفت تن اعلام کرد که در مقایسه با سال گذشته 7/41درصد کاهش داشته است. شایان ذکر است، به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطه باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، سلاح سرد می گویند.

علت مرگ نوجوان ۱۳ ساله در پارک الغدیر
ایلنا: رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، برق گرفتگی و خفگی را علت مرگ نوجوان ۱۳ ساله در بوستان الغدیر اعلام کرد. رحمت ا... حافظی با اشاره به گزارش پزشکی قانونی گفت: پزشکی قانونی پس از بررسی، علت فوت را خفگی به دلیل ورود آب به مجاری تنفسی متعاقب برق گرفتگی اعلام کرد. او ادامه داد: از مراجع قضائی انتظار رسیدگی فوری به موضوع و برخورد قانونی با مقصران حادثه را داریم. گفتنی است این نوجوان ۱۳ساله عصر روز شنبه ۳۰ مرداد در آبنمای بوستان الغدیر شرق تهران جان خود را از دست داد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه