نکته‌هایی درباره اهداف

هدف را با آرزوهايتان اشتباه نگيريد

برخي انسان‌ها، آرزوها و رويا‌هاي خود را با هدف اشتباه مي‌گيرند و بدين علت در برخورد با مشكلات و حوادث ناگوار، معمولا روحيه خود را از دست مي‌دهند و همواره از ناراحتي‌هاي پيش آمده گلايه كرده و ناله سر مي‌دهند.

هدفتان را در زندگي مشخص كنيد

اگر كسي هدف مشخص داشته باشد و با انگيزه روشن زندگي كند، در مقابل مشكلات و حوادث نامساعد تسليم نشده و موانع را با شهامت، تلاش فراوان و صبوري و شادابي، يكي پس از ديگري از پیش پاي خود برمي‌دارد.

طبق اهدافتان عمل كنيد

افراد موفق پس از تعيين هدف يا اهداف مشخص و شفاف، با عمل و پشتكار، به آرمان‌ها و حتي رويا‌هاي خود واقعيت مي‌بخشند.

هدف را هميشه در ذهن مجسم كنيد

در حقيقت نخستين گام براي رسيدن به هدف توجه به هدف است. هدف هميشه بايد در ذهن مجسم باشد و جزو باورهاي در دسترس و هميشگي انسان قرار گيرد.

اهدافتان تا حد امکان كاملا روشن، مشخص و دست‌يافتني باشد

گروهي از انسان‌ها هدف يا اهدافي براي خود در نظر گرفته‌اند، اما اين اهداف آنقدر نامشخص، كلي و در هم هستند كه به راحتي نمي‌توان راه رسيدن به چنین اهدافی را یافت. اين گروه آنقدر سرگرمي، مشغوليت، گرفتاري و مشكلات براي خود درست كرده‌اند كه فرصت انديشيدن به هدف‌هاي خود را ندارند تا جايي كه گويا هدف، از ذهن و آگاهي آنان محو گرديده است. از طرف ديگر اين افراد آنقدر آرزو‌هاي دور و دراز دارند كه جز خستگي روحي و جسمي چيزي عايدشان نمي‌شود، زيرا هدف آنان كاملا مشخص نيست و با وجود كار و تلاش فراواني كه انجام مي‌دهند، نتيجه مطلوب به دست نمي‌آورند. گاهي چنان اين خستگي در وجود آنان رخنه مي‌كند كه حتي شور و شوق و ميل به زندگي را كه يك امر فطري و طبيعي است، از دست مي‌دهند.

نسبت به خود و اهدافتان تفكر مثبت داشته باشيد

آدمي ساخته افكار خويش است، فردا همان خواهد شد كه امروز به آن مي‌انديشد. در حقيقت هر كسي نويسنده، تهيه‌كننده و سازنده افكار و تصاوير ذهني خود است و همواره بر اين اساس عمل مي‌كند.

به توانايي و كارايي خود ايمان داشته باشيد

دسته‌اي ديگر از انسان‌ها هدف مشخصي در زندگي دارند و از شور و شوق نيز برخوردارند، اما به علت آنكه درباره توانايي و كارايي خود عقايد محدودي دارند، عملا اقدامي متناسب با هدف صورت نمي‌دهند و بنابر اين خواسته‌هاي آنان تحقق نمي‌يابد، يعني به هدف نمي‌رسند. اين گروه اميد دارند كه بخت به آنان روي آورد و فرشته اقبال دستشان را بگيرد و آنان را به علم، ثروت، عزت و... برساند و از يك زندگي آرام و لذتبخش بهره مند گردند و حال آنكه چنين اتفاقي رخ نخواهد داد و اگر هم بر خلاف قانونمندي‌هاي اين جهاني چنين اتفاقي رخ دهد، چون برايش زحمت نكشيده، قدر آن را نمي‌داند و از دست خواهد رفت.

براي دستيابي به اهدافتان تلاش و جديت زیاد داشته باشید

افراد موفق لزوما شايسته‌ترين، سالم‌ترين و باهوش‌ترين‌ها نيستند. بلكه كساني هستند كه با انگيزه عالي تلاش و جديت و با استفاده از تمامي امكانات موجود و همچنين ثبات و دوام و خستگي ناپذيري در جهت تحقق اهداف مشخص شده خود، گام بر مي‌دارند و گام به گام به هدف نزديك مي‌شوند و سرانجام زندگي علمي و عملي خود را به شاهكاري بزرگ تبديل مي‌كنند. و به صورت تصاعدي بر موفقيت‌هاي آنها افزوده خواهد شد.

گام‌هاي دستيابي به موفقيت

موفقيت يك امر تصادفي نيست بلكه براي موفقيت روش‌ها و شيوه‌هاي منطقي وجود دارد. اين شيوه‌ها در دسترس همه قرار دارد به گونه‌اي كه همه مي‌توانند از نيروي معجزه آسا و شگفت انگيز درون خويش بهره برده و به انسان‌هايي موفق و برتر تبديل شوند. اين انسان‌ها به طريق زير چهار مرحله يا گام را پشت سر مي‌گذارند تا به آن چه كه مي‌خواهند، برسند. گام اول: هدف خود را مشخص كرده و مي‌دانند دنبال چه چيزي هستند و چه مي‌خواهند و نتيجه دلخواه را پيش‌بيني مي‌كنند. گام دوم: قدم‌هاي عملي بر مي‌دارند، يعني عملا مشغول به كار مي‌شوند و در راه رسيدن به هدف حركت مي‌كنند. گام سوم: مي‌دانند كه فعاليت‌هاي انجام گرفته هميشه آنها را به نتيجه مطلوب نمي‌رساند. لذا پيوسته راه‌هاي منتهي به هدف و نتايج را كنترل و بررسي كرده و آنچه كه آنها را از هدف دور مي‌سازد از سر راه بر مي‌دارند. گام چهارم: در تغيير رفتار انعطاف دارند و در مقابل شيوه‌هاي غلط مقاومتي از خود نشان نمي‌دهند. و پس از اينكه متوجه شدند فلان راه آنان را به مقصد مشخص شده نمي‌رساند، درصدد كشف راه جديد بر مي‌آيند تا در آن مسير حركت كنند.

يادآوري

1. انسان‌هاي برتر، سرمشق و شكست خورده‌ها، عبرت ديگران هستند. افراد موفق مي‌دانند كه هيچ كس از شكم مادر «برنده» يا «بازنده» زاييده نمي‌شود. برنده يا بازنده بودن، نتيجه تفكر و كردار خود ماست. 2. عزم و اراده انسان با انگيزه او همبستگي مثبت دارد. هر چه انگيزه انسان عالي‌تر و مشخص‌تر باشد، عزم و اراده او بر انجام امور راسخ‌تر خواهد بود. براي اعتلاي انگيزه نيز بايد نخست هدف والاي زندگي را به روشني و به طرز حكيمانه مشخص كرد. 3. حال ببينيم چه هدف‌هايي را دنبال مي‌كنيم، همچنين در يابيم چه هدف‌هايي را بايد دنبال كرد تا ضمن نجات از سرگرداني و گم گشتگي، راه موفقيت و رسيدن به اهداف از قبل تعيين يافته را پيروزمندان طي كنيم. طبعا پيروزي، مستلزم صبر و استقامتي است كه در آغاز راه و در تداوم حركت به سوي هدف و پس از آن در پاسداري از ارزش‌هاي متعالي به كار مي‌بنديم. اما اينكه هدف والاي ما در زندگي چيست مقوله ديگري است كه در فرصت دیگری بايد به آن پرداخت.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه