رئيس‌جمهور با سران کشورهای اروپایی ديدار كرد

ترافيك ديپلماتيك در نيويورك

آرمان امروز: مجمع عمومي سازمان ملل متحد، فرصت مناسبي است كه سران كشورهاي جهان كه علي‌القاعده، تقويم كاري هركدام از آنها فشرده است، با يكديگر ديدار كنند. در اين ميان، ديدار با سران قدرت‌هاي جهان، آن‌هم بعد از دستيابي به توافق برجام و حل مهم‌ترين و تنش برانگيزترين عامل افتراق ميان ايران و غرب، فرصت مغتنمي براي رياست‌جمهوري ايران است كه از زمان روي كار آمدن در تابستان 92، تمامي عزم خود را براي تنش‌زدايي و تعامل با كشورهاي جهان جزم كرده بود. به همين دليل بود كه حسن روحاني، در نخستين روز حضور در نيويورك با سران سه كشور قدرتمند سياسي و اقتصادي جهان يعني بريتانيا، فرانسه و ايتاليا ديدار كرد. ديدار با رئيس‌جمهور همسايه شمالي، يعني تركيه از ديگر ملاقات‌هاي دوجانبه رئيس‌جمهور كشورمان با سران كشورهاي حاضر در نيويورك بود.
 ديدار با نخست‌وزير بريتانيا
سال گذشته بود كه براي نخستين‌بار بعد از انقلاب، رياست‌جمهوري ايران با نخست‌وزير بريتانيا ديدار كرد. ديدار تاريخي حسن روحاني و ديويد كامرون، گرچه سال گذشته اقدامي شگفت‌انگيز بود، اما رفته‌رفته به امري عادي بدل مي‌شود. ديدار حسن روحاني و ترزا مي، نخست‌وزير جديد بريتانيا، نشان مي‌دهد كه سياست تنش‌زدايي دولت تدبير و اميد به بار نشسته است. بر همين اساس، هر دو مقام، روز سه‌شنبه به‌وقت نيويورك با يكديگر ديدار كردند. رئيس‌جمهور در ديدار نخست‌وزير بريتانيا، برجام را تحولي بزرگ، نمادي براي حل اختلافات و پايه‌اي براي همكاري‌ها دانست و تاكيد كرد كه همه طرف‌ها بايد به اجراي دقيق و بهنگام تعهدات خود در برجام، پايبند باشند. روحاني تصريح كرد: ايران به‌طور كامل به تعهدات خود عمل كرده و تا زماني كه طرف مقابل به تعهداتش پايبند باشد، ما هم پايبند خواهيم بود. روحاني، بهره‌مندي ايران از فضاي مثبت اقتصادي را جزو تعهدات برجام برشمرد و اظهارداشت: تا برخي مشكلات فني درزمينه بانك و بيمه حل نشود، تعهدات طرف مقابل به انجام نرسيده و دولت‌هاي اروپايي بايد به بانك‌هاي بزرگ براي همكاري با ايران اطمينان دهند و لندن مي‌تواند قدم اصلي را در اين زمينه بردارد. رئيس‌جمهوري با ابراز خرسندي از بهبود و توسعه روابط تهران - لندن در سال‌هاي اخير افزود: با احترام متقابل و تمركز بر همكاري در چارچوب منافع مشترك مي‌توانيم بر ذهنيت‌هاي منفي تاريخي غلبه كنيم. نخست‌وزير بريتانيا نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از توسعه روابط دو كشور در عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي طي سال‌هاي اخير گفت: لندن حمايت خود را از گام مهم برجام ادامه خواهد داد و معتقد است طرفين بايد به اصول توافق شده متعهد باشند. وي بابيان اينكه براي حل مشكلات بانكي و بيمه‌اي و بهره‌مندي اطمينان‌بخش ايران از فرصت‌هاي اقتصادي در حال هماهنگي با طرفين برجام براي اقدامات لازم هستيم، تصريح كرد: بريتانيا يك هيات بانكي را براي مذاكرات و همكاري‌هاي فني با بانك مركزي ايران راهي تهران مي‌كند.
 ديدار با رئيس‌جمهور فرانسه
روساي جمهور ايران و فرانسه در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد با يكديگر ديدار كردند. حسن روحاني در اين ديدار كه عصر سه‌شنبه به‌وقت محلي انجام شد، با فرانسوا اولاند درباره مسائل دوجانبه، اجراي برجام و پايبندي طرف مقابل به آن و همچنين آخرين تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي رايزني كرد. اين ديدار در حالي صورت گرفت كه روحاني در بهمن سال گذشته به پاريس سفر كرد و با مقام‌هاي عاليرتبه فرانسوي و ازجمله با اولاند ديدار كرد.
 ديدار با نخست‌وزير ايتاليا
رئيس‌جمهور ايران در ديدار نخست‌وزير ايتاليا در نيويورك اعلام كرد كه ايتاليا اين فرصت را در دوره پسابرجام در اختيار دارد كه بار ديگر به نخستين شريك و همكار اقتصادي و تجاري ايران در اروپا تبديل شود. حسن روحاني گفت: سفرهاي دوجانبه اخير، نقطه عطفي در روابط مشترك و نشانگر اراده دو ملت و دو دولت براي توسعه و تحكيم سطح همكاري‌هاست. روحاني با تاكيد بر ضرورت توسعه همكاري‌هاي مشترك در عرصه‌هاي اقتصادي، علمي و سياسي، نقش بخش‌هاي خصوصي دو كشور را در اين مسير ارزشمند دانست و اظهارداشت: رهبران اروپا بايد به بانك‌ها و بيمه‌ها براي همكاري مالي تضمين و اطمينان دهند. نخست‌وزير ايتاليا نيز در اين ديدار با تاكيد بر اينكه رم با هيجان به دنبال تقويت روابط همه‌جانبه با تهران است، گفت: ما براي هر اقدامي در جهت استحكام روابط اقتصادي آماده‌ايم. «متئو رنتزي» با اشاره به اعزام يك هيات بلندپايه ايتاليا به تهران طي ماه‌هاي آينده تاكيد كرد: در بحث روابط بانكي، بيمه دولتي ساچه ايتاليا آماده ارائه تضمين‌هاي لازم است.
 ديدار با روسای‌جمهور تركيه و سوئیس
حسن روحاني و رجب طيب اردوغان، روساي جمهوري ايران و تركيه، در حاشيه برگزاري مجمع عمومي سازمان ملل متحد با يكديگر ديدار كردند. رئيس‌جمهور بابيان اينكه كودتا در تركيه را در ادامه سلسله حوادثي مي‌بينيم كه برخي قدرت‌ها عليه منطقه ما طراحي كرده‌اند، گفت: ترديدي نداريم كه با تلاش مشترك مي‌توانيم جلو مسيري را كه دشمن عليه ما طراحي كرده است، سد كنيم. روحاني در بخش ديگري از سخنان خود اظهارداشت: تروريسم تهديدي عليه همه ماست و نقش دو كشور در مبارزه با تروريسم و ناامني در منطقه و به‌ويژه سوريه و عراق اهميت دارد. رئيس‌جمهور تركيه نيز در اين ديدار با قدرداني از حمايت دولت و ملت ايران از تركيه در برابر كودتاي اخير در كشورش گفت: اطمينان داريم كه ايران در ادامه اين روند، حمايتش را از تركيه قطع نخواهد كرد. روحانی همچنین صبح چهارشنبه با «یوهان اشنایدرآمان» رئیس‌جمهور سوئیس دیدار کرد.
 ديدار با رهبران مسلمانان آمريكا
رئيس‌جمهور صبح چهارشنبه به‌وقت‌تهران، با رهبران مسلمانان جامعه آمريكا ديدار كرد. حسن روحاني ضرورت تقويت وحدت و يكپارچگي در دنياي اسلام را مورد تاكيد قرارداد و گفت: امروز اصل اساسي براي همه دولت‌هاي اسلامي و متفكران مسلمان، حفظ و ارائه چهره واقعي اسلام است و براي حفظ منافع مسلمانان، بايد روي اشتراكات خود كه همانا قرآن، سيره پيامبر گرامي اسلام (ص) و اهل‌بيت(ع) است، تمركز كرد. وی تصريح كرد: اسلام با تجدد به معناي علم و فناوري‌هاي جديد هرگز مخالف نبوده و نيست، اما عده‌اي تقابل غيرواقعي بين اسلام، علم و تجدد به وجود آوردند، درحالي كه اسلام دين فهم، عقل و فقه به معناي درك عميق مسائل است. رئيس‌جمهور خطر جذب جوانان به سمت گروه‌هاي خشونت‌طلب را مورداشاره قرارداد و گفت: خطر اين موضوع از كشته شدن انسان‌ها بدتر است؛ چراكه مي‌تواند آينده و نسل‌هاي آتي را از مسير حق و هدايت واقعي منحرف كند. روحاني خاطرنشان كرد: امروز متاسفانه برخي دولت‌هاي اسلامي آن‌چنان‌كه بايد به وظيفه خود در برابر مشكلات و بحران‌هاي موجود عمل نمي‌كنند و برخي از آنها تحت تاثير قدرت‌هاي سلطه‌گر قرار دارند و اين مساله‌اي است كه مشكلات را مضاعف كرده است. رئيس‌جمهور تصريح كرد: امروز راهي جز اتحاد، هوشيار كردن جوانان در برابر خطرات و معرفي چهره اسلام واقعي، وجود ندارد و بايد چهره واقعي اسلام را از خطر انحراف فرهنگي كه عده‌اي از آن به عنوان توطئه عليه اسلام استفاده مي‌كنند، حفظ كنيم. روحاني گفت: جمهوري اسلامي ايران به هر كشور اسلامي و دولتي كه در برابر تروريست‌ها خواهان كمك بوده، كمك كرده است و اين را وظيفه خود مي‌داند؛ چراكه ترور و تروريسم را خطر بزرگي براي جان، مال و نواميس مسلمان‌ها و آبروي اسلام مي‌دانيم و معتقديم راهي جز همفكري، همكاري و برادري و تلاش مضاعف در برخورد با اين معضل وجود ندارد و مطمئن هستيم خداوند نيز در صورت اتحاد ياري كرده و درنهايت حق پيروز خواهد شد. روحاني در بخش ديگري از سخنان خود و پس از سخنان تعدادي از رهبران مسلمانان جامعه آمريكا، اعتقاد جمهوري اسلامي ايران به وحدت شيعه و سني را مورد تاكيد قرارداد و گفت: ما همواره به دنبال وحدت شيعه و سني بوده‌ايم و تاكيد بر اين موضوع بدين معناست كه هر دو را در كنار هم به رسميت شناخته‌ايم. روحاني افزود: بي‌ترديد كساني كه با اسلام مخالف هستند، براي آنها شيعه و سني تفاوتي با يكديگر ندارند و با هر دو ضديت مي‌ورزند همان‌طوري كه امروز در منطقه ما گروه‌هاي تروريستي شيعه، سني و حتي مسيحي‌ها را قتل‌عام مي‌كند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه