نشست برجامی ظریف با همتایان 1+5 در نیویورک

لبخند ایران و کانادا در نیویورک!

آرمان امروز: «محمدجواد ظریف و استفان دیون وزیر امور خارجه کانادا درحاشیه هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند و باید گفت که محور گفت وگوی این دو دیپلمات ایرانی و کانادایی روابط دوجانبه، منطقه‌ای و کنسولی بود»؛ دیداری که با وعده ترمیم روابط تهران- اتاوا پس از 4 سال انجام گرفته است و دو طرف تمایل خود را برای ازسرگیری روابط نشان داده اند.
 دولت‌های محافظه‌کاری که باعث قطع روابط شدند
۱۷ شهریور ۱۳۹۱ بود که وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و «عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در این کشور»، اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد. در آن زمان دولت محافظه کار اتاوا که در راس آن استیون‌هارپر نخست‌وزیر محافظه کار این کشور قرار داشت با اقدامات تندروانه و رادیکال منجر به قطع روابط دو کشور شد و متعاقب این اقدام دولت ایران نیز مبادرت به فراخواندن دیپلمات‌های خود از اوتاوا کرد و بدین ترتیب روابط دو کشور به‌طور کامل قطع شد. باید یادآور شد در آن دوران به دلیل سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد و طرح موضوعاتی که از تریبون‌های سازمان ملل متحد اعلام می‌شد و همچنین بی اعتنایی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و «کاغذ پاره» خواندن آنان، زمینه‌های انزوای ایران فراهم شد، به‌طوری که کشورهای جهان یا درصدد قطع روابط با ایران برآمدند و یا سطح روابط را به حداقل رساندند.
 ورق برگشت...
با روی کار آمدن دولت روحانی در ایران و اتخاد سیاست همگرایانه و تعاملی با جهان، فصل جدیدی از روابط ایران با جهان آغاز شد؛ فصلی که با امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و گروه 5+1 در وین به شکوفایی رسید و به جهانیان یادآوری کرد که ایران اهل مذاکره و تعامل است اما از حقوق حقه خود کوتاه نمی‌آید. این دوران همچنین مصادف شد با اتمام دوره دولت محافظه کار استفان‌هارپر و آغاز دولت لیبرال جاستین ترودو که با نگاه متفاوتی روی کار آمد و توافق هسته ای ایران و غرب را «اقدامی در مسیر درست» خواند. پس از آن بود که موضوع از سرگیری روابط تهران- اتاوا در دستور کار دستگاه دیپلماسی کانادا قرار گرفت و استفان دیون وزیر خارجه این کشور از «تمایل بسیار بسیار زیاد به از سرگیری روابط با تهران» خبر داد که این ترمیم روابط «به تدریج» حاصل خواهد شد. حال نشست دو دیپلمات ایرانی و کانادایی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی برگزار شده است که نوید تقویت روابط دو کشور را می‌دهد؛ امری که مردم ایران خواستار آن هستند و تیم دیپلماسی دکتر روحانی همواره در این راستا گام برداشته است؛ روابطی مبتنی بر سیاست‌های تعاملی و تنش زدا که عزت ملت ایران را نیز تامین کند و از روابط با جهان هراس ندارد.
 مردان دستگاه دیپلماسی برجام را هم فراموش نمی‌کنند
مردان دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را شاید بتوان یکی از فعال ترین تیم‌های دیپلماتیک در اجلاس سالانه مجمع عمومی دانست. با یکساله شدن امضای توافق برجام و بدعهدی طرف‌های غربی در قبال این توافق چندجانبه، یکی از محورهای اساسی دیدارها و مذاکرات تیم ایرانی در نیویورک، مساله تعهد به برجام و اجرایی شدن آن است؛ توافقی که پایبندی ایران را به اثبات رساند و حال نوبت طرف‌های دیگر توافق است تا به تعهدات خود عمل کنند. در راستای بررسی روند اجرای برجام، پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد و پس از دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5، وزرای امور خارجه ایران و 1+۵ نیز امروز پنجشنبه با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه