ادعاهاي يك طلبه بازيگر، مهندس و مخترع

در 9 سالگي ماهواره دست‌سازساختم!

 تا امروز، 380 اختراع دارم
يك طلبه مي‌گويد: اختراعات بنده از سن ۹ سالگي با ماهواره‌اي دست‌ساز آغاز شد كه اكثر شبكه‌هاي ماهواره‌اي دنيا را مي‌گرفت و از آن زمان به اختراعات خود ادامه دادم و تا به امروز بيش از ۳۸۰ اختراع داشته‌ام و در حال حاضر نيز ۳۰ اختراع در حال انجام دارم. خبرگزاري «حوزه» نوشت؛ اطلاعيه همايش بين‌المللي «تداكس سناباد مشهد»، بزرگ‌ترين رويداد علمي جهاني در شرق كشور نظر ما را به خود جلب كرد؛ «سخنران: حجت‌الاسلام مهندس عبدا...‌زاده با بيش از ۳۸۰ اختراع»؛ اين سوال، ذهن را به خود درگير كرد كه آيا روحاني مهندس و مخترع هم داريم؟ كه پاسخ آن را با مصاحبه‌اي از حجت‌الاسلام محمد عبدا...‌زاده، اين مخترع حوزوي دريافت كرديم.
 در ابتدا از خودتان براي ما بفرماييد.
بنده متولد روستاي دهنو بخش ششتمد شهرستان سبزوار خراسان رضوي هستم و از سال ۱۳۸۷ در مدرسه علميه علامه قزويني فردوس از استان خراسان جنوبي وارد حوزه شده و همزمان با دروس حوزوي نيز مباحث دانشگاهي خود را با رشته مهندسي عمران گرايش پيش‌ساخته‌ها در دانشگاه علمي كاربردي فردوس پيگيري كردم. همچنين سه سال مدير تحقيق و توسعه شركت زرين زعفران نام‌آور بودم و پيش از ورود به حوزه نيز در چند شاخه از رشته برق در هنرستان آيت‌ا... طالقاني ششتمد و مركز فني و حرفه‌اي سبزوار درس خواندم. در سال‌هاي حضور در حوزه خراسان، سابقه شش سال بازيگري و كارگرداني نمايش‌هاي پندآموز حوزه علميه خراسان را نيز داشتم و در حال حاضر پايه دهم حوزه هستم و ملبس به لباس مقدس روحانيت شده‌ام.
 كمي از اختراعات خود بفرماييد.
اختراعات بنده در همان روستاي محل تولدم و از سن ۹ سالگي با ماهواره‌اي دست‌ساز آغاز شد كه اكثر شبكه‌هاي ماهواره‌اي دنيا را مي‌گرفت و از آن زمان بود كه به اختراعات خود ادامه دادم و تا به امروز بيش از ۳۸۰ اختراع داشته‌ام و در حال حاضر نيز ۳۰ اختراع در حال انجام دارم.
 از چند اختراع مهم خود نام ببريد.
برخي از اختراعات مهم بنده شامل ۱۰ مدل نيروگاه برق پاك است كه از انرژي‌هاي تجديدپذير استفاده كرده و هيچ وابستگي به محيط ندارد؛ به اين معنا كه بودن آفتاب و باد و... يا نبودن آنها تفاوتي ندارد. يخچال فريزر فوق كم‌مصرف از ديگر اختراعات مهم بنده است كه ۴ ساعت از برق استفاده مي‌كند و ۵ شبانه‌روز بدون برق، سرما مي‌دهد. كاركرد اين يخچال به اين صورت است كه برق را براي ارائه سرما ذخيره نمي‌كند بلكه خود سرما در اين يخچال سريع ذخيره و به تدريج پس داده مي‌شود و مي‌تواند تايم كار و تايم استراحت آن در مدل‌هاي مختلف، كمتر يا بيشتر شود. سيستم سرمايش و گرمايش فوق كم‌مصرف طبقاتي، اختراع ديگري است كه ۲۰ برابر كمتر از كولرهاي امروزي، برق و آب مصرف مي‌كند. از ديگر اختراعات مهم بنده، «فن كوئل» فوق كم‌مصرف است كه تايم استراحت بالايي دارد و بر اساس ذخيره انرژي كار مي‌كند.
 آيا اختراعات خود را به ثبت رسانده‌ايد؟
هدف بنده از اين اختراعات، ثبت آن نبوده بلكه علمي را با عنوان «شاپن» به ثبت رسانده‌ام كه اختراعات بنده در راستاي اثبات نتيجه آن علم بوده است اما تا به امروز يك مورد از اختراعات خود را به ثبت رسانده و ۱۳ اختراع ديگر نيز در حال ثبت است و كار ثبت مابقي اختراعات نيز هرچند زمان بر و پرهزينه است اما با مشكلات مخصوص به خود ادامه دارد.
 پيشنهادي از داخل يا خارج براي تجاري‌سازي اختراعات خود نداشته‌ايد؟
پيشنهاد داخلي داشته‌ام اما به دنبال آن هستم كه اختراعات را با هزينه خود به مرحله تجاري‌سازي برسانم. همچنين افرادي از كشور آلمان و انگليس براي يخچال فريزر فوق كم‌مصرف به درب منزل ما آمدند و پيشنهاد تجاري‌سازي آن را در اين كشورها دادند اما قبول نكردم و برنامه‌اي براي اينكه اين اختراعات را به كشورهاي ديگر بدهم، ندارم. همچنين از بسياري كشورهاي بزرگ و كوچك ديگر نيز درخواست همكاري داشته‌ام.
 از فعاليت‌هاي ديگر خود براي ما بفرماييد.
بنده، علمي را بر اساس آيات و روايات به ثبت رسانده‌ام كه مخفف آن واژه «شاپن» و نام تفصيلي آن «شيوه اسلامي پرورش نبوغ» است و برخي هم با نام «پان» به معني «پرورش اسلامي نبوغ» از آن نام مي‌برند. «پرورش خلاقيت»، «پرورش نبوغ» و «تربيت جامع»، سه بخش اصلي اين علم هستند و كلاس‌هايي را در اين زمينه براي دانش‌پژوهان در اتحاديه بين‌المللي موسسات فرهنگي جهان اسلام در قم و برخي موسسات ديگر دارم. برای مثال در يكي از كوچك‌ترين مباحث اين علم، در يك ماه مخترع تربيت مي‌كنيم. در راستاي اين علم، كتاب‌هايي را نيز به رشته تحرير درآورده‌ام كه ان‌شاءا... به زودي در جلدهاي گوناگون به چاپ خواهد رسيد. همچنين در كنار اين فعاليت‌ها، شاگرد و نماينده حجت‌الاسلام والمسلمين رجايي موسوي در موضوع انساب، شجره‌نامه سادات و امامزاده‌ها هستم.  
 از مهم‌ترين برنامه‌هاي پيش روي خود بفرماييد.
مهم‌ترين برنامه پيش رو، شركت و سخنراني در همايش بين‌المللي تداكس در مشهد مقدس است. اين همايش، برنامه‌اي بين‌المللي است كه هر ساله در كشورهاي مختلف جهان برگزار مي‌شود و در نهم مهرماه امسال در مشهد برگزار خواهد شد. سخنرانان اين همايش «كوين رهام سلطاني از آمريكا، دانش‌آموخته دانشگاه‌هاروارد، مدير روابط بين‌الملل دانشگاه ALU و شاگرد آنتوني رابينز با موضوع فروش ايده در ۳۰ ثانيه، حتي در آسانسور»، «دكتر سانيل وي كاوشيك از هند، مدير فناوري اطلاعات IBM، جهانگرد و با تجربه سفر به بيش از ۵۰ كشور دنيا با موضوع‌سفر به دور دنيا با ۵۰۰ دلار»، «پروفسور مجيد فتحي از آلمان رئيس دانشكده كامپيوتر دانشگاه زيگن آلمان، عضو ارشد بنياد IEEE و كاشف پلتفرم‌هاي علم آلزايمر با موضوع پيوند مديريت دانش و مديريت شهري»، «يوكا ياكازاوا از ژاپن، استاد دانشگاه لندن، جهانگرد و با تجربه سفر به بيش از ۳۰ كشور دنيا با موضوع قلب‌هاي طلايي در جاده‌ها»، «سمانه احساني‌نيا از ايران ليسانس علوم اجتماعي، هنرمند و نقاش توان‌ياب با موضوع نورها در تاريكي ديده مي‌شوند» و بنده «حجت‌الاسلام مهندس محمد عبدا...‌زاده از ايران، كارشناسي مهندسي برق و مهندسي عمران، روحاني مخترع با بيش از ۳۸۰ اختراع با موضوع چگونه در يك ماه مخترع شويم؟» هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه