دبیر کل انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران خبر داد

۶میلیون دلار صادرات آب در سال۹۴

آرمان امروز- حجت صالحی: در شرایطی که ایران از نظر منابع آبی در بحران قرار دارد و گاهی در وضعیت قرمز هستیم، در این شرایط سخن‌گفتن از صادرات آب به کشورهای همسایه شگفت‌آور است. این در حالی است که دبیر کل انجمن آب‌‌های معدنی و آشامیدنی ایران از درآمد شش میلیون دلاری حاصل از صادرات آب طی سال گذشته سخن گفته است. این صادرات در حالی صورت گرفته است که مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سال 94 می‌گفت: صادرات آب به صورت غیرمستقیم و در بسته‌بندی‌های قرمز بوده است. این مقام مسئول، صدور هندوانه به کشورهای همسایه را صدور غیرمستقیم آب دانست و میزان آن را سالانه 800 هزار تن هندوانه ذکر کرد. به گفته او در سال 94 این میزان صادرات هندوانه به معنای صدور یک میلیارد متر مکعب آب بوده و عایدی کشورمان از این صادرات 20 ریال برای هر لیتر است.
 توجیه ایجاد اشتغال و صادرات غیرمستقیم برای منابع آبی
براساس اسناد برگرفته از سازمان ملل در کره زمین 5/2 درصد‌ آب شیرین قابل دسترسی است و از این 5/2 درصد بخش ناچیزی از آب‌های سطحی در دسترس قرار می‌گیرد که شامل آب‌های یخچال‌ها، اقیانوس‌ها و بخش آب‌های زیرزمینی می‌شود. کشور ما و اساسا خاورمیانه در کمربند خشک جهان قرار گرفته اند. 10 سال پی در پی خشکسالی داشتیم و میزان بارش‌های ما به 75 درصد بارش‌های نرمال کاهش پیدا کرد که نشان دهنده تغییر اقلیمی بوده که از شمال آفریقا آغاز شده است. افزایش جمعیت و کمبود آب در حال حاضر مشهود است. به اعتقاد کارشناسان ایران به سمتی می‌رود که به زودی جزو کشورهایی خواهد بود که با بحران و کمبود آب مواجه می‌شود. به عنوان مثال، در سال 1960 به ازای هر نفر شش هزار متر مکعب آب و در سال 1990 دو هزار متر مکعب آب در اختیار بود و پیش‌بینی می‌شود در سال 2025 میلادی حدود هزار متر مکعب آب به ازای هر نفر در اختیار قرار گیرد. بنابراین سال به سال شرایط ما سخت‌تر می‌شود. از نظر وضعیت آب در سال 1960 یک دوم میانگین جهان را داشتیم و در 20 سال آینده پیش‌بینی می‌شود که حجم آب در دسترس به یک چهارم کاهش پیدا کند. اردیبهشت سال 92 بود که معاون وزیر نیرو هشدار داد ایران به زودی با بحران آب مواجه می‌شود، اما پس از آن شاهد اقداماتی بودیم که نشانه عدم توجه به منابع آبی رو به اتمام بود. به عنوان مثال، صادرات آب به بهانه‌های مختلف صورت گرفت. عده ای صادرات آب به کشورهای همسایه را به صورت غیرمستقیم می‌دانند و عنوان می‌کنند که این اقدام برای ایجاد اشتغال انجام شده است. در شرایطی که کشور با بحران آب مواجه است سال گذشته بیش از 391 هزار تن سیب‌زمینی که برای تولیدش بیش از 330 میلیارد لیتر آب مصرف شده، صادر شده است که رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی معتقد است با توجه به اشتغالزا بودن این حوزه به نظر نمی‌رسد که صادرات این محصول غیرمنطقی باشد. به گزارش ایسنا، محمدرحیم نیازی با بیان اینکه سال گذشته به کشور‌های عراق، افغانستان، آذربایجان و روسیه سیب‌زمینی صادر کردیم، اظهار کرد: برای تولید تمام محصولات کشاورزی آب مصرف می‌شود و این‌گونه نیست که میزان آب‌بری سیب‌زمینی در ایران با کشور‌های دیگر متفاوت باشد. او ادامه داد: تولید باید صادرات‌محور باشد؛ به گونه‌ای که تولیدی با کیفیت داشته باشیم و با شناسایی بازار‌های هدف بتوانیم نام ایران را در جهان مطرح کنیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم، شناسایی بازار هدف صادرات برای زمانی است که منابع آبی به اندازه کافی در اختیارمان قرار دارد. در زمانی که منابع آبی ما روز به روز کمتر می‌شود، چه اصراری برای صادرات محصولات آب بر وجود دارد؟ متاسفانه نه تنها صادرات آب به هر شکلی کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه آمارها نشان می‌دهد در سال گذشته نزدیک به شش میلیون دلار آب به کشورهای همسایه صادر کرده‌ایم. صادرات آب ما به کشورهایی است که خودشان نیز مانند ما دچار کم آبی هستند.
 صادرات میلیاردی آب
دبیر کل انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران می‌گوید: بیشتر حوزه صادرات ما کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و افغانستان است. به گزارش ایلنا، پیمان فروهر درباره میزان تولید و صادرات طی سال گذشته گفت: سال گذشته ما یک میلیارد و 200 میلیون لیتر تولید داشتیم که 40 درصد تولید در صنعت ما نیم لیتری و 60 درصد 5/1 لیتری است. او با بیان اینکه کرایه حمل و نقل در صنعت آب بسته‌بندی بسیار اثرگذار است، افزود: با توجه به اینکه محموله‌های صادراتی ما حجیم و سنگین است، بنابراین کرایه حمل در رقابت بسیار در بازارهای هدف اثرگذار است. این مقام مسئول تصریح کرد: چون هر سال حامل‌های انرژی افزایش پیدا می‌کند که هم لجستیک و هم حمل‌ونقل زیرشاخه آن است لذا کالاهای صادرتی ما نیز به لحاظ قیمت تغییر می‌کند و قدرت رقابتی ما هم نسبت به دیگر کالاهای صادرتی کاهش می‌یابد. فروهر با اشاره به درآمد شش میلیون دلاری حاصل از صادرات طی سال گذشته، اظهار داشت: بازار صادرات کیفیت بسته‌بندی ثابت می‌خواهد، مثلا کیفیت لیبل باید برای حداقل پنج سال ثابت و بدون تغییر باشد، اما باتوجه به تحریم‌ها، نوسان در کیفیت بسته‌بندی و همچنین عدم حضور موثر در نمایشگاه‌های بین‌المللی همواره روند صادرات ما سیر نزولی داشته است. دبیر کل انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران ادامه داد: متاسفانه طی هشت سال گذشته شرکت‌های تولیدی ایران به دلیل ضعف منابع مالی دچار رکود شدند و توان شرکت در نمایشگاه‌های بین‌‎المللی را ندارند. او خاطرنشان کرد: بیشتر حوزه صادرات ما کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، عراق و افغانستان است، اما جنگ‌های داعشی و داخلی و ناامنی برای بازرگانان و تجار روی صادرات به عراق تاثیر گذاشته و میزان صادرات را کاهش داده است.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه