بــاشــگــاه اقــتــصـادی

آیفون 7 در ایران گران‌تر از بازارهای جهانی
ایلنا: 14 شرکت از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز ثبت سفارش برای واردات گوشی‌های آیفون با نشان تجاری اپل را دارند. محصولات جدید اپل در کمترین زمان ممکن وارد ایران شده و خریداران را با این پرسش مواجه کرده است که اختلاف قیمت این محصول از سایت شرکت اپل تا بازارهای داخلی چه میزان است. با بررسی اجمالی بازار به این نکته پی می‌برید که این محصول نیز همانند دیگر محصولاتی که به تازگی وارد بازار ایران می‌شود با قیمت رسمی اختلاف فاحشی دارد، طوری که آیفون 7 با حافظه 256 گیگا بایت به قیمت شش میلیون و 850 هزار تومان و مدل پلاس با قیمت شش میلیون و 100هزار تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که قیمت این محصول در سایت اپل با حافظه32 گیگا بایت 649 دلار و با حافظه 256 گیگابایت به قیمت 969 تعیین شده است که با یک حساب سرانگشتی می‌توان به اختلاف قیمت دو میلیون تومانی این محصول از سایت اپل تا بازارهای داخلی کشور پی برد. همچنین در سایت این شرکت قیمت آیفون 7 پلاس با 32 گیگابایت حافظه‌ داخلی 769 دلار و با ظرفیت 128 گیگابایت و 256 گیگابایت 869 و 969 دلار است که این محصول در بازار داخلی به ترتیب با قیمت‌های چهار میلیون و 300 هزار تومان و پنج میلیون و 500 هزار تومان و شش میلیون و 850 هزار تومان عرضه می‌شود.

معاملات سلف شکر در بورس فوری شد
تسنیم: معاون سازمان حمایت با اشاره به اینکه عمده شکر عرضه شده در بورس به صورت سلف انجام شده است، گفت: در کارگروه تنطیم بازار مصوب شد تا معاملات صورت گرفته در بورس حتی اگر از قبل به صورت سلف فروش رفته باشد، در اسرع وقت به فروش فوری تبدیل شود. سید داود موسوی خرید و فروش شکر در بورس آن هم به صورت سلف را یکی از دلایل افزایش قیمت شکر دانست و اظهار کرد: از جمله چالش‌هایی که موجب افزایش قیمت شکر در بازار مصرف شده، عرضه آن در بورس کالاست. او افزود: سازمان حمایت موافق این امر نیست، زیرا کالایی که قیمت مصوب دارد، نباید در بورس عرضه شود. معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: در بورس کالا به دلیل فضای رقابتی، قیمت شکر افزایش پیدا می‌کند. وی گفت: در بورس به دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی خریداران در مصارف خانوار و نبود اسناد و مدارک مورد نیاز بورس یا عدم امکان تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید توسط واحدهای تولیدی به دلیل شرایط رکودی در کشور و... خریداران با مشکل مواجه می‌شوند. او با بیان اینکه عمده عرضه صورت گرفته در بورس کالا نیز به صورت سلف بوده است، بیان کرد: این موضوع در کارگروه تنطیم بازار مطرح و بر اساس مصوبات جلسه مقرر شد پیگیری لازم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و بورس کالا صورت گرفته تا علاوه بر رعایت نرخ مصوب و عرضه فوری شکر در بورس، معاملات صورت گرفته قبل که به صورت سلف بوده نیز در اسرع وقت به فروش فوری تبدیل شود.

آماده‌باش برای اعطای کارت‌های اعتباری
ایسنا: بر اساس وعده اخیر بانک مرکزی صدور کارت‌های جدید اعتباری با کاربردی متفاوت از قبل از امروز همزمان با شروع مهر در دستور کار شبکه بانکی قرار گرفته و مشتریان بانک‌ها می‌توانند براساس شرایط تعیین شده از این ابزار بانکی برای خرید کالا استفاده کنند. گرچه وجود کارت‌های اعتباری برای شبکه بانکی ماجرای جدیدی نیست و از بیش از ۱۰ سال پیش به‌ طور پراکنده و کم‌کاربرد در بین بانک‌ها وجود داشته، اما چندی است به‌طور جدی‌تری به برنامه‌های بانکی اضافه شده و ظاهرا قرار است با رویکردی متفاوت از قبل در رونق تولید و اقتصاد اثرگذار باشد. بعد از تجربه صدور کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی که از سال گذشته و در قالب طرح تسریع رونق اقتصادی و با خط اعتباری بانک مرکزی به ‌طور هرچند ناقص به مرحله‌ اجرا درآمد، این ‌بار قرار است روال کارت‌های اعتباری با بازنگری در روال قبلی و به‌طور گسترده‌تری در اختیار مردم قرار گیرد. توزیع کارت‌های اعتباری در شرایطی به زودی در دستور کار بانک‌ها قرار می‌گیرد که بانک مرکزی معتقد است اجرایی شدن آن هزینه‌های تشکیل پرونده در بانک‌ها را کاهش داده و برخی شبهات در مورد عملیات بانکی را از بین می‌برد. این در حالی است که کارت‌های جدید برخلاف طرح قبلی، با طرح کارت اعتبا ری خرید کالای ایرانی متفاوت است، طوری که کارت‌های قبلی منحصرا برای خرید کالای ایرانی بود، اما کارت‌های جدید محدودیتی در خرید انواع کالا و خدمات ندارند.

مذاکرات ایران و ترکمنستان برای سوآپ گاز
آرمان امروز: مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اشاره به مذاکرات جدید گازی ایران و ترکمنستان اعلام کرد: محور این گفت‌وگوها سوآپ گاز ترکمنستان از مسیر ایران به ترکیه است. علیرضا کاملی با اشاره به افزایش صادرات گاز طبیعی ایران گفت: هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود ۳۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی توسط ایران صادر می‌شود. او با اعلام اینکه حجم تولید گاز طبیعی ایران تا سه سال آینده بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد، تصریح کرد: از این رو به تناسب افزایش تولید باید حجم صادرات گاز به میزان چشمگیری افزایش یابد. این مقام مسئول از تلاش برای متنوع سازی سبد قراردادهای صادراتی گاز کشور خبر داد و افزود: مذاکره‌های مربوط به قراردادهای صادرات گاز در سطح بین‌الملل طولانی مدت بوده و الزاماتی را برای طرفین ایجاد می‌کند، در این زمینه تلاش می‌شود تا تمام راه‌های ممکن بررسی و محلی مناسب برای صادرات گاز تولیدی انتخاب شود. کاملی از بررسی و مذاکره در مورد گزینه‌های مختلف برای انجام سوآپ گاز خبر داد و یادآور شد: هم اکنون پیشنهاداتی در مورد سوآپ گاز ترکمنستان به ترکیه و کشورهای دیگر در حال بررسی بوده و پیش بینی می‌شود که از این گاز بتوان برای انتقال به جنوب استفاده کرد. به گفته او هم اکنون ایران گاز تحویلی از جمهوری آذربایجان را از طریق مرز آستارا دریافت و از طریق مرز جلفا به نخجوان سوآپ می‌کند و امید به افزایش آن می‌رود.

 آغاز طرح جدید مبارزه با قاچاق
فارس: دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به آغاز طرح مبارزه با قاچاق کالا در حوزه لوازم خانگی، نوشت افزار و پوشاک گفت: اجرای این طرح منجر به رونق تولیدات داخلی می‌شود. علی‌ عوض‌پور با تاکید بر اینکه طرح مبارزه با قاچاق کالا در بخش لوازم خانگی از امروز آغاز می‌شود، گفت: به دنبال برگزاری جلساتی با حضور نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف ایران، زمان اجرای طرح مذکور را به واحدهای صنفی سراسر کشور اعلام کرده است. او افزود: در گذشته طبق ماده 36 قانون نظام صنفی بخشی از وظایف بازرسی برای مبارزه با کالای قاچاق در صنوف بر عهده ضابطان اصناف بود، اما در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظایف در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تجمیع شد. وی گفت: بر اساس این قانون مجموعه بازرسان اصناف به عنوان ضابط یا عامل اجرایی در مبارزه با قاچاق کالا لحاظ نشده‌اند و ضابطان اصناف در این زمینه فقط به عنوان همکار قلمداد می‌شوند و در کنار تدوین و تصویب قوانین در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی مسائل اجرایی آن را بر عهده می‌گیرد. او با بیان اینکه این طرح علاوه بر مبارزه با قاچاق کالا در حوزه لوازم خانگی در حوزه نوشت افزار و پوشاک هم از امروز اجرا می‌شود، گفت: با توجه به تولیدات کالاهای مرغوب و با کیفیت داخلی، هیچ کمبودی در زمینه نوشت‌‌افزار لوازم خانگی داخلی وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه واحدهای صنفی مجوز‌دار کالای قاچاق عرضه نمی‌کنند، بیان کرد: ما معتقدیم که مبارزه با ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی قطعا می‌تواند مانع ورود این کالاها به کشور شود.

ساخت نیروگاه بادی ایران توسط سوئیسی‌ها
ایسنا: شرکت MECI Group International با دولت ایران برای ساخت یک نیروگاه بادی به ارزش ۷۵۰ میلیون یورو (۸۳۹ میلیون دلار) توافقنامه امضا کرد. بر اساس بیانیه این شرکت هولدینگ سوئیسی، این پروژه در منطقه کوهستانی در شمال ایران واقع بوده و ظرفیت تولید ۲۷۰ مگاوات را خواهد داشت. جرمیا جوزی، رئیس هیات مدیره MECI به بلومبرگ گفت: تست توربین در محل در حال انجام گرفتن است. او اظهار داشت: ایران در نقطه بسیار جالبی در تاریخ قرار دارد و می‌تواند رشد زیادی داشته باشد. به گفته رئیس هیات مدیره MECI، ایران می‌تواند در ظرف پنج سال حداقل ۲۰ سال پیشرفت فناوری را به دست آورد. بر اساس این گزارش، تهران پس از اجرایی شدن برجام در ماه ژانویه، پذیرای حداقل ۱۵۰ هیات نمایندگی بوده است و مقامات ایرانی از سرمایه‌گذاری بین‌المللی در زمینه انرژی تجدیدپذیر استقبال می‌کنند. حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران پیش از این در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود تولید بیشتر انرژی سبز به ایران امکان خواهد داد سوخت فسیلی بیشتری به خارج صادر کند. شرکت MECI یک توافق خرید برق پنج ساله با وزارت نیروی ایران با قیمت خرید تضمینی ثابت امضا کرده است. رئیس هیات مدیره این شرکت انتظار دارد این قرارداد زمانی که این شرکت خودش را ثابت کرد، تمدید شود. این شرکت سوئیسی همچنین توافق کرده است یک نیروگاه نیرو و حرارت به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات که از گاز طبیعی استفاده خواهد کرد، احداث کند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه