نـگــره

كميسيون مشترك اقتصادي با پاريس در تهران تشكيل مي‌شود

افزايش تبادلات با فرانسه در پسابرجام

آرمان: يك سال از توافق هسته‌اي ايران مي­‌گذرد. درحالي كه برخي در داخل تلاش مي‌كنند برجام را بي‌نتيجه بدانند، خبرهايي كه هر روز شنيده مي‌شود اهمیت اين توافق تاريخي را نشان مي‌دهد. روز پنجشنبه خبرگزاري رويترز اعلام كرد: «صادرات نفت ايران به هند از عربستان سعودي بيشتر شد»؛ خبري كه به معناي اين است كه ايران نخستين صادر‌كننده بزرگ به هند است؛ درحالي كه تا پيش از برجام روند صادرات ايران در يك دومينوي سقوط به كمتر از يك ميليون بشكه در روز رسيده بود. اما فقط صادرات نفت خام نيست كه به مدد توافق هسته‌اي افزایش یافت. حجم سرمايه‌گذاري‌ها در ايران هم در حال افزايشي چشمگير است، اما صادرات نفت چون به سرعت قابل مشاهده است بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين سرمايه‌گذاري‌ها با كمي صبر و حوصله به نتيجه خواهند رسيد. بهتر است برخي همان مقدار كه براي وارد شدن خسارت به كشور سكوت كردند، به همان ميزان هم براي مشخص شدن نتيجه برجام فرصت دهند. اروپا شريك سنتي اقتصاد ايران است. پسابرجام آنها را هم بسيار اميدوار كرده است تا معاملات اقتصادي با ايران را دوباره از سر بگیرند. اهميت تبادل اقتصادي با ايران براي اروپا وقتي مشخص مي‌شود كه اين اتحاديه بلافاصله بعد از پيروزي دونالد ترامپ در آمريكا كه از منتقدان برجام است، نسبت به پايبندي به برجام موضع گرفت و فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اين اتحاديه گفت كه وظيفه دارد ادامه برجام را از سوي اتحاديه اروپا تضمين دهد. در جديدترين خبر از همكاري‌هاي پسابرجام ايران و اروپا، معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه ايران از برگزاري كميسيون مشترك اقتصادي با فرانسه در تهران در آينده نزديك خبر داد و گفت: «سفرم به پاريس براي انجام مقدمات تشكيل اين كميسيون است.» مجيد تخت روانچي كه در پاريس به سر مي‌برد، درباره اهداف سفرش اظهار كرد:«پس از سفر سال گذشته رئيس‌جمهوري به پاريس و ملاقات با رئيس‌جمهوري فرانسه، چند سند به امضا رسيد و همچنين توافق شد مشورت‌هاي سياسي منظمي بين دو طرف برگزار شود.» معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه موضوعات مختلفي به‌ويژه در بخش‌هاي اقتصادي براي گفت‌وگو و رايزني با فرانسه وجود دارد، ادامه داد: «بعد از توافق برجام، با فرانسوي‌ها تعاملات اقتصادي خوبي داشته‌ايم و زمينه‌هاي كاري متنوعي بين ايران و فرانسه در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي از جمله سرمايه‌گذاري مشترك، انتقال فناوري و زمينه‌هاي ديگر وجود دارد كه بايد هر چند وقت يك‌بار در سطح سياسي مرور شود.» تخت‌روانچي، تحولات نقاط بحراني در منطقه مانند يمن، سوريه، عراق، لبنان و افغانستان را ديگر محورهاي مورد گفت‌وگو با فرانسويان برشمرد و اضافه كرد: «بخش ديگر صحبت‌هايمان نيز به مسائل منطقه‌اي، تحولات خاورميانه و موضوع تروريسم و افراطي‌گري بازمي‌گردد كه دو طرف علاقه‌مند به پيگيري آن تا حصول راه‌حل مشترك هستند.»

وزير خارجه فرانسه به زودي در تهران

 وي از برگزاري كميسيون مشترك اقتصادي ايران و فرانسه در سطح وزراي امور خارجه به زودي در تهران خبر داد. معاون وزير امور خارجه همچنين درباره اجراي برجام اظهار كرد: «اين موضوع يكي از موضوعاتي است كه در اين سفر درباره آن صحبت خواهيم كرد.» تخت روانچي يادآور شد: «براي گفت‌وگوهاي سطح بالاي ايران و اتحاديه اروپا، هفته گذشته در بروكسل بودم و همزمان هم خانم موگريني مصاحبه كرد و درباره اجراي كامل برجام بيانيه داد كه اين موضع اروپاييان از جمله فرانسه است.» در همين زمينه شركت توتال فرانسه دو هفته پیش يك قرارداد سرمايه‌گذاري عظيم را در تهران امضا كرد. همچنين قرارداد خريد ده‌ها فروند هواپيماي ايرباس هم بين ايران و فرانسه درحال شكل­‌گيري است، تا ناوگان هوايي ايران بعد از سال‌ها در آينده‌اي نزديك آسمان امني را تجربه كند. خروج انگليس از اتحاديه اروپا باعث شده تا اين اتحاديه يكدست شود و با دور شدن از برخي سياست‌هاي آمريكا رويه‌اي مستقل‌تر را از خود بروز دهد و يقينا در چنين شرايطي روابط با فرانسه به عنوان يكي از بازيگران تاثيرگذار اين اتحاديه مي‌تواند موقعيت ايران را در مناسبات سياسي و اقتصادي در جايگاه خوبي قرار دهد.

 

 

 

 

خطيب جمعه تهران:

دنيا شعارهايي را كه ما مي‌گوييم نمي‌ فهمند

امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر اينكه راهپيمايي اربعين حسيني يك شعار است، اظهار كرد: راهپيمايي عظيم اربعين حسيني شعاري بسيار آموزنده در برابر حركت استكبار است. آيت‌ا... امامي كاشاني با اشاره به اهميت راهپيمايي اربعين حسيني اظهار كرد: اربعين و زيارت امام حسين(ع) يك شعار ديني است كه اين شعار در برابر حركات استكبار داراي عظمت و بسيار آموزنده و ارزشمند است. امامي كاشاني همچنين در بخش‌هاي ديگري از صحبت‌هاي خود به بيان گفتاري از اميرالمومنين(ع) درباره آخرالزمان پرداخت و خاطرنشان كرد: در نهج‌البلاغه آمده است كه در آينده فتنه‌هايي مانند پاره‌هاي شب تاريك ظهور مي‌يابد و كسي نمي‌تواند مقابل آنها بايستد. اين فتنه‌ها با برنامه‌هايي خواهند آمد و جلو آنها پرچمي وجود نخواهد داشت و ديگران نيز با آنها مقابله نمي‌كنند. وي ادامه داد: بنا به تعبير اميرالمومنين (ع) اينها جمعيت‌هايي هستند كه در زندگي‌شان‌هاري و درندگي وجود دارد و اين‌هاري بر ديگران نيز اثر مي‌گذارد و فقط جمعي در مقابل آنها قرار مي‌گيرند و با آنها مبارزه مي‌كند كه در زمين مجهول هستند، اما در آسمان‌ها معروف خواهند بود. وی در بيان توضيحات بيشتر درباره اين افراد گفت: مقصود اين است افرادي كه در مقابل آن قوم قرار مي‌گيرند نه خود شناخته شده هستند و نه شعارهايي كه مي‌دهند شناخته‌ شده است. آنها شعار «خدا نصرت مي‌كند»، «بايد در مقابل دشمن صبر كرد»، «بايد از خود قدرت نشان داد و شعار داد»، «بايد دنيا را شناخت و بدانيم چه مي‌كنيم» و «بصيرت داشتن» كه امام و رهبري همواره بر آن تاكيد داشته و دارند سر مي‌دهند. وي گفت: دنيا شعارهايي را كه ما مي‌گوييم نمي‌فهمند و افرادي كه اين شعارها را سر مي‌دهند در زمين مجهول هستند، اما هر اندازه كه بخواهيد آنها در آسمان معروف خواهند بود. وي با انتقاد از برخي اقدامات بين‌المللي عليه ايران اظهار كرد: دنياي امروز گرفتار وضعيت بدي شده است. الان مستكبران با تمام وقاحت مي‌ايستند و مي‌گويند ايران را تحريم كرديم. آنها همچنين به سازمان ملل متحد نامه مي‌دهند و ايران را حامي تروريسم اعلام مي‌كنند. اين در حالي است كه خود آنها با اعمال تروريستي خود يمن را به خاك و خون كشانده‌اند. امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر اينكه ‌آنها خود مادر و پدر تروريسم هستند، ادامه داد: آنها داعش‌ها و تروريست‌هاي ديگر را خود متولد و تربيت كرده‌اند و به آنها بودجه مي‌دهند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه