حاشیه‌های مردودی ترکی در تست داوری آسیا

آرمان امروز: گفته می‌شود محسن ترکی که در سا‌ل‌های اخیر بدون شک یکی از بهترین داوران فوتبال کشورمان بوده است در تست داوران آسیا مردود شده است. این مساله حاشیه‌هایی را به‌دنبال دارد.

نظر رئیس دپارتمان

حسن کامرانی فر رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال در مورد مردودی محسن ترکی در تست داوران آسیا گفت:ترکی از داوران بزرگ فوتبال ماست و 7 دربی را قضاوت کرده است. او داور توانمندی است که در تست آمادگی جسمانی داوران در ابتدای فصل با موفقیت حضور داشته و این تست را هم مسئولان سابق دپارتمان از داوران گرفتند و مورد قبول ما هم هست. تا تست بعدی داوران، ترکی مشکلی برای قضاوت ندارد زیرا اگر داوری در تست خارجی رد شده باشد ولی در تست داخلی موفق بوده باشد بی‌انصافی است که بخواهیم او را از قضاوت در بازی‌های داخلی محروم کنیم.

کامرانی‌فر ادعای مضحکی را مطرح کرده !

سیدرضا غیاثی رئیس اسبق کمیته داوران، در مورد اظهارات حسن کامرانی‌فر که گفته «ترکی داور توانمندی است که در تست آمادگی جسمانی داوران در ابتدای فصل با موفقیت حضور داشته و این تست را هم مسئولان سابق دپارتمان از داوران گرفتند و مورد قبول ما هم هست.» عنوان کرد: حرف‌های کامرانی‌فر دو علت دارد یا کم اطلاع هستند و در مورد سوابق، قوانین و عرف حاکم بر دپارتمان و کمیته داوران به صورت جزئی اطلاع ندارند یا به راحتی دروغ می‌گوید تا دیگران را قانع کند که کارش بدون اشتباه است. وی افزود: من محسن ترکی را به عنوان صادق‌ترین، بهترین داور ایران قبول داشته و دارم. معتقدم کامرانی‌فر اگر از خود محسن ترکی در مورد تست دادنش در ابتدای فصل سوال می‌کرد قطعا ترکی خیلی راحت به او می‌گفت که آخرین تست او در دبی و در تاریخ 7 فوریه 2016 برابر با 17 بهمن 1394 بوده است و پس از آن در هیچ تست آمادگی جسمانی شرکت نکرده است. ترکی حتما به کامرانی‌فر می‌گفت که در زمان گرفتن تست از داوران ایرانی او به همراه علیرضا فغانی در مالزی حضور داشته و در کلاس توجیهی قوانین جدید داوری برای برد بین‌المللی در آن کشور بوده است. فغانی و ترکی در تست‌های ابتدای فصل حضور نداشته‌اند. البته ترکی داوری بسیار شایسته است. غیاثی تصریح کرد: نمی‌دانم کامرانی‌فر چرا چنین ادعای مضحکی را مطرح کرده و می‌خواهد چه چیزی را ثابت کند. البته او گفته در شروع فصل من مسئول دپارتمان داوری نبودم باید خدمت ایشان عرض کنم شما که در زمان معرفی داوران بین‌المللی برای فهرست جدید 2017 مسئول بودید چگونه بخشنامه فیفا را حذف کردید و به آن توجهی نکردید. برادر عزیز من جناب کامرانی‌فر به حاشیه نرو. در سال‌های گذشته قوانین فیفا، AFC و حتی کشور خودمان و عرف داوری بر این بوده که هر داور و کمک داوری در تست داوران خارجی مردود می‌شده از قضاوت در داخل کشور هم تعلیق می‌شده است. اعتبار تست‌های خارجی داوران 6 هفته است و داوری که در این تست‌ها شرکت کند دیگر نیاز نیست که در این مدت در تست جدیدی شرکت کند.

اصفهانیان پنهان نشود

نوید مظفری در گفت‌وگو با فارس، در مورد اظهارات حسن کامرانی‌فر، اظهار داشت: کامرانی‌فر اعلام کرده بود که محسن ترکی در تست‌ آمادگی جسمانی داوران در ایران شرکت کرده، البته ما از صحبت‌های او نفهمیدیم که ترکی بالاخره در تست آمادگی جسمانی AFC مردود شده یا نه، اما ترکی در کلاس توجیهی در مالزی حضور داشت و در آزمون آمادگی جسمانی داوران ایرانی در ابتدای فصل حاضر نشد. در مالزی هم فقط در مورد قوانین جدید داوری صحبت شد و تست آمادگی جسمانی گرفته نشد. مظفری تصریح کرد:‌ آخرین تست محسن ترکی در فوریه 2016 یعنی 11 ماه پیش بوده، ضمن اینکه کامرانی‌فر گفته است بی‌انصافی است داوری که در تست آمادگی جسمانی خارجی مردود شده، از قضاوت در لیگ ایران محروم شود. باید خدمت ایشان بگویم آمادگی جسمانی داور و قبولی در این تست‌ها هیچ ارتباطی به اخلاق و انصاف ندارد. قطعا داوری که در تست‌های داخلی و خارجی مردود می‌شود نباید در داخل قضاوت کند، ضمن اینکه اگر تست‌های خارجی مبنا نیستند، چطور وقتی داوری در خارج از کشور تست می‌دهد و قبول می‌شود این تست تا 40 روز معتبر است. در گذشته نه‌چندان دور هم و زمانی که حسین عسگری رئیس دپارتمان بود، وقتی داوری در تست آمادگی جسمانی خارجی مردود می‌شد،اجازه قضاوت در لیگ برتر را پیدا نمی‌کرد. داور بین‌المللی سابق فوتبال ایران با اشاره به اظهارات فریدون اصفهانیان گفت: اصفهانیان درحالی از این مسائل ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و همه چیز را متوجه دپارتمان می‌داند که دپارتمان خود زیرمجموعه کمیته است و این کمیته است که لیست را به دپارتمان می‌دهد، بنابراین بهتر است کمیته داوران پشت سر دپارتمان پنهان نشود زیرا دپارتمان مصوبات کمیته را اجرایی می‌کند و بهتر است کمیته پاسخگوی افکار عمومی باشد.

فغانی هم تست نداده؟!

علیرضا فغانی در مورد اینکه گفته می‌شود چون محسن ترکی در ابتدای فصل تست داوری نداده، پس قضاوت‌های او در فصل جاری غیرقانونی به شمار می‌رود، گفت: این قضیه صحت ندارد و نمی‌دانم چرا متاسفانه هجمه زیادی را ایجاد کرده است. وی افزود: من و ترکی قبل از آغاز فصل به مالزی رفتیم و دوره‌های مربوط به داوری و حتی قوانینی که تغییر کرده است را آنجا سپری کرده و تست‌های یویو را دادیم و زمانی که به ایران برگشتیم چون کلاس‌ها به نیمه خود رسیده بود به خاطر خستگی و سپری کردن همان دوره‌ها من و ترکی دیگر به این کلاس‌ها نرفته و تست‌های لازم را ندادیم. فغانی گفت: بنابراین چون تست‌های یویو را در مالزی داده‌ایم این قضیه‌ای که در رسانه‌ها مطرح می‌شود درست نیست و این در حالی است که در ابتدای فصل من هم به همراه ترکی در ایران تست ندادم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه