نقض برجام را تحمل نخواهیم کرد

عکس:آرمان/ حجت‌سپهوند

رئیس‌جمهور دیروز راهی بهارستان شد تا لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند. دکتر حسن روحانی در سخنرانی خود بیش از هر موضوعی به وعده‌هایی اشاره داشت که محقق شده و همچنین رفع نگرانی از تمدید داماتو. او گفت: تقدیم به موقع لایحه بودجه به مجلس به معنای رعایت شان و منزلت مجلس محترم و نشانگر اهتمام دولت در پایبندی به قانون و رعایت انضباط مالی است. وی اظهار کرد: دولت یازدهم به دلیل سوء مدیریت‌های گذشته و تحمیل تحریم‌های ظالمانه در شرایط دشوار اقتصادی و روابط خارجی به سر می‌برد و با دشواری‌های زیادی و شرایط بحرانی مختلفی مواجه بود. در چنین شرایطی دولت با در نظر داشتن رویکردی واقعگرایانه و عملگرا و با اولویت بندی بحران‌ها اقدام به حل مشکلات کرد.

دولت تورم را تک‌رقمی کرد

رئیس جمهور با اشاره به شرایط اقتصادی کشور خاطر نشان کرد: هیچ دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران کار خود را با تورم بالای ۲۳ درصد آغاز نکرده است، اما این دولت در شروع به کار خود با تورم بالای ۴۰ درصد مواجه بود، که دولت مفتخر است که تورم را تک رقمی کرد. وی اضافه کرد: بعد از برجام و از زمستان 94 با افزایش تولید نفت، تکانه‌های کمتری ناشی از آثار تغییر قیمت نفت نسبت به سایر کشورها در کشور به وجود آمد. بنابر گزارش رسمی مرکز آمار رشد اقتصادی به 4/4 درصد رسیده و با ادامه این عملکرد تحقق رشد اقتصادی 5 درصدی و احتمالا بالاتر از این در سال جاری ممکن خواهد بود. روحانی با اشاره به فعالیت‌های دولت در حوزه روابط خارجی در سه سال گذشته خاطر نشان کرد:‌ دولت در شرایطی آغاز به کار کرد که با اتهامات واهی در موضوع هسته‌ای مواجه بودیم و مسیرهای صادراتی و وارداتی و بانکی‌مان مسدود شده بود. همچنین وابستگی کشور در دهه‌ 80 آسیب‌پذیری اقتصادی کشور را افزایش داده بود و با کاهش صادرات نفت تلاش داشتند ایران را دچار تنگنای مالی کنند. اما اجرای توافق هسته‌ای با هدایت مقام معظم رهبری و پشتیبانی مردم و همچنین همراهی ارکان نظام و مجلس نه تنها این روند را متوقف کرد بلکه دشمن را ناکام گذاشت و صادرات کشور به سطح قبل از تحریم‌ها بازگشت.رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ظرف روزهای گذشته به موفقیتی در زمینه دیپلماسی نفتی دست یافته است، تصریح کرد:‌ با تدبیر توانسته‌ایم ضمن حفظ انسجام اوپک در کاهش تاثیرگذار میزان تولید نفت که در نتیجه به افزایش قیمت نفت انجامید، اقدام کنیم. البته ایران را از این کاهش مستثنی کرده و حتی اجازه افزایش میزان تولید را اخذ کردیم. رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما هیچ محدودیتی برای افزایش تولید و صادرات نفت به کشور در ماه‌های آتی نخواهیم داشت که درمقایسه با دوران تحریم نشان می‌دهد موفقیت به دست آمده گام موثری در جهت حفظ منافع کشور در عرصه نفتی و بهبود شرایط اقتصادی کشور بوده است. رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های دولت یازدهم در زمینه بهبود صادرات غیرنفتی اظهار کرد: ما موفق شدیم از عدم قطعیت‌ها به میزان قابل توجهی بکاهیم و در نتیجه امکان تحولات بیرونی منافع کشور را در حوزه مبادلات تجاری، خدمات بانکی بین‌الملی، بهره‌برداری از منابع مالی خارجی، دسترسی به فناوری نوین و توسعه صادرات غیرنفتی فراهم کنیم و در مجموع از فعالیت‌های رانتی و مفسده‌آمیز که در فضای غبار‌آلوده تحریم گسترش یافته بود بکاهیم. رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما در اجرای مطلوب برجام مصمم‌ایم، اما در مواجهه با هرگونه بدعهدی، تعلل، تاخیر یا نقض در اجرای برجام قاطعانه عمل می‌کنیم.

برجام توافق برد- برد است

وی با تاکید بر اینکه برجام توافق برد- برد است، اظهار کرد: هر کدام از کشورهای طرف مقابل که در اجرای برجام فعال‌تر باشند، از اجرای آن بیشتر نفع می‌برند. ما گسترش تعاملات بین‌المللی را حق خود دانسته و در این زمینه منتظر اجازه هیچ کشوری نخواهیم بود. روحانی با اشاره به تصویب تحریم‌های موسوم به داماتو در کنگره و سنای آمریکا، گفت: گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موید این است که جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرای برجام به تمامی تعهدات خود عمل کرده است. ما معتقدیم برجام یک سند بین‌المللی است که به تایید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده و اجرای دقیق آن می‌تواند دستاورد‌های فراوانی داشته باشد. رئیس دولت تدبیر و امید با بیان این که همان‌طور که رهبری اعلام کردند ایران هیچ‌گاه نقض‌کننده برجام نخواهد بود، تاکید کرد: به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنم که ما نقض برجام را تحمل نخواهیم کرد و به ‌آن پاسخ مناسبی خواهیم داد. مصوبه اخیر کنگره آمریکا با برجام مغایرت داشته و ناقض آن است. لذا رئیس جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و اجرای آن جلوگیری کند. وی همچنین گفت:‌ چنانچه این مصوبه اجرا شود، نقض فاحش برجام خواهد بود و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال دارد. حتی امضای آن توسط رئیس‌جمهور آمریکا را خلاف تعهدات آمریکا می‌دانیم و این اتفاق با عکس‌العمل مقتضی ما مواجه می‌شود. ما در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون مصوب مجلس در جلسه همین هفته هیات نظارت بر اجرای برجام، تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و به اطلاع مردم می‌رسانیم. روحانی همچنین خاطرنشان کرد: ما رفتارهای طرف مقابل را به دقت رصد کرده و بدعهدی آنان را نشان می‌دهیم. وی افزود: ایران امروز، کشوری است که مهم‌ترین سد در مقابل گسترش تروریسم داعشی است، کشوری که بدون همکاری آن هیچ بحرانی در منطقه قابل حل نخواهد بود و با همکاری آن می‌توان ثبات و امنیت را به منطقه برگرداند.

اعتراض نمایندگان خوزستان در زمان سخنرانی

گفتنی است رئیس جمهور که مشغول سخنرانی بود با اعتراض نمایندگان خوزستان و من جمله سامری، نماینده خرمشهر مجبور به قطع سخنان خود شد و علی لاریجانی نیز به نمایندگان متذکر شد که این رفتار صحیح نیست و پس از تذکر رئیس مجلس و وساطت تعدادی از نمایندگان رئیس‌جمهور سخنان خود را از سر گرفت.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه