هواي بهاري دانشجو در پاييز

وزير كشور: اميدواريم هيچ برنامه‌اي در«روز دانشجو» لغو نشود

هواي بهاري دانشجو در پاييز

احمد توكلي خودش سخنراني‌اش را لغو كرد

آرمان: در آستانه روز 16 آذر كه به عنوان «روز دانشجو» شناخته مي‌شود، دانشگاه‌هاي سراسر كشور در تكاپوي گراميداشت اين روز و تاكيد بر نقش دانشجويان و دانشگاهيان در تاريخ معاصر ايران و بزنگاه‌هاي سياسي‌اند. دانشجویان البته نيازمند ابزارهايي هستند كه مطالبات و خواست‌هايشان را به گوش مردم و مسئولان برسانند و شايد بتوان گفت روز دانشجو يكي از آن مواقعي باشد كه مي‌توان خواست‌هاي دانشجويان را شنيد و به آن پاسخ داد.

وزارت كشور با سخنراني‌هاي مجوزدار برخورد نمي‌كند

در اين راستا عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور درباره امكان لغو سخنراني‌هاي ۱۶ آذر با توجه به اتفاقات اخير گفت: ان‌شاءا... هيچ سخنراني لغو نمي‌شود. وي با تاكيد بر اينكه سخنراني‌هاي روز دانشجو بايد در داخل دانشگاه‌ها انجام شود، ادامه داد: ارائه مجوز براي اين سخنراني‌ها توسط شوراي فرهنگي دانشگاه‌ها صورت مي‌گيرد كه مورد تاييد وزارت كشور نيز هستند. رحماني فضلي خاطرنشان كرد: چنانچه مجوز سخنراني توسط شوراي فرهنگي دانشگاه‌ها صورت گرفته باشد، وزارت كشور مخالفتي نمي‌كند. وي تصريح كرد: به استانداري‌ها نيز اعلام كرديم تا هماهنگي‌هاي لازم را در اين زمينه به عمل بياورند. در این میان، حجت‌الاسلام احمد مازني در نشست دانشگاه شريف به مناسبت ۱۶ آذر گفت: هر انسان غيرمعصومي در معرض استبداد است. كسي كه در معرض قدرت باشد، ممكن است به استبداد كشيده شود. وي يادآور شد: آيا در نظامي كه بر مبناي حرف‌هاي حضرت علي (ع) است، شايسته است كه به مردم يا نمايندگان مردم بگوييم به شما لطف شده و اجازه سوال داده شده؟ بايد توجه داشته باشيم كه اگر دچار روحيه استبدادي شديم، گرفتار پذيرش روحيه استيلايي نيز خواهيم شد. وي گفت: كساني كه در طول تاريخ در مقابل اهل علم و فضل ايستادند و سياهچاله‌هاشان را از اينها پر كردند، از ابتدا چنين نبودند. ما بايد مراقب باشيم. نياز به هم انديشي داريم؛ چرا ما به جاي اينكه از تريبون‌ها همديگر را خطاب قرار دهيم، رو در رو حرف نمي‌ز‌نيم؟

مهمانان رفسنجان نرسيدند، 2 سخنراني لغو شد

در همين حال و در روزهاي باقيمانده به 16 آذر، دو سخنراني كه قرار بود به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه شريف برگزار شود با نظر هيات نظارت بر تشكل‌هاي دانشجويي لغو شد. علاوه بر اين روز گذشته در حالي كه قرار بود پروانه سلحشوري نماينده ليست اميد تهران در دانشگاه رفسنجان سخنراني كند، به خاطر تاخير در پرواز هواپيما موفق به اين كار نشد و زماني به مراسم رسيد كه مراسم تمام شده بود.

لغو خودخواسته سخنراني احمد توكلي در اميركبير!

از سويي ديگر در حالي كه قرار بود احمد توكلي در كنار محمود صادقي و ياشار سلطاني به دانشگاه اميركبير برود، توكلي در كانال تلگرامي‌اش ازعدمحضور خود در نشست «جنبش دانشجويي و گره كور مبارزه با فساد اقتصادي» خبر داد؛ نشستي كه با توجه به اعلام حضور صادقي و توكلي در آن بسيار مورد توجه پيش‌بيني شده بود. توكلي نوشت: «از برگزاركنندگان جلسه دانشجويي مبارزه با مفاسد اقتصادي در دانشگاه اميركبير درخواست مي‌كنم اين جلسه را به وقت ديگري موكول كنند، زيرا با توجه به سوابق برخي حوادث حول و حوش واقع شده و موضوع از همين الان نوعي قشون‌كشي در قبال قوه قضائيه تبليغ خواهد شد. اين نه به مصلحت مبارزه با فساد و اقدامات غيرقانوني است و نه همسو با اقتضائات امروز كه دشمني قدار در برابر ما صف‌بندي كرده است. اگر اين پيشنهاد پذيرفته نباشد، بنده از شركت معذورم.» به دنبال اين خبر كانون انديشه دانشجوي مسلمان به اين لغو بدون اطلاع توكلي واكنش نشان داد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه