نبايد فضاي قوه‌قضائيه و مجلس تخريب شود

آرمان امروز: علي لاريجاني رئيس مجلس روز گذشته در صحن علني مجلس، پس از آنكه محمود صادقي خواستار دفاع رئيس قوه مقننه از شانيت و جايگاه مجلس و نمايندگان شد و نسبت به اقدام دادستاني در جلب شبانه‌اش، اعتراض كرد، موضع خود درباره اظهارات اخير نماينده تهران پيرامون «حساب‌هاي قوه قضائيه» و حواشي آن را اعلام كرد. رئيس دستگاه قانونگذاري خطاب به محمود صادقي گفت: «شما در تذكرتان احساس مي‌كنيد حقي پايمال شده است، من مطالب را ديدم. خطاب شما به وزير اقتصاد بود كه براساس كدام ماده قانوني اين كار انجام شده است ولي اين نكته را هم نگفتيد كه بيان كرده‌ايد براساس كدام قانون به حساب شخصي اين مبالغ واريز شده است؟ اين نكته اتهام است. اين دروغي است كه رسانه‌هاي ضد انقلاب آن را مطرح كرده‌اند و انتظار نبود كه شما فرزند شهيد صادقي آن را بيان كنيد.» چرا كه اين «حساب‌ها نه مربوط به شخص كه مربوط به قوه قضائيه است».

حساب‌هاي بانكي قوه قضائيه شخصي نيست

پس از آنكه محمد دهقاني نقندر عضو كميسيون قضائي و حقوقي مجلس به اظهارات محمود صادقي درباره «حساب‌هاي قوه قضائيه» انتقاد كرد و گفت:«اينکه از تريبون مجلس به رئيس يكي از قوا دروغ نسبت داده شود و حرف يك رسانه ضدانقلاب در داخل كشور و آن هم در خانه ملت بازگو شود، درست نيست»، علي لاريجاني رئيس مجلس در پاسخ به اين تذكر عنوان كرد: پيش از اين، هنگامي كه آقاي صادقي به‌همراه آقايان رحيمي و مازني نزد من آمدند، گفتم اين نكته‌اي كه گفتيد، درست نيست كه البته ايشان نيز گفتند اين مساله‌اي است كه در رسانه‌ها مطرح شده است. وي افزود: به هر حال هيچ كدام از اين حساب‌ها مربوط به شخص رئيس‌قوه‌قضائيه نيست و بنده به ايشان گفتم با اطلاع اين مساله را مي‌گويم. در جامعه سوءتفاهم به وجود نياوريد. لاريجاني خاطرنشان كرد: اين حساب‌ها مربوط به قوه قضائيه است. به هر حال در رياست‌جمهوري نيز همين بودجه‌ها در حساب‌دستگاه‌ها وجود دارد و نمي‌توانيم بگوييم اين در حساب شخص است و من قبلا هم گفته بودم كه اين ابهام را اصلاح كنند.

سوال از وزير، سوال است يا تهمت يا درخواست؟

در پي اين اظهارات بود كه محمود صادقي پس از تذكر محمد دهقان نسبت به اظهاراتش، در اخطار قانوني گفت: با توجه به اظهارت يكي از نمايندگان نسبت به بنده و با توجه به اينكه آقاي لاريجاني نيز تلويحا بر اين موضوع صحه گذاشتند، بنده تذكر مي‌دهم كه جلب غيرقانوني اينجانب برخلاف نص صريح اصل 86 قانون اساسي و قانون نظارت بر نمايندگان بوده است و اظهارات من صرفا به جهت تذكر اينجانب به وزير اقتصاد براي ايجاد سپرده‌هاي بانكي قوه قضائيه بوده است. صادقي افزود: قوه قضائيه معتقد است كه بنده در نطقم به اين قوه تهمت زده‌ام. خواهش مي‌كنم متن دقيق نطق بنده را مطالعه كنيد. كجاي نطق بنده توهين است؟ من از وزير اقتصاد سوال كردم كه شما گفته‌ايد اين حساب‌ها از مباني قانوني و شرعي بوده است، پس اين مباني قانوني و شرعي افتتاح حساب چيست؟ توضيح دهيد با كدام موازين قانوني مطابق است. اين تهمت است يا سوال يا درخواست؟ يك نماينده مجلس نمي‌تواند سوال كند، به فرض هم تهمت باشد مگر آيين نامه اجازه نمي‌دهد به فردي كه مورد تهمت قرار گرفته است، ‌توضيحات خود را ارائه كند؟

صادقي‌با لحن بغض‌آلود: از شأن مجلس دفاع كنيد

صادقي كه ادامه تذكرش را با صدايي بغض آلود بيان كرد، خطاب به لاريجاني گفت: آقاي رئيس مجلس! شما درباره روز مجلس و شهيد مدرس صحبت كرديد، چرا هيچ اشاره‌اي به تعرضي كه به نماينده مجلس صورت گرفت نكرديد؟ ماموران دادستاني در جوار منزل بنده كمين كرده بودند و مي‌خواستند من را شبانه با زور به دادستاني ببرند، ما كجا نشسته‌ايم؟ اين تذهبون؟ چرا از شان مجلس دفاع نمي‌كنيد، تا كجا مي‌خواهند به حقوق ما تعدي كنند و شما ساكت باشيد؟ من از شما مي‌خواهم از شان مجلس دفاع جانانه كنيد.

حفظ آبروي مسلمان واجب است

پس از اين سخنان، علي لاريجاني در پاسخ به اخطار قانون اساسي محمود صادقي تصريح كرد: اين صحبت‌ها متناسب روابط بين قوا نيست. شما و آقاي رحيمي و آقاي مازني پيش من آمديد و من گفتم اين حرف نادرست است و اين حساب‌ها به نام قوه قضائيه است و شخصي نيست كه شما بايد آن را اصلاح مي‌كرديد. رئيس قوه مقننه گفت: شما روحاني بوده‌ايد، مگر در احاديث نداريم كه حفظ آبروي مومن واجب است. آبروي افراد مهم است، حرف آقاي وزير درست بود و شما بايد صحبت هايتان را درست مي‌كرديد. لاريجاني با بيان اينكه عبارت بازپرس بي‌خرد واقعا درست نيست، تصريح كرد: نبايد فضاي قوه‌قضائيه و مجلس تخريب شود. قضات ما شريف هستند ولي معتقدم نكته‌اي كه گفتيد بايد در هيات نظارت مورد بررسي قرار مي‌گرفت و ما نظرمان را به قوه قضائيه مي‌گفتيم و اين ملاك است. وي افزود: روزي كه اين اتفاق افتاد گفتيد كه به خاطر بيان آن تذكر بوده است كه آن هم درست نيست. من آقاي ساداتي‌نژاد را ديدم و ايشان هم گفتند كه از شما شكايت كردند و شكايت‌هاي ديگري هم هست.

اقدام شبانه دادستاني درست نبود

 رئيس مجلس با اشاره به تماس چندي پيش محمدعلي وكيلي با او، يادآور شد: آقاي وكيلي يكشنبه پيش تماس گرفتند و گفتند آقاي صادقي مطلبي دارند. گفتند كه بايد اين مساله در هيات نظارت بررسي مي‌شد ولي اگر قوه قضائيه اصراري دارند بروند. زماني اين بحث هم درباره آقاي مطهري مطرح بود كه من به ايشان گفته بودم شما در جلسه دادگاه شركت كنيد. لاريجاني تاكيد كرد: كار شما براي پاسخ دادن و حضور در دادستاني درست بود. من به هيات نظارت هم توصيه كردم جلسه بگذارند و حرف شما و حرف دادستاني را گوش كنند و يك نظر منصفانه اتخاذ كنند. او با بيان اينكه اقدام شبانه دادستاني درست نبود، عنوان كرد: من مساله را پيگيري كردم و آنها هم موضوع را رها كردند و ماموران بازگشتند. تضادها را بيشتر نكنيد، شرايط كشور حساس است شما خباثت‌هاي آمريكا را مشاهده مي‌كنيد. ما بايد فكر كنيم و مجلس و مسئولان تصميمي مبتني بر منافع ملي اتخاذ كنند.

جلسه فوق‌العاده هيات نظارت درباره پرونده صادقي

هيات نظارت بر رفتار نمايندگان ديروز در جلسه‌اي فوق‌العاده درباره پرونده محمود صادقي اعلام كرد: برخي اظهارات‌ وي در راستاي ايفاي نقش نمايندگي نبوده است. حجت‌الاسلام عليرضا سليمي در تشريح جلسه فوق‌العاده هيات نظارت بر رفتار نمايندگان درباره بررسي پرونده‌هاي محمود صادقي نماينده اصلاح‌طلب تهران اظهار كرد: در اين جلسه هر 3 پرونده محمود صادقي نماينده مردم تهران بررسي شد. وي ادامه داد: با بررسي پرونده‌هاي محمود صادقي اعضاي هيات نظارت بر رفتار نمايندگان تشخيص دادند كه در پاره‌اي از موارد برخي از اظهارات نماينده تهران در راستاي ايفاي نقش نمايندگي او نبوده است. حجت‌الاسلام سليمي تصريح كرد: در اين جلسه مقرر شد كه هيات نظارت بر رفتار نمايندگان جلساتي را با دادستان، محمود صادقي و برخي از شكات براي بررسي بيشتر پرونده‌ها برگزار كند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه