حضور 7 اصلاح‌طلب در دادگاه

آرمان: روز گذشته 7 اصلاح‌طلب برای رسیدگی به اتهاماتشان به شعبه26 دادگاه انقلاب رفتند که شامل سیدمحمدرضا خاتمی، محمد نعیمی‌پور، حمیدرضا جلایی‌پور، حسین کاشفی، علی شکوی‌راد، محسن صفایی فراهانی و آذر منصوری بودند. پیش از این ۱۷ آبان ماه به عنوان تاریخ رسیدگی به پرونده این هفت فعال سیاسی تعیین شده بود که دادگاه در این تاریخ بدون ورود و رسیدگی به پرونده با درخواست استمهال وکلا و موکلان موافقت کرد. دیروز سید محمدرضا خاتمی نتیجه دومین جلسه رسیدگی به اتهامات خود و شش تن دیگر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب را بیان کرد. جماران نوشت؛ وی اظهار کرد: در این جلسه بعد از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان، وقتی قاضی قصد داشت وارد پرونده شود ایرادات شکلی زیادی به پرونده مطرح شد؛ زیرا این پرونده به لحاظ شکلی دارای ایرادات و نواقص فراوانی است که وقتی دوستان آنها را برشمردند قاضی هم دقت و توجه کرد و در این مورد حق را به ما دادند و معتقد بودند تا این ایرادهای شکلی برطرف نشود پرونده قابل رسیدگی نیست. این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: البته در مورد سه نفر از دوستان که این ایرادات نبود در حد تحقیقات اولیه سؤال و جواب‌هایی از آنها شد، اما در مورد چهار نفر که پرونده این ایرادها را داشت، دادگاه وارد رسیدگی و دفاع ماهوی نشد و علی الظاهر این پرونده باید به دادسرا برگردد. خاتمی با بیان اینکه قاضی پرونده بسیار دقت و توجه داشته و با متانت، صبر و روی گشاده به این پرونده رسیدگی می‌کردند، گفت: به نظر من در مجموع با توجهی که کردند و با قبول ایراداتی که بود باید منتظر باشیم که روند کار چطور خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهم یک ایراد به این دادگاه بگیرم این است که دادگاه غیرعلنی بود، اظهار کرد: درست است که این تصمیم از اختیارات رئیس دادگاه است که دادگاه را علنی یا غیر علنی کند، ولی واقعا پرونده ما هیچ موردی که مخل امنیت ملی و بر هم زننده نظام باشد ندارد و محتویات آن امور آشکار و علنی است و ما هم باید دفاع آشکاری داشته باشیم؛ اگر دادگاه علنی شود من مطمئن هستم که همه حکم تبرئه خواهند گرفت. خاتمی ادامه داد: به نظرم این نقصی است که شاید بیشتر به قانون برگردد که خیلی مبهم این اختیار را به رئیس دادگاه داده است که بتواند دادگاه را علنی یا غیرعلنی کند، اما غیر از این مورد، من از روند رسیدگی تا به اینجا راضی هستم و امیدوارم با همین دقت ادامه پیدا کند.

4 پرونده ایراد داشت

خاتمی تصریح کرد: پرونده من، آقای صفایی فراهانی، آقای نعیمی‌پور و خانم منصوری دارای ایرادات شکلی است که باید برگردد؛ اما پرونده آقایان جلایی‌پور، شکوری‌راد و کاشفی این ایرادها را ندارد. البته چون پرونده همه ما مشترک است به نظر من می‌رسد تا وقتی که کل پرونده کامل نشود امکان رسیدگی به اتهامات بقیه افراد هم وجود ندارد. به هر حال وقتی قرار بر رسیدگی شد ما خیلی مستدل و متقن دفاعیات خودمان را خواهیم گفت. وی در مورد اتهامات درج شده در این پرونده نیز اظهار کرد: موارد اتهامی افراد مختلف فرق دارد؛ برای عده‌ای عضویت در گروه غیرقانونی، برای عده‌ای تبلیغ علیه نظام و برای عده‌ای دیگر اجتماع تبانی است. البته قاضی به صراحت بیان کرد که معلوم نیست ما همه این عنوان‌های اتهامی را بپذیریم و بر اساس پرونده تصمیم می‌گیریم.

روایت منصوری از دادگاه دیروز

آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب هم با اشاره به جلسه دادگاه هفت نفر از فعالان سیاسی اصلاح طلب، اظهار داشت: دومین جلسه دادگاه با هفت نفر به همراه وکلا به صورت غیر علنی برگزار شد. وی با اشاره به زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه، گفت: با توجه به ایرادات شکلی موجود در پرونده‌ها و عدم‌امکان دفاع، قرار شد پرونده‌ها به بازپرسی ارجاع و رفع ایراد شود و بعد از رفع نقص‌های پرونده، جلسات بعدی دادگاه برگزار خواهد شد. این در حالی است که حجت کرمانی یکی از وکلای پرونده هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: پس از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان، موکلان به همراه وکلای پرونده به بیان ایرادات کیفرخواست پرداخته و قرار شد دادگاه نسبت به این ایرادات اعلام نظر کند. وی افزود: ادامه رسیدگی به جلسه آینده موکول شد که متعاقبا تاریخ جلسه بعدی اعلام خواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه