من با برنامه‌ریزی مشکل دارم!

من با برنامه‌ریزی مشکل دارم!

گاهی انسان به خاطر اینکه از زندگی لذت ببرد کار روزانه خود را به تعویق می‌اندازد تا جایی که این امر برایش به شکل عادت زشت تنبلی درمی‌آید؛ عادتی که انسان در آئینه آن جز ناکامی چیزی را نمی‌بیند. به همین خاطر هر روز ارزیابی او از توانایی‌هایش کمتر و کمتر می‌شود تا اینکه از خود یک انسانی بی مایه و ناتوان در هر کاری می‌سازد؛ انسانی که نسبت به همسالان خود وامانده است. به این اشخاص در عرف افراد بی اراده می‌گویند. کسانی‌که برای زندگی خود هیچ هدف و انگیزه ای ندارند و به راستی راه فرار از این بیماری چیست؟!

نخست بهتر است شخص با اراده و فرد بى‏ثبات و فاقد اراده را توصیف كنیم. شخص با اراده كسى است كه وقتى در مورد كارى، به خوبى تامل كرد، تصمیم به انجام آن مى‏گیرد و با فعالیت و ثبات قدم، آن را به اجرا در مى‏آورد. در مقابل فرد سست اراده، با كمترین مشكلى از انجام دادن كار، دلسرد شده و كوشش جهت تحقق آن را متوقف مى‏كند.

كسى كه اراده قوى دارد، آنچه را كه با تامل خواسته است، باكوشش و ثبات قدم به دست مى‏آورد. شخص با اراده كسى است كه داراى هدفى معقول بوده و تا موقعى كه به آن نرسیده است، از تعقیب آن باز نمى‏ایستد. مشكلات و موانع روانى یا مادى، به اراده و عزم او لطمه نمى‏زند و از پیشرفتش جلوگیرى نمى‏كند.

به طور کلی هر رفتاری که انسان انجام می‌دهد معلول سه عامل انگیزه، نیاز و هدف است. به عبارت دیگر در کنار هر رفتاری مثلث انگیزه، هدف و نیاز به چشم می‌خورد. بنابراین باید به دقت زندگی خود را بررسی کنید تا دقیقا عواملی که باعث بی انگیزگی یا بی هدفی و سردرگمی شما شده شناسایی کنید و سپس با آنها مقابله منطقی کنید.

راه تقویت اراده

پرهیز از همنشینی با افراد کم همت؛ امیر مومنان(ع) می‌فرمایند: «با هر که همتش پست است، همنشینی نکن.» بنابراین توصیه می‌شود با افراد مثبت نگر، فعال و با نشاط معاشرت کنید و از معاشرت با افرادی که به امور معنوی و علمی توجهی ندارند اجتناب کنید.

از تلقین این فکر که «من نمی‌توانم موفق شوم» اجتناب کنید بلکه به جای آن به خود تلقین کنید که به حول و قوه الهی میتوانم در این مسیر پیروز شوم، «من اراده لازم براى انجام كارهایم را دارم»، «هیچ چیز نمى‏تواند اراده ام را متزلزل كند»، «آنچه را كه به نظرم انجام دادنى است، انجام مى‏دهم»، «اراده من هر روز محكم‏تر مى‏شود»، «بر من لازم است كه موفق شوم؛ زیرا موفقیت از آن نیرومندان است» و... حضرت علی(ع) می‌فرمایند:«افعلو الخیر ولا تحقروا منه شیئا فان صغیره کبیر و قلیله کثیر؛ کار نیک به جا آورید و آن را هر مقدار باشد کوچک نشمارید. زیرا کوچک آن بزرگ و اندک آن فراوان است.»(نهج البلاغه،حکمت422)

هرگز در كارها، ناامید نشوید و براى پى گیرى و به انجام رساندن كارهاى ناقص و ناموفق، تلاش كنید.

از پراكنده كارى و آشفتگى در كارها - كه موجب به هم ریختگى فكرى مى‏شود - بپرهیزید و به فعالیت‏هاى خود تمركز و انسجام ببخشید. امیرالمونین (ع) می‌فرمایند:«من اوما الی متفاوت خذلته الحیل؛ کسی که به کار‌های گوناگون پردازد خوار شده و پیروز نمی‌گردد»(نهج البلاغه، حکمت 403)

دوری از حب و علاقه دنیا، یکی از عوامل مهم در ضعف اراده حب دنیا است. نداشتن حب دنیا به منزله عدم استفاده از دنیا نیست؛ بلکه به این معنا ست که از دنیا به اندازه نیاز بهره مند گردیده، از دنیا زدگی و غوطه‌ورخوردن در تجملات وتنوع طلبی اجتناب کنید؛ در این صورت قوای جسمانی و فکری شما در جهت مثبت و رشد و تعالی صرف خواهد شد.

امیر مومنان حضرت علی(ع) فرمودند: «ولا تَجتمع عزیمه وولیمه؛ به دست آوردن ارزش‌های والا با خوش گذرانی میسر نیست.»(خطبه 241 نهج البلاغه / بند2)

باید براى تمام كارها و فعالیت‏هاى شبانه روزى، برنامه‏اى مدون و منظم داشته باشید. بدین منظور از جدولى استفاده كنید كه در ستون افقى آن، ساعات شبانه روز و در ستون عمودى، ایام هفته را یادداشت و تمام كارهاى روزانه را در آن درج كنید (از خواب و استراحت تا عبادت، ورزش، مطالعه و...). هر فعالیتى را در زمان خاص خود در جدول بنویسید و هیچ زمانى را بدون كار خالى نگذارید.

هر روز صبح با نگاهى به آن برنامه، به اجراى دقیق آن بپردازید و شب‏ها قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزیابى كنید. شایسته است همچون یك محاسبه‏گر جدى و قاطع، فعالیت‏هاى روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آنها بررسى كنید. در صورت موفقیت، خود را تشویق و در صورت تخلّف و سهل‏انگارى در اجرا، تنبیه كنید.بدانید که براى به دست آوردن اراده‏اى قوى و محكم، توجه به تدریجى بودن آن و نیاز به تمرین و ممارست، امرى بایسته است. گمان نكنید مى‏توانید به طور دفعى و بدون هیچ تلاشى، به آن دست یابید.

انسان باید مانند كوهنوردى باشد كه گاهى به قله كوه بلندى كه قصد صعود به آن را دارد نگاه مى‏كند و احساس مى‏كند هنوز تا قله كوه راه زیادى مانده و از طرفى به دامنه كوه نگاه مى‏كند و مى‏بیند از آن فاصله گرفته و این حالت بین ترس و امید را چنان چه در قرآن كریم و روایات معصومین(علیهم السلام) آمده، همواره در زندگى خود حفظ كند.نکته آخر و پایانی اینکه: با دعا و استغفار وتوکل به خدای مهربان و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) ارداه خویش را در ترک گناهان و عمل به واجبات و طاعت الهی قوی کنید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه