خــــبر

ربایندگان خواستار آزادی سیف‌الاسلام قذافی

هواپیمایی در لیبی با ۱۱۸ سرنشین ربوده شد

هواپیمای وابسته به شرکت لیبیایی «افریقیه» که از سوی دو فرد ربوده شده بود، مجبور به فرود در جزیره مالت در دریای مدیترانه شد.به گزارش فارس، رسانه‌های مالت گزارش دادند که دو رباینده هواپیمای خطوط داخلی لیبی به دلایل نامشخصی تهدید کردند که این هواپیما را منفجر می‌کنند و خلبان آن در پی این تهدید مجبور به فرود اضطراری در مالت شده است.این هواپیما وابسته به شرکت «افریقیه» و از نوع ایرباس 320 و حامل 118 مسافر و خدمه است. هنوز درخواست ربایندگان مشخص نیست و آنها تهدید به منفجر کردن هواپیما کرده‌اند.«جوزف موسکات» نخست‌وزیر مالت نیز در صفحه‌ی توئیتر خود نوشته است: هشداری مبنی بر ربوده شدن یک هواپیما و تغییر مسیر آن به سمت مالت دریافت کرده‌ایم.خلبان هواپیما گفته است که ربایندگان با فرود هواپیما در طرابلس مخالفت و تهدید کردند که با بمب‌های دستی هواپیما را منفجر می‌کنند.با وجود اینکه هنوز گزارش رسمی از خواسته‌های هواپیماربایان ارائه نشده است اما شبکه الحدث اعلام کرده، خبرهایی از درخواست ربایندگان جهت آزادی «سیف الاسلام قذافی» فرزند معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی، وجود دارد.خبرگزاری آناتولی نیز ترکیه اعلام کرده است که مسئولان لیبیایی به محض فرود هواپیما در مالت با هواپیمارباها وارد مذاکره شده‌اند و در حال حاضر نیروهای امنیتی و تیم نیروهای ویژه مالت در نزدیکی محل فرود هواپیما مستقر شده‌اند.در همین حال سخنگوی پارلمان لیبی نیز تایید کرده است که یکی از نمایندگان پارلمان لیبی به نام «عبدالسلام المرابط» در بین مسافران هواپیما است.در حالی که مسئولان مالت در حال مذاکره با ربایندگان هستند، آنها خواستار پناهنده شدن به یکی از کشورهای اروپایی شده‌اند.شبکه العربیه گزارش داده است، بخشی از مذاکرات ربایندگان با مسئولان مالت به نتیجه رسیده اند.آخرین خبرها حاکی از آن است که این هواپیما در جزیره مالت فرود آمد. به‌جز خدمه هواپیما، مسافران آن اجازه خروج از هواپیما را یافتند.مسافران شامل ۸۲ مرد و ۲۸ زن و یک نوزاد هستند. هواپیماربا به ۱۱۱ مسافر اجازه داده است که از هواپیما خارج شوند. هفت خدمه اما اجازه خروج ندارند.به گفته رسانه‌های مالت، هواپیماربا که به خدمه گفته از هواداران معمر قذافی است نارنجک دستی همراه خود دارد و تهدید کرده ‌است که هواپیما را منفجر می‌کند.برخی رسانه‌ها می‌گویند تعداد هواپیماربایان بیش از یک نفر است. همچنین هنوز مشخص نیست آنها چه می‌خواهند.به گفته روزنامه تایمز مالت، ربایندگان هواپیما از هواداران رهبر سابق لیبی، معمر قذافی هستند. قذافی سال ۲۰۱۱ کشته و حکومتش سرنگون شد. از آن پس هنوز وضعیت لیبی آشفته است.بسیاری از پروازهای فرودگاه بین‌المللی مالت به‌دلیل این هواپیماربایی یا لغو شده یا بازگردانده شده‌اند.


تشکیل دولت رومانی به تعویق افتاد

رئیس‌جمهوری رومانی تشکیل دولت در این کشور را تا بعد از جشن‌های سال نو به تعویق انداخت.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشتدپرس، کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری رومانی قرار بود روز پنج‌شنبه نامزد اصلی برای ریاست دولت آینده را به پارلمان کشور اعلام کند اما او اطلاع داد که به زمان بیشتری نیاز دارد و این مساله را تا پس از جشن‌های سال نو میلادی به تعویق انداخت.در انتخابات پارلمانی که روز ۱۱ دسامبر برگزار شد، حزب سوسیال دموکرات این کشور بیشترین آرا را به دست آورد و اکنون این حزب می‌تواند مطابق قانون دولت آینده را تشکیل دهد.رهبری حزب سوسیال دموکرات رومانی، سویل شایده را برای نخست‌وزیری پیشنهاد کرده است. او از مسلمانان تاتار رومانی است.شایده ۵۲ سال دارد و پیش از این در دولت قبلی متصدی پست وزارت توسعه بوده است.حزب سوسیال دموکرات در انتخابات سراسری با کسب ۴۵ درصد آرا قوی‌ترین حزب کشور شد اما نتوانست اکثریت مطلق را به دست آورد و ناگزیر به تشکیل دولت ائتلافی است.


پس از 18 ماه تبعید خودخواسته

زرداری به پاکستان بازگشت

آصف علی زرداری از سیاستمداران قدرتمند، سرپرست حزب مردم و رئیس جمهوری سابق پاکستان که 18 ماه پیش، پس از اظهارات جنجال آمیز درباره ارتش، به تبعید خودخواسته رفته بود، روز جمعه از دوبی وارد کراچی شد و مورد استقبال گسترده هوادارانش قرار گرفت.به گزارش ایرنا، آصف علی زرداری، همسر خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر فقید پاکستان و پدر بلاول بوتو زرداری سیاستمدار جوان و بلندپرواز و رئیس حزب مردم به عنوان دومین حزب سیاسی پاکستان، 25 خرداد پارسال سخنرانی جنجال آمیز علیه ارتش این کشور مبنی بر تجاوز تشکیلات نظامی پاکستان از حدود و اختیارات خود انجام داد و پس از آن، وی به طور ناگهانی از کشور خارج شد و روز گذشته در شرایطی به کشور بازگشته است که ژنرال راحیل شریف فرمانده وقت ارتش پاکستان، سه هفته پیش از سمت فرماندهی بازنشسته شد و عملا قدرت را از کف داد.زرداری طی این 18 ماه در شهرهای دبی و لندن اقامت داشت و روزهای اخیر تصمیم گرفت که به پاکستان بازگردد.آصف زرداری پس ورود در فرودگاه بین المللی شهر کراچی از سوی رهبران ارشد این حزب، سروزیر ایالت سند و هزاران نفر از هوادارانش مورد استقبال قرار گرفت. فرزنش بلاول بوتو زردرای نیز که اخیرا به دوبی رفته بود، همراه پدرش به کراچی بازگشت.به نظر می رسد که با نزدیک شدن به زمان انتخابات عمومی در پاکستان، جنب و جوش احزاب سیاسی این کشور از جمله حزب های سیاسی سنتی و قدرتمند نظیر حزب مردم و دور خیز برای انتخابات سال 2018 از هم اکنون آغاز شده است.حزب مردم، دومین حزب عمده در مجلس ملی پاکستان است که اصلی ترین جناح مخالف دولت را تشکیل می‌دهد. این حزب به عنوان دولت ایالتی سند و حزب حاکم در این ایالت نیز شناخته می شود.آصف زرداری قرار است در مراسم سالگرد ترور بی نظیر بوتو همسر فقید خود شرکت کند. این مراسم هفتم دی (27 دسامبر) در نواحی شهر لارکانا در ایالت سند برگزار خواهد شد.انتظار می رود رئیس جهمور سابق پاکستان طی سخنرانی در این مراسم اظهارات جدیدی درباره اوضاع آتی سیاست پاکستان و مواضع جدید این حزب عنوان کند. محمدنواز شریف نخست وزیر پاکستان که پس از سفر به بوسنی به کشورش بازگشته است در واکنش به ورود آصف زرداری، از بازگشت وی ابراز خرسندی کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه