جستجو
عناوین این صفحه
تبلیغات
کد خبر: ۱۷۵۰۰۲
تاکید بر حفظ برجام در آمریکا

دفاع اوباما از برجام در آخرین نطق

آرمان امروز: حدود یک سال از برجام گذشت. برنامه جامع اقدام مشترک با همه فراز و نشیب هایش سرانجام روز گذشته ۲۲ دی ماه سال جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷ سن یک سالگی خود را پشت سر گذراند و در حالی وارد دو سالگی می‌شود که تحولات بسیار زیادی در آمریکا و به زودی در ایران رخ خواهد داد. رئیس‌جمهور اوباما روز گذشته آخرین نطق خداحافظی اش را در کاخ سفید خواند و از برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ در چهار سال دوم دولت خود یاد کرد. پس از آن اوباما رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا با خروج از کاخ سفید سکان برجام و اقدامات مربوط به آن را به ترامپ جمهوریخواه سپرد. جان کری وزیر امور خارجه دولت دموکرات اوباما آخرین هشدارها در مورد لغو برجام و تبعات ناشی از آن را به رئیس‌جمهور جدید آمریکا داد و کاخ سفید را ترک کرد. اینک سکان برجام در دست آمریکا و در این سوی جهان در دست ایران است. اگرچه کشورهای اروپایی و چین هم پای دیگر برنامه جامع اقدام مشترک هستند اما به هر روی تهران - واشنگتن نقش بسیار مهمی در استمرار کامل مسیر برجام ایفا می‌نمایند. از سویی گرچه احتمال ریاست جمهوری روحانی برای دور دوم بسیار بالاست اما با این همه هیچ رخدادی در جهان قابل پیش بینی نیست .

ایسا تاثیری بر روند برجام ندارد

در آستانه اولین سالگرد اجرای برجام، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷ در وین برگزار و بیانیه‌ای صادر شد. متن این بیانیه که از سوی هیات‌های مذاکره کننده ایران و۱+ ۵ صادر شده است، به این شرح است: «ریاست کمیسیون مشترک متشکل از گروه ۱+۵، اتحادیه اروپا و ایران از طرف خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپایی، توسط خانم هلگا اشمید، رئیس امور خارجی اتحادیه، صورت پذیرفت و جلسه در سطح معاونان و مدیران سیاسی کشورهای عضو برجام بود. کمیسیون مشترک مشخصا به منظور بررسی نگرانی‌های مطروحه از سوی ایران طی نامه مورخ ۱۶ دسامبر جناب آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران خطاب به خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، تشکیل شد. طبق درخواست ایران، قبل از نشست کمیسیون مشترک یک نشست گروه کاری رفع تحریم‌ها نیز در سطح کارشناسی تشکیل گردید. کلیه طرف‌های برجام مجددا بر تعهد قاطع خود به تداوم اجرای کامل و موثر برجام تصریح کردند. کمیسیون مشترک ضمن تاکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم‌ها وفق برجام، به ویژه در ارتباط با قانون ایسا، تضمین‌های ارائه شده توسط ایالات متحده را مبنی بر اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران به هیچ عنوان تاثیری بر فرایند رفع تحریم‌ هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره‌مند می‌شود نداشته و به هیچ رو محدودیتی برای شرکت‌ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، ارائه داد. کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف‌های برجام مبنی بر رفع تحریم‌ها به صورت مستمر به ویژه طبق بند ۲۱ برجام را مجددا مورد تاکید قرار داد. از فرصت برگزاری این جلسه کمیسیون برای بررسی برخی موضوعات هسته ای برجام نیز استفاده شد.

لغو توافق منجر به بروز مناقشه می‌شود

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در یک سخنرانی در موسسه آمریکایی صلح در واشنگتن ضمن هشدار درباره‌ کناره گیری از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که ژوئیه ۲۰۱۵ میان این کشورها حاصل شد، گفت که این اقدام می‌تواند به بروز مناقشه منجر شود و به اعتبار آمریکا آسیب بزند. کری در ادامه سخنان خود بدون در نظر گرفتن ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای کشورمان در گذشته و حال گفت: من به طور قطع و کامل اطمینان دارم که مسیر دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک مسدود شده است. اکنون اگر این توافق در اقدامی خودسرانه لغو شود، ما به جایی باز خواهیم گشت که فوری مناقشه به وجود خواهد آمد. وی افزود: علاوه بر این، ما اعتبار خود را در جهان از دست خواهیم داد زیرا بر این باورم که روس‌ها، چینی‌ها، فرانسه، آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها به اجرای توافق ادامه خواهند داد. سپس شما به جایی باز می‌گردید که قبلا بودید، جایی که ما برای حمله به ایران تحت فشار بودیم، حرفم را باور کنید، ما تحت فشار بودیم. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا که روزهای پایانی دوره کاری‌اش را سپری می‌کند، تاکید کرد: بنابراین چنین کاری عاقلانه نیست. من باور دارم که منطق برنده خواهد شد. بر اساس این گزارش ، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در دوران رقابت‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که پس از به قدرت رسیدن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را پاره خواهد کرد. به همین دلیل وزیر امور خارجه اوباما و سایر مقامات خارجی مدام ضمن تاکید بر این امر که فعالیت‌های هسته‌ای تهران ماهیت کاملا صلح آمیز داشته و دارد به او بارها هشدار دادند که پاره کردن برجام و یا لغو آن عواقب بسیار بدی برای آمریکا در پی دارد.

به وعده خود در جلوگیری از برنامه تسلیحاتی ایران عمل کردم

رئیس‌جمهور آمریکا در نطق خداحافظی خود از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به عنوان یکی از دستاوردهایش در دوران فعالیت در کاخ سفید یاد کرد. به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، صبح دیروز بنا به رسم روسای ‌جمهور پیشین این کشورنطق خداحافظی ایراد کرد. وی در سخنان خود توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ژوئیه ۲۰۱۵ را یکی از دستاوردهایش در دوران خدمت خود نامید و با تکرار ادعاهای پیشین غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت که به وعده خود برای جلوگیری از برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی ایران بدون شلیک حتی یک گلوله عمل کرده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
شماره 3230
عنوان صفحه‌ها
شماره‌های پیشین
تبلیغات