افزایش کشف پیکر قربانیان پلاسکو

آرمان - رامین علیزاده: در حالی که مجمع نمایندگان تهران از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای پیگیری حادثه پلاسکو خبر دادند، نبرد با آتش و آهن در میان مخروبه‌های پلاسکو ادامه دارد. شمار مصدومان باز هم افزایش یافته و براساس آخرین آمار 197 نفر مصدوم شدند و تا به این لحظه شش پیکر بی‌جان از زیر آوار خارج شده است. گفتنی است سه تن از اجسادی که خارج شده، افراد عادی و غیر‌آتش نشان هستند. تا به حال هشت هزار تن آوار به سکوی هرندی منتقل شده و آواربرداری با سرعت و دقت در حال انجام است. حادثه پلاسکو وزیر کشور و شهردار تهران را به مجلس می‌کشاند؛ روز یکشنبه 10 بهمن در صحن علنی. تشییع پیکر شهدای آتش نشان نیز از جلو دانشگاه تهران انجام می‌شود.

آواربرداری در حالی ادامه دارد که 50 درصد از مخروبه‌های پلاسکو از محوطه خارج شده‌اند. معاون اجرایی مدیریت نظارت و ارزیابی امور مناطق شهرداری تهران که وظیفه ساماندهی جابه‌جایی نخاله‌ها را برعهده دارد، از فعالیت روزانه 150 کامیون برای جابه‌جایی نخاله‌ها خبر داد. قنبر آدینه‌وند با بیان اینکه 150 کامیون روزانه نخاله و آوارهای پلاسکو را جابه‌جا کرده و به سکوی هرندی منتقل می‌کنند، گفت: سکوی هرندی که محل دپو آوار است، تحت نظارت نیروی انتظامی قرار دارد. معاون اجرایی مدیریت نظارت و ارزیابی امور مناطق شهرداری تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد تا قبل از روز پنجشنبه آواربرداری به اتمام برسد، گفت: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم هرچه زودتر معبر باز شود. در هنگام خروج هر کامیون حامل نخاله و آوار، یکی از عوامل انتظامی شهرداری کامیون را تا سکوی هرندی هدایت می‌کند. به گفته باقرصاد، قائم مقام معاونت خدمات شهری تا به حال هشت هزار تن آوار به سکوی هرندی منتقل شده است. جلال ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو آخرین جزئیات عملیات آواربرداری را این‌گونه تشریح کرد: در بخش‌های شرقی تقریبا عملیات جست‌وجو به اتمام رسیده و نیروها مشغول حمل و جا‌به‌جایی آوارها و نخاله‌ها هستند. جست‌وجو برای یافتن احتمالی پیکر شهدا در جبهه غربی ادامه دارد. به گزارش ایلنا، او با اشاره به اینکه چهار پیکری که در طبقه منفی یک پاساژ کشف شد، برخی از آنها از ناحیه سر و گردن آسیب‌های زیادی دیده بودند، افزود: جست‌و‌جو در طبقه منفی یک با حفر تونل و کانال ادامه خواهد داشت، اما اگر مقدور نباشد، با برداشت آوار به طبقات پایین دسترسی پیدا می‌کنیم.

افزایش مصدومان به 197 تن

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور اعلام کرد: از ابتدای حادثه تاکنون 197 مصدوم داشتیم که از این تعداد 150 نفر در محل حادثه به صورت سرپایی مداوا شدند، چرا که ما در آنجا پزشک، متخصصان طب اورژانس و اتوبوس آمبولانس داشتیم و می‌توانستیم خدمات را ارائه دهیم. پیرحسین کولیوند ادامه داد: از این تعداد مصدوم، 45 نفر هم برای ادامه درمان به بیمارستان‌ها اعزام شدند که خوشبختانه 41 نفر از آنها با حال عمومی مناسب مرخص شده و چهار نفر همچنان بستری‌اند که البته روند درمانشان رو به بهبود است. او در ادامه از توزیع تعداد قابل توجهی ماسک میان امدادگران خبر داد. کولیوند افزود: دو دستگاه جدید هم برای سنجش میزان مسمومیت با گاز در منطقه مستقر کردیم تا سریعا مسمومیت را تشخیص دهیم.

3 پیکر قابل شناسایی نیست

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران درباره آخرین وضعیت شناسایی پیکرهای خارج شده از زیرآوار گفت: از چهار پیکری که به تازگی از این ساختمان خارج شده، تاکنون سه پیکر به ما تحویل داده شده است. مسعود قادی‌پاشا اظهار داشت: این سه پیکر به دلیل شرایطی که در آن قرار داشتند دچار تغییراتی شده و احتمال شناسایی آنها از روی چهره بسیار ضعیف است، بنابراین در حال نمونه‌گیری برای تعیین هویت این افراد هستیم. او از مراجعه 13 تن از خانواده‌های مفقودشدگان حادثه برای اخذ نمونه DNA به مراکز پزشکی قانونی خبر داد.

مناقشه بر سر موتورخانه پلاسکو

پس از‌ آنکه اعلام شد چهار آتش‌نشان در موتورخانه پلاسکو زنده هستند و این مساله را با پیامک اعلام کردند، موجی از امید برای زنده یافتن افراد زیر آوار به راه افتاد. برخی منابع حاضر در صحنه، چهار پیکری را که اخیرا کشف شده است به موتورخانه نسبت داده‌اند و حتی رئیس اورژانس کشور در مصاحبه با شبکه خبر از کشف پیکرهای هموطنانمان در قسمت موتورخانه خبر داده بود، اما روز قبل سخنگوی آتش نشانی اعلام کرد که هیچ جسدی از موتورخانه کشف نشده و اجساد کشف شده از طبقه منفی یک ساختمان بوده‌اند. انعکاس اخبار و تکذیب آن، بارها در این روزها تکرار و باعث ناراحتی و انتقادات فراوان شده است.

شناسایی ساختمان‌های مشابه پلاسکو

دولت در رابطه با پلاسکو کمیته تشکیل داده که جلسه آن صبح دیروز تشکیل شد. وزیر کشور در این رابطه گفت: دستور ویژه‌ای از طرف رئیس‌جمهور برای پیگیری دلایل حادثه پلاسکو به من داده شد؛ البته انجام این کار زمانبر است و جلسات مربوط به این موضوع را از همان روز برگزار کردیم، در این زمینه تقسیم کار شده و نقشه راه تهیه شده است. محور فعالیت‌های ما تقویت بعد پیشگیری است. عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: یکی دیگر از دستورهای داده شده این است که حداکثر تا دو سه هفته آینده ساختمان‌هایی را که وضعیتی مشابه پلاسکو دارند، شناسایی کنیم و دستورالعملی برای دفع خطرات احتمالی و تقویت شرایط ایمنی آنها داشته باشیم. این در حالی است که عضو هیات رئیسه مجلس از حضور وزیر کشور و شهردار تهران برای ارائه گزارش در مورد اقدامات انجام‌ شده در ارتباط با حادثه ساختمان پلاسکو خبر داد. اکبر رنجبرزاده اظهار کرد: وزیر کشور و شهردار تهران در این جلسه با ارائه گزارش در مورد اقدامات صورت‌گرفته، دلیل و عوامل ایجاد این حادثه را نیز بررسی و اینکه چه تدابیری برای جلوگیری از تکرار این حوادث اندیشیده شود، ارائه خواهند کرد.

کمیته ویژه مجلس برای پیگیری پلاسکو

محمدرضا عارف، رئیس مجمع نمایندگان تهران در مجلس با تاکید بر اینکه حادثه پلاسکو زنگ خطری برای تهران و کل کشور است، از تشکیل کمیته ویژه متشکل از نمایندگان تهران در مجلس برای بررسی این حادثه خبر داد. غلامرضا حیدری، عضو کمیته ویژه مجلس برای بررسی حادثه پلاسکو در گفت‌وگو با «آرمان» می‌گوید: اولویت اول پیگیری ما کسانی هستند که خودشان و کسب و کار آنها آسیب دیده است. در مرحله دوم به دلیل و عامل این حادثه پرداخته می‌شود و با ارائه نتایج این پیگیری‌ها، مجلس آن را دنبال می‌کند. او در پاسخ به این سوال که آیا امکان استیضاح شهردار وجود دارد یا خیر، عنوان می‌کند: اجازه دهید فعلا وارد بحث استیضاح نشویم تا بررسی‌ها در مورد مقصر حادثه انجام شود. اگر شهرداری مقصر باشد، دادستانی باید وارد موضوع شود. بنابراین باید تا اتمام تحقیقات صبر کنیم و بعد از اعلام نتایج نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری می‌شود. حیدری افزود: پیگیری‌های ما با اولویت‌هایی که یادآور شدم آغاز شده است و نتایج به محض وصول اعلام می‌شود.

کشف 50 گاو صندوق

آن‌طور که تازه‌ترین اطلاعات نشان می‌دهد در نتیجه آوار برداری از پلاسکو 50 گاوصندوق کشف شده، اما از سرنوشت 117 گاو صندوق ثبت شده دیگر خبری نیست. با وجود این، رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی می‌گوید: «گزارش سرقت از پلاسکو نداشتیم.» محمد رضا مقیمی همچنین عنوان می‌کند: «در ساعات اولیه حادثه خانواده ۷ نفر از مفقود شدگان به پلیس آگاهی مراجعه کردند که در حال بررسی این موضوع هستیم؛ قطعی نیست که حتما این افراد مفقودی در داخل ساختمان پلاسکو بودند، پلیس در حال بررسی موضوع است و نتیجه آن را به‌زودی اعلام می‌کنیم.» همچنین رئیس پلیس آگاهی عنوان کرده است: با توجه به دستور مقام قضائی موظف‌بودن پلیس برای حراست و نگهداری از اموال مردم و کسبه‌ای که محل کارشان دچار حادثه شده بود و یا محل زندگی و کسبشان در حاشیه محل حادثه قرار داشت، پلیس با هماهنگی مقام قضائی محلی را به عنوان گنجینه پلیس آگاهی در نظر گرفت تا تمام اموال سالم مکشوفه و گاوصندوق‌های سالمی که از محل حادثه و زیر آوار بیرون کشیده شده بودند در آن نگهداری کنند. عباسعلی محمدیان اضافه کرده است: بنابراین مقرر شد این اموال مکشوفه در محل حراست‌شده‌ای نگهداری شوند و گاوصندوق‌های به‌دست‌آمده پس از تصویربرداری از آنها با مشخصات گاوصندوق‌هایی که مفقودشدن آنها گزارش شده بود تطابق داده شود و پس از اجرای ضوابط مربوطه در اختیار صاحبان آن قرار گیرد.

خطر آزبست و سرطان در منطقه پلاسکو

چند روز است که نیروهای آتش‌نشانی و امدادگران در حال آواربرداری پس از فروریختن ساختمان پلاسکو هستند اما هنوز کار تمام نشده است. در کنار همه خطراتی که در این عملیات وجود دارد استنشاق الیاف آزبست خطری است که می‌تواند تا ۱۰ سال بعد با ابتلا به سرطان خودش را نشان دهد. در این زمینه ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ماسک یکی از ابزار کار آتش نشانان است و اغلب ماسک داشتند، اما وزارت بهداشت برای بقیه امدادگرانی که ماسک نداشتند با دستور وزارت بهداشت ماسک توزیع کرد و همه این ماسک‌ها نیز استاندارد و از نوع N95 بود که با داشتن فیلتر در جلوگیری از آلودگی‌ها موثر هستند.

خطر ریزش استادیوم آزادی وجود ندارد

فرو ریختن پلاسکو زنگ خطر را برای دیگر ساختمان‌های شهر نیز به وجود آورده است. در روز‌های اخیر بار دیگر موضوع ناایمن بودن ساختمان پاساژ علاء‌الدین مطرح شده و به تازگی اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران عنوان کرده است که فرمانداری جلو تخریب این پاساژ ناامن را گرفته است. از طرف دیگر، ورزشگاه آزادی هم زیر ذره بین قرار گرفته است. در این باره روز گذشته مصطفی مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت: از نظر ما این ورزشگاه خطر ریزش ندارد، ولی نیاز به مقاوم سازی دارد. ما حتی در نصب صندلی‌ها اول مقاوم سازی بتن را انجام دادیم.

نامه اعتراضی اصلاح‌طلبان شورا به صدا و سیما

اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما از عملکرد این رسانه در ماجرای پلاسکو انتقاد و اعلام کردند تمامی میهمانان و مسئولان حاضر در گفت‌وگوهای تلویزیونی به صورت کاملا هدفمند به دنبال سلب مسئولیت از مقصران و متخلفان این حادثه دردناک بوده‌اند. در این نامه آمده است: بی‌تردید ما نیز بر این مهم قائل هستیم که جهت دهی به نجات آسیب‌دیدگان در اولویت قرار دارد، اما برای جلوگیری از تکرار این حوادث دردناک که نگرانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تالمات شدید روحی افکار عمومی وامنیت روانی جامعه را به دنبال داشته، باید به دنبال آسیب‌شناسی دقیق و فارغ از جانبداری سیاسی باشیم و با دعوت از صاحبنظران و کارشناسان مختلف، بدون وابستگی به یک جریان سیاسی خاص، ابعاد مختلف ماجرا را تبیین وبررسی وخاطیان و متخلفان این حادثه دلخراش را به افکار عمومی ولی نعمتان نظام معرفی کرد.

عذرخواهی رئیس بنیاد مستضعفان

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: سعیدی‌کیا، رئیس بنیادمستضعفان در جلسه دوشنبه کمیسیون به‌سهم خود درخصوص حادثه ساختمان پلاسکو ضمن عذرخواهی و قبول کردن مسئولیت، قول داد در اولین فرصت ساختمان جدیدی احداث شود و به کسبه پلاسکو واگذارشود. محمدرضا رضایی کوچی عنوان کرد: بعد از وقوع حادثه ساختمان پلاسکو تهران، دکتر لاریجانی به کمیسیون عمران و چند کمیسیون دیگر مجلس ماموریت داد تا به این حادثه رسیدگی کنند.او ادامه داد: اعضای کمیسیون عمران مجلس بازدیدی از محل حادثه ساختمان پلاسکو انجام‌دادند و در این رابطه جلسه‌ای برگزارکردند و مسئولان سازمان‌های هلال‌احمر، اورژانس، شهرداری و دستگاه‌های ذیربط گزارشی از روند رسیدگی به امور ارائه دادند.

شهرداری؛ مقصر حادثه پلاسکو

یک حقوقدان در رابطه با حادثه پلاسکو به «آرمان» می‌گوید: حادثه پلاسکو یک حادثه ملی است. وضع قانون کاملا روشن است. براساس تبصره 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، اگر خطر ایمنی مکانی مثل ساختمان پلاسکو را تهدید می‌کند، کارشناسان شهرداری باید بازدید کرده و گزارش آن را به مالک ارائه کنند که مالک در این مورد بنیاد مستضعفان است. مالک باید نسبت به رفع این خطر اقدام کند، اگر اقدام نکرد چه می‌شود؟ خود این ماده صراحت دارد، چون خطر مال مردم است. نعمت احمدی ادامه‌ می‌دهد: اگر به ذیل هر کدام از اخطاریه‌ها دقت کنید، این اخطاریه‌ها به دایره نظارت و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز فرستاده شده است. اخطارها به مالک داده نشده و آنهایی که در فضای مجازی منتشر شده، به مستاجران فرستاده شده است. در این حادثه، شهرداری وظیفه خود را که در تبصره 14 ماده 55 قانون آمده، انجام نداده است. غیر از این قانون، باید توجه داشت که ساختمان پلاسکو متشکل از 600 واحد صنفی است که به آن کارگاه گفته می‌شود، به این معنا که هرکدام کد بیمه دارند. این وکیل دادگستری می‌افزاید: براساس قانون یادشده، این ساختمان زیرمجموعه شهرداری است. کارگاه‌ها هم به وزارت رفاه و تامین اجتماعی مربوط می‌شود که آن هم براساس ماده 105 اختیار بستن کارگاه‌ها را دارد. مقصر اصلی این حادثه شهرداری است، چون براساس قانون مدنی اگر یک ملک تجاری که مستاجر دارد خراب شود، قبض اجاره باطل است. بنابراین شهرداری است که به وظایف قانونی خود عمل نکرده است و توپ به جای زمین مالک در زمین شهردای است. احمدی در رابطه با مجازات مقصران حادثه پلاسکو اظهار می‌کند: شورای شهر باید شهردار تهران را استیضاح کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه