هدف، حل مشکل سوریه است

تلاش مسکو برای راضی کردن دوباره ایران!

هدف، حل مشکل سوریه است

آرمان: مقامات مسکو تلاش می‌کنند رئیس‌جمهوری جدید آمریکا را در مورد عدم خروج از توافق هسته‌ای با ایران متقاعد و اهمیت همکاری با ایران برای حل مشکلات در سوریه را به وی یادآوری کنند. وبسایت روزنامه ایزوستیا به نقل از کارشناسان روسی گزارش داد: مسکو تمایل دارد با دولت «دونالد ترامپ» به توافقی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران دست یابد. به عقیده سیاستمداران و کارشناسان، روسیه می‌تواند دولت جدید آمریکا را متقاعد سازد تا امضای واشنگتن زیر سند توافق هسته‌ای را همچنان حفظ کند، برای اینکه چنین کاری امکان همکاری بین واشنگتن و تهران برای حل و فصل مشکلات در منطقه خاورمیانه را فراهم می‌آورد. اولین امکانی که در این زمینه برای مسکو وجود دارد، در اواسط ماه فوریه در شهر بن آلمان است که قرار است وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه 8 در آنجا گرد هم جمع ‌شوند. البته هنوز به‌طور دقیق معلوم نیست چه کسی نماینده آمریکا در این نشست باشد، ولی در هر صورت شرایط برای مذاکره بین مقامات مسکو و واشنگتن مهیاست. رئیس‌جمهوری جدید آمریکا بارها از توافق بین‌المللی در این زمینه انتقاد کرده است. ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بارها اعلام کرد که قصد دارد به‌طور یک‌جانبه از توافقنامه هسته‌ای بین‌المللی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران خارج شود. بعد از آن مشاور سیاسی وی توضیح داد که صحبت از خودداری کامل از این توافقنامه نیست، بلکه مفاد آن مورد تجدیدنظر قرار خواهد گرفت.

مسکو مایل نیست کسی از توافق هسته‌ای کنار رود

«آندری کلیموف» نایب‌رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه به «ایزوستیا» گفته است: «ایران دقیقا در مجاورت روسیه قرار دارد و قطعا دورنمای ازسرگیری بخش نظامی برنامه هسته‌ای ایران موجب نگرانی ما می‌شود. به همین دلیل ما تمایل نداریم که هیچ‌یک از طرفین از توافقنامه هسته‌ای که با سختی زیاد به‌دست آمده است، خارج شود.» این سناتور در عین حال تاکید کرده است که ایران یکی از بازیگران مهم در عرصه سوریه و مبارزه با تروریسم در خاورمیانه است و اگر دونالد ترامپ بخواهد به پیشرفتی در سوریه دست یابد، باید بتواند با ایران به سازش برسد. کلیموف با اشاره به اینکه در هر صورت موضوع برنامه هسته‌ای ایران احتمالا یکی از مسائل مطرح در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 8 در بن خواهد بود، گفت: «ترامپ شریک جدیدی برای روسیه است و ما باید درک کنیم که وی قصد دارد چه اقداماتی را انجام دهد. در حال حاضر این درک منطقی وجود دارد که ما می‌توانیم راهی برای خروج از بن بست کنونی پیدا کنیم.»

تهران در مورد خروج واشنگتن هشدار داده

به نوشته این روزنامه، مقامات تهران به‌طور واضح هشدار داده‌اند که در صورت خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران قصد دارد کلیه فعالیتهای هسته‌ای خود را ازسر بگیرد. طبق گفته‌های علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آنها سریعا شروع به کار کرده و نه تنها به مختصات قبلی خود بازخواهند گشت، بلکه از لحاظ فنی به سطح بالاتری از توسعه هسته‌ای دست خواهند یافت.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه