اسكار فرهادي در دستان انوشه انصاري

ادامه از صفحه 3/ در بخش ديگري از مراسم «گائل گارسيا برنال» كه جايزه بهترين انيميشن كوتاه و بلند را اعطا مي‌كرد، به تصميم «ترامپ» براي ساختن ديواري مرزي اعتراض كرد و گفت: «به عنوان يك مكزيكي، يك آمريكاي لاتيني، يك كارگر مهاجر و يك انسان، با هرگونه ديواري كه بخواهد ما را از هم جدا كند مخالفم.» «شريل بون-ايزاك» رئيس آكادمي اسكار نيز درباره افزايش تنوع در ميان اعضاي اين موسسه گفت: «یکشنبه شب گواهي است بر اينكه هنر هيچ مرزي ندارد.»

وزارتخارجه آمريكا پيشقدم در تبريك به ايران

ديروز وزارت امور خارجه آمريكا به اصغر فرهادي و ديگر دست اندركاران فيلم فروشنده براي دريافت جايزه اسكار تبريگ گفت. صفحه فارسي توئيتر وزارت امور خارجه آمريكا در توئيتري نوشت: كسب اسكار بهترين فيلم خارجي توسط «فروشنده» در مراسم جوايز اسكار را به آقاي اصغر فرهادي، دست اندركاران اين فيلم و مردم ايران تبريك مي‌گوييم.»

تبريك وزراي ارشاد و خارجه و مسئولان به فرهادي

روز گذشته ايران به فرهادي تبريك گفت. مقامات كشورمان و اقشار مختلف از جمله اهالي سينما، ورزشكاران و... به نوعي اين موفقيت هنري را که عاری از تاثیر سیاسی نبود، به كارگردان و عوامل فيلم فروشنده تبريك گفته و سپاسگذار تصميم او و دیگر عوامل فیلم در تحريم اسكار شدند. وزير امور خارجه در توئيتر نظر خود را درباره جايزه اسكار فيلم «فروشنده» بيان كرد. محمد جواد ظريف نوشت: «به عوامل فيلم فروشنده براي كسب اسكار و ايستادن در مقابل ممنوعيت ورود مسلمانان افتخار مي‌كنم. ايرانيان هزاران سال است كه جلوه‌گاه فرهنگ و تمدن‌اند.» سيدرضا صالحي اميري، وزير ارشاد هم اين موفقيت را تبريك گفت و در پيامي آورد: «در جهان پرآشوب، ناامن و تاريك امروز، نوع دوستي و صلح طلبي، چراغ فروزاني است كه انسان‌هاي آزاديخواه و وجدان‌هاي بيدار را گرد هم مي‌آورد و شما توانستيد با زبان گويا و بيان رساي هنر، پيام صلح‌جويي ايران و ايراني را فراتر از مرزهاي جغرافيايي طنين انداز كنيد. حركت نمادين غيبت جنابعالي در مراسم اهداي جوايز اسكار به نشانه اعتراض به سياست‌هاي تنگ‌نظرانه و نژادپرستانه سياستمداران تازه‌كار آمريكا در وضع قوانين غير انساني مهاجرتي، بسياري از وجدان‌هاي بيدار را در سراسر جهان حاضر كرد و نقاب از چهره دروغين كساني كه شعارهاي حقوق بشري سر مي‌دهند، برداشت و همزمان سيماي حقيقي ايرانيان فرهنگ دوست را به نمايش گذاشت. امروز جهان معترف است كه «ايران هراسي» و «ايران گريزي» فريبي بيش نبود و شما نگاه ايرانيان به دردهاي بشر عصر حاضر را به نگاه مشترك جهانيان گره زديد. پيام امروز شما پيام همدردي، همنوايي و همگرايي بود. بي‌ترديد سينماي ايران كه سهم جدي در ايجاد رونق فرهنگي و تقويت امنيت ملي دارد، مي‌تواند با تكرار موفقيت‌هاي خود در سطح بين‌المللي، هنر فاخر اين مرزوبوم را در تراز جهاني مطرح كند و اميد و نشاط را براي شهروندان فرهنگ مدار ايران زمين به ارمغان بياورد. از خداوند متعال استمرار توفيقات جنابعالي و سرفرازي ايران اسلامي را خواستارم». سخنگوي وزارت خارجه نيز با تبريك به تمامي دست اندركاران فيلم فروشنده و جامعه فرهنگي و هنري كشور براي كسب جايزه اسكار گفت: تصميم جسورانه آقاي اصغر فرهادي و سركار خانم ترانه عليدوستي براي عدم حضور در مراسم اسكار امسال براي احترام به مردم خردمند ايران و شش كشور ديگر كه با فرمان سياسي و غير انساني منع ورود، مورد بي‌احترامي واقع شدند، نشان داد كه برخلاف رفتار همه افراط‌گرايان و يكسونگران در اقصي نقاط جهان، همچنان نداي اعتدال و صلح جويي طنين‌انداز است. بهرام قاسمي ادامه داد: آن چه در اين مراسم بروز و ظهور يافت نشان داد كه جهانِ امروز از ايجاد محدوديت و ديوار كشيدن‌ها و سيم‌هاي خار‌دار عبور كرده است. حجت‌ا... ايوبي، رئيس سازمان سينمايي پس از كسب جايزه بهترين فيلم خارجي اسكار ۲۰۱۷ براي فيلم «فروشنده» در پيامي خطاب به اصغر فرهادي نوشت: «در آستانه بهار و نوروز باز هم سينماي ايران پيام‌آور شادي شد براي مردمان سرزمين خورشيد و باز هم پيچيد در شهرمان آواز شادماني، اين موفقيت تاريخي و بزرگ موجي از شادي و شور آفريد در همه دل‌هايي كه در گوشه‌گوشه جهان زنده‌اند، هنوز به عشق. اسكاري شدن دوباره سينماي پرافتخارمان مبارك باد بر مردم ايران. و مبارك باد بر شما كه شايسته اين شكوه‌‌ايد. شادباش و هميشه شادباش كه: هم ظريفي، هم حريفي، هم چراغي، هم شراب. هم جهاني، هم نهاني، هم عياني، شاد‌باش»

پيام‌هاي تبريك بهارستان به فرهادي

ديروز بهارستاني‌ها هم از اين افتخارآفريني تقدير كردند چنان‌كه محمدرضا عارف رئيس فراكسيون اميد در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «تبريك به جناب آقاي فرهادي و همه هنرمندان و عوامل فيلم فروشنده كه باعث درخشش مجدد نام ايران عزيز در جهان شدند و نشان دادند هنر ابزاري موثر براي ديپلماسي فرهنگي است». پروانه سلحشوري، طيبه سياوشي و فاطمه ذوالقدر، بانوان كميسيون فرهنگي مجلس و نمايندگان مردم تهران در مجلس، در پيامي كسب جايزه ارزشمند اسكار را به اصغر فرهادي كارگردان نامي ايران تبريك گفتند. احمد مازني نماينده تهران و رئيس كميته فرهنگ هنر و رسانه موفقيت فرهادي در كسب اسكار 2017 را تبريك گفت. وي در حساب تویيتر خود نوشت: موفقيت آقاي اصغر فرهادي و فيلم فروشنده را به ايشان، به سينماي ايران و به مردم عزيز تبريك مي‌گويم.

تبريك هنرمندان به فرهادي و فروشنده

اين موفقيت برزگ واكنش نهادها و هنرمندان كشورمان را به همراه داشته است كه برخي از آنها در ادامه مي‌آيد: خانه سينما نيز در پيام تبريك خود آورده است: «تعظيم جهان به فرهنگ و هنر ايران/ با اهداي اسكار به اصغر فرهادي/ مبارك باشد اين ايام/ به زودي براي سپاس گردهم مي‌آييم». در پيام كانون كارگردانان سينمايي ايران آمده است: «هنرمند نام‌آشناي سينماي ايران، جناب آقاي اصغر فرهادي، در آستانه بهار دريافت دومين جايزه اسكار شادي و نشاط مردم ايران و همكارانتان را افزون نمود. كانون كارگردانان سينماي ايران با افتخار اين موفقيت جهاني را به شما و خانواده سينماي ايران تبريك مي‌گويد. ما نيز چون شما باور داريم كه در اين دنياي پر از آشوب سينما مي‌تواند محملي براي تقويت مشتركات انساني باشد نه نفرت‌پراكني.» رضا كيانيان: «سينماي ايران معادلات جهان را به هم مي‌ريزد! تبريك به اصغر فرهادي... تبريك به سينماي ايران، تبريك به مردم ايران». شبنم مقدمي: «حالا، دو اسكار در دست‌هاي تو و يك جهان افتخار... در دست‌هايِ سرزمينت... ما چه خوش اقباليم كه تو را داريم... نگاه كن... آقاي اصغر فرهادي، نگاه كن... پرچم ايران برفراز قله‌اي كه تو فاتحش هستي در اهتزاز است... و ما اشك شوق در چشم، مغرور... نگاهش مي‌كنيم، همه دنيا انگشت به دهان نگاه‌مان مي‌كند امروز... ممنون كه بي‌هيچ هياهو و ادعا و شاخ و شانه‌كشي، ما را و سرزمين ما را به رخِ جهانيان كشيدي... امروز دنيا ما را به چشمِ ديگر خواهد ديد... و شما چه مباركي بر ما و سينما... چه مباركي بر وطن... بر ايران.» پرويز پرستويي: «تبريك به اصغر فرهادي و عوامل فيلم فروشنده، مردم و سينماي ايران اين دومين اسكار اصغر فرهادي است، اميدوارم قدردانش باشيم». الهام پاوه‌نژاد: «تبريك به آقاي اصغر فرهادي عزيزمان، تبريك به يارِ همراهش پريسا بخت‌آور براي حضور در لحظه لحظه عبور از اين مسير، از پلاتوهاي دانشگاه تهران تا صحنه اسكار... تبريك به اين سرزمين كه بزرگاني شريف و نجيب دارد كه نام ميهن را اين‌گونه در جهان درخشان مي‌سازند... هميشه سرفراز و درخشان بمانيد براي وطن». مهتاب كرامتي: «تبريك به آقاى فرهادى عزيز، تبريك به همه عوامل فيلم فروشنده، تبريك به ايران زمين و تبريك به همه كسانى كه شادى و سربلندى مردم ايران آرزوشونه». فرهاد آييش: «تبريك به تمام ايرانيان، هميشه سربلند و پر افتخار باشى مرد سرزمين من، ايران». حميد فرخ نژاد: «تبريك به سينماي ايران، تبريك به ملت بزرگ ايران». سام درخشاني: «آقاي فرهادي دمت گرم، پرچمت بالاست، دوباره سربلندمون كردي». هانيه توسلي: «تبريك به همه مردم ايران». حسين پاكدل: «نامت بلند و بلندتر باد اصغرِ بزرگ، تو، راست گفتى بر بام بلندِ زمان: «تقسيم جهان به ما و دشمنان هراس مى‌آفريند». با توجه به حضور ترانه عليدوستي به عنوان يكي از دست اندركاران فیلم فروشنده، استقبال فوتبالي‌ها از اين فيلم و جايزه اسكار بيشتر شد. بازيگر نقش اول زن فيلم فروشنده كه فرزند حميد عليدوستي مهاجم سال‌هاي نه چندان دور تيم ملي فوتبال است، نمايشي درخشان در اين اثر داشت و در اكثر پيام‌هاي تبريك هم نام ترانه عليدوستي آمده است.

يك پيشنهاد به روحاني

محمد اطبايي كارشناس سينما پيشنهاد داد، رئيس‌جمهور براي جبران 30سال كم‌لطفي و بي‌توجهي به موفقيت‌هاي بين‌المللي سينماي ايران بالاترين نشان لياقت كشور را به اصغر فرهادي اهدا كند.

اعتراف رسانه‌هاي خارجي به محبوبيت ايران

روزنامه‌ها و نشريات خبري متعدد به اعطاي جايزه بهترين فيلم خارجي اسكار ۲۰۱۷ به فيلم «فروشنده» ساخته «اصغر فرهادي» پرداختند. «شيكاگو تريبون» نوشت: اصغر فرهادي كه در جوايز اسكار غايب بود و با «فروشنده» جايزه بُرد، خواستار همدلي شد. اين نشريه خبري در ادامه به زيرساخت سياسي كه بر اعطاي جايزه بهترين فيلم خارجي اسكار به «فروشنده» تاثير گذاشت، اشاره كرد و سپس از «انوشه انصاري» زن فضانورد ايراني كه به نمايندگي از «فرهادي» سخنراني او را در مراسم اسكار خواند، نام برد. در اين خبر همچنين از «فيروز نادري» از مديران سابق ناسا كه به همراه «انصاري» جايزه اسكار «فرهادي» را دريافت كرده نام برده شده است. روزنامه «اينديپندنت» تيتر زد: وقتي «فروشنده» اسكار بهترين فيلم خارجي را برد، «اصغر فرهادي» قانون ضدمهاجر «ترامپ» را هدف قرار داد. «لس‌آنجلس تايمز» كه پيش از اين با تيتري كنايه‌آميز به توئيت‌هاي «دونالد ترامپ» اشاره كرده و به نقل از مدير كمپاني «سوني» نوشته بود: «اخبار كذب» اسكار را به «اصغر فرهادي» مي‌دهد، برنده شدن دوباره كارگردان ايراني فيلم «فروشنده» را در اين رقابت‌ها تيتر كرد. مجله «پيپل» هم نوشت: كارگرداني ايراني كه در مراسم اسكار شركت نكرد، در سخنراني دريافت جايزه‌اش قانون «غيرانساني» ضدمهاجر «ترامپ» را مورد هجمه قرار داد. اين نشريه همچنين كليپي را درباره علت عدم حضور «فرهادي» در مراسم اسكار ۲۰۱۷ تهيه و منتشر كرد. «فيگارو»، «گاردين»، «واشينگتن اگزماينر»، «اسليت مگزين»، «نيوز ۱۸»، «تي‌وي گايد»، «يوروپ ۱»، «پاريسين»، «پرمير» و «راديو لوكزامبورگ» از ديگر رسانه‌هاي بين‌المللي بودند كه كسب اسكار بهترين فيلم خارجي از سوي «فرهادي» را تيتر كردند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه