گاندوی ناتمام جام جم

آرمان- یاسمین طالقانی: قطع بودجه صداوسیما از سوی دولت چالشی تکراری از سوی مخالفان پاستور است! در ساخت و انتشار برنامه‌هایی که نشان از مخالف‌خوانی با برنامه‌ها و عملکردهای دولت دارد تردیدی نیست و بارها جام‌جم به دلیل این رویکرد مورد انتقاد قرار گرفته است، اما دولت هیچ‌گاه در مقام تلافی بر نیامد. بنابراین به نظر می‌رسد ادعای قطع بودجه صداوسیما از سوی دولت پروژه جدیدی برای سیاه‌نمایی علیه پاستورنشینان باشد. چالش از نامه‌ای آغاز شد که خبرگزاری دلواپس فارس منتشر کرد که در آن آمده بود بر اساس تصمیم دولت، سازمان برنامه و بودجه مکلف است پس از تایید دو ناظر دولتی یعنی علی جنتی و حسام‌الدین آشنا، بودجه صداوسیما را پرداخت کند اما منتقدان گفته‌اند تصمیم دولت به خاطر پخش سریال گاندو و هجمه‌های اخیر صداوسیما علیه دولت بوده است. پس از انتشار این نامه بود که شایعه درخواست ردیف بودجه مستقل از سوی صداوسیما مطرح شد تا به عبارتی جام‌جم‌نشینان بتوانند هر آنچه در ذهن دارند حتی تخریب و سیاه‌نمایی علیه دولت را بدون دغدغه پیگیری کنند. 27 تیرماه بود که خبرگزاری صداوسیما نوشت؛ «پس از انتشار اخبار مبنی بر تذکر به رئیس سازمان صداوسیما در جلسه هیات دولت بر سر سریال گاندو، تصویر نامه‌ای از دبیر هیات دولت به محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه منتشر شده است که حاوی دستور روحانی به نوبخت درخصوص نحوه تخصیص بودجه سازمان صداوسیماست. بر این اساس روحانی به نوبخت دستور داده است که از این به بعد بودجه سازمان صداوسیما با نظر دو نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر صداوسیما تخصیص یابد.» نکته قابل تامل پس از انتشار این خبر در خبرگزاری صداوسیما همنوا شدن این خبرگزاری رسمی با مخالفان دولت است چنانکه در زیر متن نامه به نوبخت تصویر رئیس‌جمهور با عبارت «تقاص گاندو» نقش بسته است. خبرگزاری فارس هم که نوع نگاهش به دولت عیان است و این بار هم نوشت: «برخی از اخبار حکایت از این دارد که تخصیص بودجه سه ماهه دوم صداوسیما صفر شده و بناست با ندادن بودجه به این سازمان از سوی دولت، اعمال فشار بیشتری برای پذیرفتن شرایط به صداوسیما وارد شود.»

تکمیل پروژه علیه دولت

رئیس سازمان صداوسیما هم تا به امروز نشان داده قدرت لازم در زمینه برخورد با برنامه‌سازان علیه دولت را ندارد. همگان می‌دانند دولتمردان انتقادات زیادی به سریال گاندو دارند و 26 تیر بود که خبرگزاری دلواپس تسنیم نوشت: «یکی از نکات حاشیه‌ای جالب، خروج 3 باره عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صداوسیما از جلسه دولت بود که هر سه بار نیز با تلفن همراه خود تماس گرفت. علی‌عسگری بعد از این تماس‌ها، چهره‌ای درهم کشیده داشت. در روزهای اخیر خبرهای مختلفی درباره حمله لفظی برخی اعضای دولت از جمله محمدجواد ظریف به پخش سریال گاندو از تلویزیون منتشر شده بود.» این خبرگزاری درصدد القای برخورد دولتمردان با رئیس سازمان صداوسیما به‌خاطر گاندو است! البته علی عسگری تنها تکمیل‌گر پازل صداوسیما علیه دولت نبود چرا که عضو شورای نظارت بر سازمان صداوسیما گفت: مطلع شدم دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صداوسیما را صفر کرده است. احسان قاضی‌زاده تاکید کرد: من این موضوع را به طور جد در شورای نظارت بر صداوسیما تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم و در این رابطه از حقوق رسانه ملی به طور جد دفاع خواهم کرد. عضو شورای نظارت بر سازمان صداوسیما با انتقاد از رویکرد رئیس‌جمهور، اظهار داشت: بنده پیش‌تر هم گفته و هم نوشته‌ام که آیا رئیس‌جمهور هنوز هم می‌تواند بگوید «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدین؟ نباید رسانه ملی را به خاطر انتقادات و طرح مسائل تحت فشار قرار داد و با اقداماتی نظیر قطع بودجه و امثال این موارد جلوی انتقاد را گرفت. احمدامیرآبادی فراهانی، دبیر هیات رئیسه مجلس دهم در واکنش به ایجاد محدودیت برای صداوسیما در پی پخش سریال گاندو با انتشار تصویری در توئیتر خود نوشت: آیا دستور صفر کردن بودجه قانونی رسانه ملی به بهانه پخش سریالی که به ذائقه دولت خوش نیامده بدعت نیست؟ آیا قانونیه دولت بودجه دستگاه را سلیقه‌ای دستکاری نماید؟ گفتند پیغام دادند حله. اما جمله رئیس: «آقای نوبخت تقصیر شماست که به صداوسیما پول می‌دهید» چی‌میشه؟ حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به تصمیم اخیر دولت در توئیتی می‌افزاید: «فشار بودجه‌ای دولت علیه صداوسیما، بچه‌گانه است؛ مجلس این اجازه را به دولت نمی‌دهد. بعید می‌دانم و دولتی‌ها را عاقل‌تر از این می‌بینم که بچگی کنند و به‌دلیل پخش سریال گاندو به صداوسیما فشار بودجه‌ای وارد کنند».

پاسخ دولت به جوسازی صداوسیما

تبلیغات منفی مخالفان دولت عمر زیادی نداشت چنانکه علی ربیعی سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: دولت بودجه رسانه ملی را با همه محدودیت‌های خود فراهم می‌کند. متن کامل بدین شرح است: در فضای سیاست زده غیراخلاقی، این بار پرداخت بودجه صداوسیما از سوی دولت را به مسائل پیش پا افتاده مرتبط کرده‌اند. دولت، بودجه رسانه ملی را با همه محدودیت‌های خود فراهم می‌کند و هرگز حقوق و دستمزد کارکنان خدوم و زحمتکش این دستگاه مهم را فدای سوگیری‌های معدودی نمی‌کند. توضیح سخنگوی دولت در مورد تامین بودجه صداوسیما هم چنین بود: در طی مذاکره با آقای پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه مشخص شد؛ هنوز بودجه تعداد زیادی از دستگاه‌ها تخصیص نیافته است و تا پایان ماه تخصیص همه دستگاه‌ها از جمله صداوسیما صادر خواهد شد. در ضمن بودجه‌ریزی عملیاتی و تخصیص مبتنی بر عملکرد شامل همه‌ دستگاه‌ها می‌شود. نباید از انتقادات دولتمردان به صداوسیما عبور کرد. صداوسیما رسانه ملی است و اجازه جانب‌گیری از یک گروه یا طیف را ندارد بلکه در همه حال باید بی‌طرفی خود را حفظ کند که عدم رعایت این امر سال‌هاست که انتقادات زیادی را روانه جام جم کرده است. از سوی دیگر صداوسیما باید در جهت تقویت و همراهی با دولت گام بردارد نه آنکه هم راستا با بدخواهان کشور درصدد تضعیف پاستورنشینان باشد. دولتمردان انتقاداتی را به صداوسیما مطرح کردند اما هیچ‌گاه سخن از قطع بودجه نزدند به عنوان نمونه حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در توئیتر خود نوشت: «دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد و صداوسیما هم پول ندارد سریال بسازد ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف دولت هم پول فراوان دارد، هم مجوزها و مشوق‌های لازم را دریافت کرده است و هم می‌تواند صداوسیما را الزام به پخش کند. شما با گاندو، گنده نمی‌شوید.» همچنین محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در واکنش به قسمت‌های مربوط به هیات دولت و وزارت امور خارجه در مصاحبه با شبکه خبر با بیان اینکه «دولت حق دارد از این سریال شکایت کند» گفت: «با وزارت خارجه‌ای که امروز در خط مقدم جبهه مقابله با دشمنان است در سریال گاندو برخورد بدی شده است و همچنین این اتفاق درباره وزارت اطلاعات کشور نیز افتاده است.» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری از تذکر هیات دولت به علی عسکری رئیس صداوسیما خبر داد و گفت: در سریال گاندو مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است و دولت، مسئولان و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت کرده و روشنگری کنند. وی عنوان کرده بود: «در این ۳۰ شب پخش سریال تلاش‌کردند یک عده مسئول انقلابی و ارزشی درست کنند و یک عده نفوذی و نفوذپذیر و نفوذپرور یا غربگرای وابسته به خارج به‌وجود آوردند».

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه