اصلاح‌طلبان از اعتداليون جدا نشوند

محسن رهامی:

اصلاح‌طلبان از اعتداليون جدا نشوند

چالش‌های اصلاح‌طلبان در مشارکت سرمایه اجتماعی

قرار بود شورای عالی فقط سیاستگذاری کند

آرمان- حمید شجاعی: اسفندماه سال جاری انتخابات مجلس برگزار می‌شود و جریانات سیاسی نیز در تکاپو برای برنامه‌ریزی و چینش استراتژی‌های مطلوب خود هستند. در این میان هر اندازه اصولگرایان مشکل وحدت و انسجام دارند؛ اصلاح‌طلبان از شرایط جامعه و عدم مشارکت مردم در انتخابات نگران هستند. چرا که به قرائت قاطبه اصلاح‌طلبان اگر مردم نیایند کار انتخابات گره می‌خورد. لذا باید شرایط را به نحوی تغییر داد که شرایط برای حضور مردم و حمایت از اصلاح‌طلبان فراهم گردد. حجت‌الاسلام محسن رهامی در این خصوص معتقد است: «اگر مردم به این احساس برسند که حضورشان تاثیر چندانی در حل مشکلاتشان از طریق صندوق‌های رأی نداشته است؛ طبیعتا حضورشان کمرنگ‌تر می‌شود. ولی فعلا فضای عمومی این طوری نیست که بگوییم مردم پای صندوق‌های رای نمی‌آیند یا از لیست ما استقبال نمی‌کنند.»

گام‌هایی برای اعتمادسازی

اصلاح‌طلبان در مقاطع مختلفی توانسته‌اند با مطرح کردن شعارهای جذاب و مردم پسند و سر لوحه قرار دادن نیازها و خواسته‌های مردم در حوزه‌های مختلف همواره مشارکت و حمایت سرمایه اجتماعی خود را داشته و در اغلب فرایندهای انتخابی پیروز شوند. این در حالی است که برای اولین بار طی 20 سال گذشته شرایط برای اصلاح‌طلبان دگرگونه شده و مردم دیگر اعتماد سابق را برای تغییر شرایط به اصلاح‌طلبان ندارند که البته ناشی از برخی عملکردهاست. عملکرد ناموفق دولت مورد حمایت جریان اصلاحات از یک سو و ناکامی‌های فراکسیون امید و بعضا شورای شهر تهران باعث شده که اصلاح‌طلبان، امروزه بیش از آنکه به استراتژی انتخاباتی برای حضور در مجلس بپردازند بیشتر به دنبال راهکارهایی برای تغییر وضعیت معیشتی و نگاه مردم به این جریان سیاسی باشند. لذا از همین رهگذر از هر اصلاح‌طلبی که در رابطه با راهکارهای انتخاباتی پرسش می‌شود صرفا به یک گزاره اکتفا می‌کند «فعلا زود است.» این گزاره نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان خود بیشتر و بهتر از همه نسبت به شرایط خود در جامعه و نوع رویکردها آگاهی دارند. لذا رئیس دولت اصلاحات در اسفندماه سال گذشته به درستی دست بر پاشنه آشیل اصلاح‌طلبان گذاشت و گفت باید تحول عظیمی ایجاد گردد. در این راستا به‌نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان باید همزمان دو مساله را با هم پیش ببرند. نخست متقاعد کردن دولت برای تحولی در حوزه اقتصادی که تاثیر محسوسی در جامعه داشته باشد و رویکردها را تا حدودی تغییر دهد و سپس گفت‌وگوی صریح و صادقانه با مردم. بدین جهت که نسبت به کوتاهی‌ها و نواقص عملکردی از مردم عذرخواهی کرده و درصدد جبران بر آیند و برای آینده پیش رو نیز برنامه‌ای مدون و قابل تحقق و دستیابی ارائه دهند. اینگونه می‌توان امیدوار بود که سرمایه اجتماعی باز هم به اصلاح‌طلبان رو کند و موفقیت دیگری را رقم زند.

قرار بود شورای‌عالی سیاستگذاری کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در رابطه با تغییر نام شورای عالی اصلاح‌طلبان و تغییر احتمالی سازوکار قبلی این مجموعه اظهار داشت: از نظر وزارت کشور فعالیت سیاسی احزاب و تشکیلات سیاسی یا باید در قالب حزب و یا در قالب جبهه باشد. خبر آنلاین نوشت؛ حجت‌الاسلام محسن رهامی گفت: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ترکیبی از اشخاص حقوقی، یعنی احزاب و اشخاص حقیقی است، بنابراین دوستان تلاش می‌کنند با درخواست تعدادی از احزاب مجوز رسمی بگیرند که اگر قرار بر فعالیت جبهه‌ای باشد در قالب مجمع احزاب اصلاح‌طلب فعالیت کنند. در این صورت باید ترکیب تغییر پیدا کند و اشخاص حقیقی را دعوت نکنند. به هر حال از نظر قانون نحوه فعالیت احزاب، جبهه سیاسی با ترکیبی از احزاب و اشخاص حقیقی پذیرفته نیست، و دوستان تلاش می‌کنند این مشکل قانونی را حل کنند وگرنه فعلا ترکیب شورایعالی و نام آن عوض نشده است. وی افزود قرار بود شورای عالی فقط نهاد سیاستگذار برای امور انتخاباتی اصلاح‌طلبان باشد، ولی برخلاف اهداف و نامگذاری اولیه، که قرار بود این شورای جدید، فقط سیاستگذاری کند و کار اجرایی همانند سال‌های گذشته، بر عهده «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» باشد، عملا لیست‌های انتخاباتی مجلس دهم و شورای شهر پنجم در تهران، در همین «شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان» تهیه شد. فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص پارلمان اصلاحات بیان کرد: فکر می‌کنم چون فرصت کم است، تا انتخابات مجلس، اگر به پارلمان اصلاحات نرسیم باید یک چیز بینابینی، مانند شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، جبهه اصلاح‌طلبان را سروسامان دهیم.

نباید خرجمان را جدا کنیم

رهامی در مورد نارضایتی مردم از اصلاح‌طلبان گفت: این نگرانی وجود دارد که منتخبان از عهده حل مشکلات کشور، یا کلانشهری مثل تهران برنیایند، آنگاه مردم به خاطر مجموعه مشکلات و اوضاع اقتصادی و اجتماعی و برآورده نشدن بسیاری از وعده‌ها و برنامه‌ها، احساس کنند که حضورشان تاثیر چندانی در حل مشکلاتشان از طریق صندوق‌های رأی نداشته است. اگر مردم به این احساس برسند طبیعی است که حضور مردم کم‌رنگ شده، و نه تنها اصلاحات، بلکه کل نظام از حمایت ملی و عمومی، محروم می‌شود. نماینده اسبق مجلس ادامه داد: نارضایتی‌ها نسبی است و یک مقدار هم شاید خودمان دامن می‌زنیم. به هر حال شورا دارد کارش را می‌کند و مجلس هم مجلس معتدلی است و اعضای آن نسبت به مجلس گذشته آدم‌های موثر و معتدلی هستند و در تحقق حقوق مردم خیلی تلاش کردند. ولی فعلا فضای عمومی این طوری نیست که بگوییم مردم پای صندوق‌های رای نمی‌آیند یا از لیست ما استقبال نمی‌کنند، ولی انتقادات جدی وجود دارد. وی در خصوص جدایی اصلاح‌طلبان از اعتدالیون گفت: دوستان یک مقدار در مشورت با عقبه خود کم توجهی می‌کنند. به نظر ما الان زود است که خرج‌مان را از جریان اعتدال و حامیان دولت جدا کنیم. ما معتقدیم که از سال ۹۲ از دولت آقای روحانی حمایت می‌کنیم. این همکاری باید در دولت و مجلس کماکان ادامه پیدا کند. جدا کردن خرج‌مان از جریان اعتدال و حامیان دولت، فعلا مصلحت نیست، رهامی در خصوص محدودیت‌های اصلاح‌طلبان اظهار کرد: ما الان با قحط‌الرجال مواجه نیستیم، درواقع با موانعی مواجه هستیم که موانع نمی‌گذارد افرادی که در تراز مجلس تقنینی نظام اسلامی ما هستند، به مجلس راه پیدا کنند، یعنی نظام شایسته‌سالاری عملی نمی‌شود. رهامی در خصوص دیداری که با رهبری داشت تصریح کرد: استقبال‌ رهبری از این دیدار خیلی خوب بود و وعده جلسه بعدی را هم دادند. به‌طور کلی ایشان از این نوع حرکت‌ها، که در جهت همدلی و همراهی با انقلاب و اساس نظام اسلامی، حمایت از مجلس و دولت و تشویق مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی است، خیلی استقبال کردند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه