خبــر کوتــاه

پزشک متخصص کالای وارداتی نیست

آرمان: نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: تربیت پزشک متخصص زمان‌بر است و محصول وارداتی نیست که به فوریت بتوان آن را تامین کرد. محمد حسین قربانی بر اساس قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است 30‌درصد ورودی‌ رشته‌های پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان‌ها و در چارچوب نظام سطح‌بندی پذیرش کند، گفت: پذیرفته‌‎شدگان مکلف هستند به مدت سه برابر طول مدت تحصیل را در مناطق محروم خدمت کنند. او افزود: البته در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشغول تربیت نیروها هستند و پزشکان تربیت شده در شرف ورود به بازار کار هستند.

 

۴۰۰مدرسه خشت و گلی در کشور

ایسنا: رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه از سال ۹۷ تاکنون حدود ۵۰۰ مدرسه خشت و گلی کشور برچیده شده است، گفت:در حال حاضر ۴۰۰مدرسه خشت و گلی در کشور وجود دارد. مهرالله رخشانی مهر افزود: ۳۰‌درصد فضاهای آموزشی کشور فرسوده است و نیاز به نوسازی دارد و ۸۰۰۰ طرح حوزه عمرانی مدارس کشور در دست اجراست. مدارس خشت و گلی کشور در حال حاضر ۴۰۰ واحد است که از این تعداد ۲۰۰ مدرسه در استان سیستان و بلوچستان و بقیه در سایر استان هاست.

 

مصرف ماهانه لبنیات به‌دلیل گرانی

ایسنا: کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: باید افراد سالم روزانه ۲ تا ۳ واحد لبنیات مصرف کنند، اما به‌دلیلا مشکلات در تامین هزینه‌های خانوار، میانگین مصرف روزانه لبنیات در کشور ما ۱۹۰ گرم در روز گزارش شد؛ یعنی کمتر از یک لیوان شیر. سپیده دولتی افزود: در سال‌های اخیر با افزایش قیمت لبنیات، سهم خرید لبنیات در سبد غذایی خانوار کاهش یافته و شاهد هستیم که حتی برخی از خانواده‌ها مصرف لبنیات آنها به‌صورت هفتگی یا ماهانه شده است. باید در نظر داشت که تامین امنیت غذایی برای تمام مردم جامعه یکی از اهداف اصلی دولت است.

 

برخورد با مراسم عروسی مختلط

مهر: معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار‌کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم. سرهنگ تقی افرند اظهار کرد: برگزاری مراسم عروسی مختلط در تالارهای پایتخت بر خلاف موازین شرعی و این کار کاملا ممنوع است که در صورت مشاهده با آن برخورد جدی می‌شود. ما تمامی رئیس‌های تالارها و هتل‌ها را در یک جلسه جمع کردیم و مراتب تخلف را به آنها اعلام کردیم، همچنین رئیس اتحادیه هتل‌داران هم توجیه شده است که برگزاری عروسی مختلط کاملا ممنوع است.

 

رصد آنلاین زباله‌های پایتخت

ایسنا: معاون نظارت شورای شهر تهران از لزوم اجرایی شدن طرح «صورت وضعیت‌های الکترونیک» در حوزه پسماند خبرداد. افشین حبیب زاده در مورد جرئیات اجرای طرح صورت وضعیت‌های الکترونیک در حوزه پسماند افزود: می بایست روی خودروهای حمل زباله GPS نصب شود و همچنین مشخصات، تعداد و ...کارگران دخیل، تناژ زباله ها در مبداء و مقصد، نوع زباله‌های حمل شده اعم از عادی، خانگی، بیمارستانی و ... در اجرای این طرح مشخص شود.

 

آمار تصادفات جاده‌ای در سیستان‌و‌بلوچستان

آرمان: رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به آمار بالای تلفات جاده‌ای در استان متبوعش، قاچاق سوخت را یکی از علل اصلی آمار بالای تلفات جاده‎ای در استان برشمرد. محمدنعیم امینی فرد عنوان کرد: تلفات جاده‌ای در کل کشور سالانه 16‌هزار نفر است اما در استان سیستان و بلوچستان با وجود جمعیت 3‌میلیون نفری، تلفات جاده‌ای یک‌هزار نفر در سال است. متاسفانه یکی از نکات غم انگیز در تلفات جاده‌ای استان، از دست دادن قشر تحصیل کرده در این تصادفات است.

 

۲۰ قلم دارو در بازار نداریم

ایلنا: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اقلام دارویی که مطرح می‌شود در بازار وجود ندارد، بسیار محدود و کمتر از ۲۰ قلم است. سعید نمکی اظهار کرد: داروهایی که مشابه داخلی آن در کشور تولید می‌شود را جلوی وارداتش را گرفته‌ایم، اما با این وجود برخی از همکاران ما این اقلام را در نسخه بیماران می‌آوردند. هنگامی که پزشک نسخه‌ای را می‌نویسد بیماران به‌دنبال تهیه آن می‌روند، اما به‌دلیل این که برخی از داروهای نوشته شده در بازار نیست بیمار فکر می‌کند کمبود دارو در بازار وجود دارد. خوشبختانه در کشور کمبود اساسی در دارو و تجهیزات پزشکی نداریم.

 

نسخه موبایلی پرونده الکترونیک سلامت

تسنیم: اپلیکیشن پرونده الکترونیک سلامت با حضور رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد. دکتر حمیدرضا صفی‌خانی اظهار کرد: پرونده الکترونیک سلامت درگاهی است که مردم می توانند با ثبت اطلاعات در آن از سطوح مختلف خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار شوند. اطلاعات سلامت مردم تنها در اختیار پزشکان قرار می گیرد و برای سایرین قابل دسترس نیست. او اضافه کرد: پرونده الکترونیک سلامت زمینه‌ساز برقراری عدالت در حوزه سلامت بین مردم در اقشار مختلف است.

 

توضیح درباره ضرب و شتم دانشجو

ایلنا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره ضرب و شتم یکی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس توسط استادش گفت: موضوع مطرح شده درباره درگیری به خاطر حجاب دانشجو صحت ندارد. منصور غلامی افزود: این اتفاق جلوی درب دانشگاه و به خاطر ورود یک دانشجو با همراهش بوده است. انتظامات با آنها در حال بحث بوده است و آن استاد اصلا نباید به موضوع ورود پیدا می‌کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه