خوش‌خدمتی فراکسیون امید به اصولگرایان

چند روزی از انتخاب سه حقوقدان شورای نگهبان می‌گذرد اما همچنان حرف و حدیث‌ها درباره این انتخاب آن هم با نیم نگاهی به انتخابات اسفند ماه و مجلس یازدهم به قوت خود باقی است. خبرآنلاین نوشت؛ اینکه چقدر این ترکیب جدید می‌تواند در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار باشد از آن دست سوالاتی بود که صادق زیباکلام فعال سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به آن پاسخ داد.

بعد از تغییر ترکیب حقوقدان‌های شورای نگهبان این نگرانی از سوی گروه‌ها و جریانات سیاسی به ویژه اصلاح‌طلب‌ها مطرح شد که این تغییر می‌تواند در موضوع بررسی صلاحیات‌ها تاثیرگذار باشد. تحلیل شما چیست؟

اینکه بگوییم این حقوقدان‌هایی که انتخاب شده‌اند چه ویژگی دارند و آیا استقلال رای دارند بحث مهمی نیست و در حقیقت ما را از موضوع اصلی دور می‌کند. مردمسالاری انتخاب آزادانه مردم است و اگر مثلا گفته شود مردم ممکن است درست تشخیص ندهند و ما باید کمک کنیم به تشخیص و انتخاب اصلح، گفته شود ‌ از این 200 یا 20 نفری که در انتخابات کاندیدا شده‌اند، ما به شما می‌گوییم کدام یک اصلح و بهتر هستند و شما از میان آنهایی که ما انتخاب کردیم یک نفر را انتخاب کنید،البته این خود مردم هستند که اصلح را انتخاب می‌کنند. حال اینکه بگوییم این افرادی که معرفی شده و مجلس به آنها رای داده، افراد میانه‌رویی هستند یا خیر، به نظرم کمکی به حل مساله نمی‌کند. انتخابات زمانی مطابق با معیارهای مردمسالاری است که مانند انتخابات مجلس اول شورای اسلامی برگزار شود. یا مانند اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری. البته باید به قانون انتخابات بندهایی را اضافه کنیم که مثلا کسی می‌خواهد نامزد شود باید امضا جمع کند یا دادگستری اعلام کند که پیشینه کیفری نداشته باشد.

یک سوال دیگر در جریان انتخاب حقوقدان‌ها همچنان بدون پاسخ باقی می‌ماند و آن اینکه چطور اصلاح‌طلبان مجلس حاضر می‌شوند به فردی مانند محمد دهقان رای بدهند؟

به نظر من اعضای فراکسیون امید مدت‌هاست که به اقدامات سیاسی و به عبارتی معامله با اصولگرایان رو آورده‌اند تا آینده خود را برای انتخابات بعدی تضمین کنند؛ یعنی تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا در انتخابات بعدی صلاحیت‌شان تایید شود. در همین راستا مدت‌هاست که فراکسیون امید خیلی دیگر به مطالبات مردم و دلایلی که اسفند 94 مردم به آنها رای دادند توجهی نمی‌کنند. درواقع خیلی وقت است که فراکسیون امید از خود نمی‌پرسد مردم چهار سال پیش چرا به ما رای دادند؟ به نظرم اصلاح‌طلبان مجلس مدت‌هاست از این موضوع گذر کرده‌اند و فقط و فقط، قدرت و هوای قدرت داشتن برایشان مطرح است. 100 نماینده از سوی مردم تحت عنوان فراکسیون امید انتخاب شدند، ولی به تنها چیزی که توجه ندارند خواست مردم است. بیشتر حواسشان متوجه این است که یک وقت کاری نکنند که جلوی اسمشان ضربدر بخوردبزند. همین نشان می‌دهد وضعیتی که رخ داده اسفناک است.

بارها در محافل بحث و نظر موضوع نظارت‌ها مطرح و پرسیده شده که چه چیزی باید به جای آن قرار بگیرد؟ شما چه جوابی برای این پرسش دارید؟

هیچ چیز. یکی از حرف‌هایی که اصولگرایان مطرح کرده‌اند این است که در همه نظام‌های انتخاباتی نظارت استصوابی وجود دارد. در دموکراسی هیچ قدرتی عاقل‌تر از مردم نیست.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه