هفتگانه‌های معروف و دلواپس

سعید قاسمی و لمپنیسم!

هفتگانه‌های معروف و دلواپس

کریمی قدوسی یک مورد جالب نه عجیب

کافی است نام چند تن از شاخص‌ترین و فعال‌ترین مخالفان دولت را در گوگل سرچ کنیم تا با حجم انبوه و رنگارنگ توهین‌ها و اتهامات علیه دولت مواجه شویم. خبرآنلاین نوشت؛ محمدجواد کریمی قدوسی، سعید قاسمی، محمود نبویان، علیرضا پناهیان، حسن رحیم‌پور ازغدی، حسن عباسی و علی‌اکبر رائفی‌پور، هفت نفر از فعال‌ترین مخالفان دولت روحانی بوده‌اند. چهره‌های تندرو دیگر نظیر زاکانی، حسینیان، رسایی، کوچک‌زاده و... نیز همواره درصف اول حمله به روحانی بوده‌اند اما از زمان خداحافظی با مجلس فعالیت‌شان کمتر شده و کمتر هم به چشم می‌آیند. تندروهایی چون هفت مورد مذکور برای حمله به دولت کمتر تریبونی را از دست داده‌اند و بارها با انواع توهین و افترا و ادعای دروغ در سخنرانی‌ها و برنامه‌های تلویزیونی اتهامات سنگین به دولت زده‌اند و این رویه خصمانه با دولت را در سخت‌ترین شرایط شدت بخشیده‌اند. استراتژی آنان تخریب دولت و القای ناکارآمدی‌ به هر قیمتی است و برای ناکامی دولت لحظه شماری می‌کنند.

کریمی قدوسی؛ یک مورد جالب نه عجیب

محمدجواد کریمی قدوسی، بیش از اینکه مورد عجیبی باشد، مورد جالبی است. آش قدوسی آنقدر شور شد که ادعاهای عجیبش رفته‌رفته به‌جای دردسر تبدیل به سرگرمی می‌شوند. تاکنون همه ادعاهای کذب و اتهامات بی‌اساس کریمی‌قدوسی یا به سرعت تکذیب شده یا به مرور زمان کذب بودنشان ثابت شده است. از مهم‌ترین ادعاهای دروغین ثبت شده در کارنامه کریمی قدوسی می‌توان به چند مورد اشاره کرد. ارتباط روحانی؛ «روحانی از سازمان اطلاعاتی MI6 انگلستان دستور می‌گیرد و در کشور اجرا می‌کند. سازمان اطلاعات سپاه شنود تلفنی مکالمه حسن روحانی با مامور MI6 را به خودش نشان داده است». این ادعا از سوی سخنگوی سپاه به صراحت تکذیب شد و صرفاً حق پیگیری اینگونه ادعاها را محفوظ دانست. استعفای ظریف و زنگنه: «ظریف 13 بار پیش از این نیز استعفا داده بود و حدود 2 ماه پیش نیز 9 روز خانه‌نشین شد و سر کار نرفت؛ انتظار داشت روحانی و واعظی به او زنگ بزنند ولی آنها زنگ نزدند چون وی در دولت دوازدهم چالش زیادی هم با دولت روحانی داشت... استعفای ظریف قبول شده و قطعی است؛ رفتن زنگنه هم حتمی است یک دو وزارتخانه دیگر هم وجود دارد که در شرف استعفا و جابه‌جایی هستند و...

لمپنیسم!

شاید از پرسروصداترین تندروهای مخالف روحانی، سعید قاسمی باشد. اگر کریمی قدوسی ادعاهای بی‌اساس مطرح می‌کند، ماجرا درباره سعید قاسمی یک وجه دیگر هم دارد، لمپنیسم. جنجالی‌ترین حملات لفظی این فرد با تهدید تلویحی رئیس‌جمهوری به قتل و آرزوی مرگ برای او، تمسخر سخن روحانی و... بوده است. اما یکی از پرحاشیه‌ترین ادعاهای او مربوط به فروردین همین امسال است. اواخر فروردین ۹۸ هلال احمر درگیر سیل بود و با مشکل مسدود شدن حساب‌هایش مواجه شده بود، و به‌دلیل تحریم‌های آمریکا امکان واریز کمک‌های نقدی خارجی به حساب‌های ارزی هلال احمر وجود نداشت. همزمان دولت نومحافظه‌کار ترامپ در تلاش برای پرونده‌سازی درباره ارتباط ایران و القاعده بود. در همین اثنا سعید قاسمی در برنامه رودررو حاضر شد و از سابقه همکاری سپاه با این گروه تروریستی در پوشش هلال احمر خاطره تعریف کرد: «که در بوسنی در قلب اروپا اتفاقاتی افتاد، ما حضور پیدا کردیم... اعضای سپاه پاسداران با پوشش نیروهای امدادی هلال احمر به بوسنی و هرزگوین رفته بودند و به تبع ما القاعده آمد. با القاعده‌ای‌ها با هم بودیم. استیل‌شان را از ما گرفتند… مجاهدین از سرتاسر دنیا آمدند و یک اتفاق جدید رقم خورد. یگان‌های جهادی مسلمان متشکل شدند... مانند همین گروه‌هایی که در 6 - 5 سال گذشته در سوریه بوده‌اند.» این سخنان سعید قاسمی با بهره‌برداری رسانه‌های ضدایرانی همراه شد و از سوی مقامات رسمی وزارت خارجه و سپاه نیز نامعتبر خوانده شد. از دیگر اظهارات جنجالی سعید قاسمی چند مورد زیر قابل ملاحظه است: • روحانی قطعا جهنمی است... می‌گویند مذاکره برد-برد! کجا بازی برد-برد وجود دارد؟ یک مورد مثال بزنید. در بازی یک طرف برنده و یک طرف بازنده است. فقط یک بازی برد-برد داریم آن هم همجنس بازی است. (و سپس تمسخر سخنان روحانی به زبان سرخه‌ای در جمع مردم سرخه)

نبویان و ادعایی کذب درباره دولت و سردار سلیمانی

محمود نبویان از دیگر مخالفان دولت است که چند بار با ادعاهایش برای دولت حاشیه‌سازی کرده است. یکی از خبرسازترین ادعاهای نبویان پیش از انتخابات ۹۶ درباره تعهد کتبی دولت یازدهم به آمریکا در قالب قراردادهای مربوط به اف‌ای‌تی‌اف برای تحویل دادن قاسم سلیمانی بود. او اردیبهشت‌ماه 96 مدعی شد «گفته‌اند به شرطی رابطه بانکی را برقرار می‌کنیم که حاج قاسم سلیمانی را به ما تحویل دهید و رفته‌اند تعهد این کار را به آمریکا داده‌اند و برگشته‌اند». ظریف در واکنش به ادعای نبویان قول پیگیری داد اما هیچوقت خبری از برخورد با نبویان نشد.

حملات بی‌محابای حسن عباسی به روحانی و ظریف

حسن عباسی در بین اصولگرایان تندرو به‌عنوان استراتژیست شناخته می‌شود. عباسی انواع سخنان توهین‌آمیز و الفاظ تند از «زدن توی دهن رئیس‌جمهور» و «تف انداختن توی صورت رئیس‌جمهور» گرفته تا خطاب قرار دادن روحانی، ظریف و لاریجانی با عنوان کدخداپرست در سخنرانی‌هایش شنیده شده و همزمان نیز از ادبیات رئیس‌جمهور انتقاد می‌کند. رحیم‌پور ازغدی، علی‌اکبر رائفی‌پور و علیرضا پناهیان هر یک به نوبه خود حملات لفظی علیه روحانی داشته‌اند هرچند با لحنی اندک ملایم‌تر از دیگر رفقای دلواپس‌شان. پناهیان همزمان با اربعین سال ۹۷ در تلویزیون بالغ بر ۲۰ دقیقه از آنتن زنده به حمله به دولت و مسئولان دولتی اختصاص داد و در بخشی از سخنانش گفت: دولت مثل انگلیسی‌ها عمل می‌کند و مردم را می‌پیچاند! در مرز مهران اجازه موکب ساختن نمی‌دهند و مردم را اذیت می‌کنند و ان‌شاءا... خداوند جوابشان را بدهد!

کنایه‌های تمام نشدنی رائفی‌پور و ازغدی

رحیم‌پور ازغدی نیز اخیراً جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی را برای طرح انتقادات خود به روحانی دستمایه قرار داد و گفت: آقای روحانی، رئیس‌جمهور دوگانه و متناقض با مردم حرف نمی‌زند، رئیس‌جمهوری اسلامی دروغ نمی‌گوید، رئیس‌جمهوری اسلامی وعده دروغ نمی‌دهد، رئیس‌جمهوری اسلامی مخصوصاً اگر آخوند و روحانی باشد در جلسه خارجی و داخلی 180 درجه متناقض حرف نمی‌زند و مسئولیت حرف‌هایش را به‌عهده می‌گیرد.

پایگاه مخالفان دولت

طی این سال‌ها صداوسیما در پاره‌ای مواقع پایگاه اصلی و رسانه‌ای مخالفان دولت بوده و به سختی می‌توان لحظاتی را یافت که محتوای برنامه‌ای در تقدیر و تمجید دولت روحانی بوده باشد. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد حاشیه امن مخالفان دولت برای ایراد انواع اتهام و دروغ عملاً امکان برخورد قانونی و غیرجانبدارانه با آنان را سلب کرده است. امروز شاید تنها برگ برنده دولت در برخورد با موج حملات مخالفان، سوابق نامطلوب و بی‌اعتباری طرف مقابل باشد. بی‌اعتباری که چندان هم از نگاه مردم دورنمانده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه