فدراسیون بی‌خبر بود؛ مهدی‌زاده حذف شد!

آرمان: قرعه‌کشی شانزدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا ظهر روز پنجشنبه در تاشکند ازبکستان برگزار شد.در حالی که نام امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته ایران در سایت مسابقات ثبت و برای او آی‌دی کارت صادر شده بود؛ اما از حضور او در جدول قرعه‌کشی مسابقات وزن 67- کیلوگرم ممانعت شد.

دلیل حذف؟

مسئولان اتحادیه کاراته آسیا دلیل این اتفاق را محرومیت یک ساله امیرمهدی‌زاده به‌دلیل اعتراض به رأی داوران دیدار فینال بازی‌های آسیایی اندونزی مقابل کاراته‌کا میزبان و خارج کردن مدال نقره آن مسابقات از گردنش و عدم شرکت در عکس دسته‌جمعی ورزشکاران اعلام کردند. موضوعی که بعد از بازی‌های آسیایی با اعتراض مسئولان وقت فدراسیون کاراته مواجه شده بود و حتی مهدی‌زاده در این مدت بدون هیچ مشکلی در مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا و مراحل مختلف لیگ‌های جهانی شرکت کرد، اما به‌نظر می‌رسد مسئولان کاراته آسیا همچنان اعتقاد به محرومیت این بازیکن دارند و پایان دوران محرومیت این بازیکن را یک ماه آینده می‌دانند.

اعتراض مهدی‌زاده

مهدی‌زاده با اشاره به اتفاقات سال گذشته بر روی سکوی دریافت مدال، عنوان کرد: کار من درست یا غلط، تصمیمی بود که در آن لحظه گرفتم و بلافاصله مدال را به دور گردنم انداختم؛ اما بعداز یک‌سال و بعد از حضور در وزن‌کشی و دقیقا یک روز مانده به مسابقات اعلام می‌شود که من محروم هستم، دقیقا زمانی که دیگر فرصتی برای اعتراض نداشته باشم. وی افزود: این در صورتی است که بعد از بازی‌های آسیایی من در مسابقات آلمان و جهانی اسپانیا، مسابقات چین، اتریش، ترکیه، مراکش و چین شرکت کردم و در آن رقابت‌ها خبری از محرومیت نبود.البته بعد از بازی‌های آسیایی مسئولان وقت فدراسیون خبر از لغو محرومیت من دادند و اعلام کردند با پرداخت جریمه این مشکل برطرف شده است.اگر من محروم بودم چرا ثبت‌نام شدم و چرا در وزن‌کشی حاضر شدم؟ اگر محروم بودم ابلاغ یا ایمیل آن کجاست یا اینکه چرا در انتخابی تیم‌ملی شرکت کردم؟ برای من کاملا مشهود است که این اتفاقات چیزی جز تسویه حساب نیست.چرا من باید قربانی جنگ‌های نیابتی در کاراته شوم؟ مهدی‌زاده افزود: امروز خیلی‌ها سودای المپیک در سر دارند اما آیا برای رسیدن به این هدف باید هر عملی را انجام داد؟ من مسابقات آسیایی را از دست دادم.الان شما خوشحالید و احساس می‌کنید که به هدفتان نزدیک شدید؟

واکنش رئیس فدراسیون

سیدحسن طباطبایی درباره محرومیت امیر مهدی‌زاده نماینده وزن ۶۷- کیلوگرم ایران از رقابت‌های قهرمانی آسیا، گفت: به‌رغم تلاش‌های فراوانی که صورت گرفت مشکل محرومیت امیر مهدی‌زاده رفع نشد.از زمانی که متوجه شدیم محرومیت مهدی‌زاده پابرجاست تلاش‌های بسیاری انجام دادیم، حتی با اسپینوز رئیس فدراسیون جهانی نیز رایزنی کردیم؛ ولی مشکل کاراته کاتای با اخلاق ایران حل نشد.وی افزود: برای خیلی‌ها این پرسش به‌وجود آمده که چرا در تمام این یکسال مشکل مهدی‌زاده پیگیری و رفع نشد که در پاسخ باید گفت بعد از تغییر و تحولات فدراسیون براساس گزارش‌هایی که به من داده شد، عنوان کردند که مشکل مهدی‌زاده در همان جاکارتا مرتفع شده؛ اما نشده بود و تنها وعده و وعیدهای شفاهی داده شده بود. طباطبایی ادامه داد: با استناد به همان گزارش‌ها تصور محرومیت مهدی‌زاده را نداشتیم. پنجشنبه حتی کارت مسابقه این ورزشکار هم صادر شد؛ اما به یک‌باره مسئولان برگزاری مسابقات مدعی شدند مهدی‌زاده محروم است.رئیس فدراسیون کاراته تصریح کرد: ما اگر واقعیت را می‌دانستیم یا فدراسیون کاراته آسیا قبل از مسابقات از محرومیت ورزشکارمان سخن می‌گفت آن وقت شرایط فرق می‌کرد.حداقل آن بود که تلاشمان را برای رفع محرومیت، زودتر شروع می‌کردیم، از طرف دیگر وقتی متوجه می‌شدیم مشکل حل نمی‌شود یک ورزشکار دیگر را به‌جای مهدی‌زاده اعزام می‌کردیم.طباطبایی خاطرنشان کرد: به محض بازگشت تیم‌ملی از ازبکستان این موضوع را بررسی می‌کنیم؛ زیرا با این اتفاق تلخ نه تنها شانس کسب یک مدال از ایران سلب شد، بلکه زحمات چندین ماهه مهدی‌زاده و کادر فنی هم نادیده گرفته شد.رئیس فدراسیون کاراته در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع انتخابات فدراسیون کاراته آسیا اشاره کرد و گفت: از یک‌ماه قبل رایزنی‌های خود را برای گرفتن کرسی در هیات‌رئیسه آسیا آغاز کردم؛ اما در این چند روزه با بررسی شرایط متوجه شدیم نماینده کشور قزاقستان به‌عنوان رقیب جدی ایران شرایط بهتری نسبت به ما دارد.به همین دلیل پیش برگزاری انتخابات تصمیم گرفته شد در انتخابات شرکت نکنم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه