توهم‌های احمدی‌نژاد پایان ندارد

آرمان- مطهره شفیعی: محمود احمدی‌نژاد از معدود افرادی است که همواره دوست دارد در صدر اخبار رسانه‌ها و مقابل دوربین‌ها قرار گیرد. رئیس‌جمهور سابق ایران دست به هر کاری می‌زند تا توجهات را در ایران و جهان به خود جلب کند. نمونه این را می‌توان نوشتن نامه‌های بی‌پاسخ به روسای جمهور مختلف آمریکا، پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و... دید که نشان از توهم او دارد. توهم پایان ناپذیر آنچه است که در نامه‌های چندباره او دیده می‌شود. البته کناره‌گیری وی از قدرت اجرایی نیز هنوز نتوانسته وی را از عرصه اظهار نظر و حضور در عرصه سیاسی باز دارد. گویا او نمی‌خواهد قبول کند که دیگر رئیس‌جمهور نیست؛ چرا که هنوز خود را در تمامی امورات و شئون کشور صاحب نظر می‌داند. وی که اخیرا با روزنامه نیویورک تایمز آمریکا به گفت‌وگو پرداخته سیاست‌های کلی حاکمیت در سیاست خارجی را نیز به چالش کشیده است. در شرایطی که موضع رسمی ایران در قبال آمریکا نه جنگ؛ نه مذاکره است، اما احمدی‌نژاد برعکس خواستار حل اختلافات ایران و آمریکا با ابزار مذاکره شده است. وی که در زمان حضور خود در ریاست اجرایی کشور همواره خود را تابع و مطیع ساختارهای نظام و مقامات عالیه نشان داده در تحلیل تعجب برانگیز گفته «ترامپ مرد عمل است و باید مستقیما با خود او وارد دیالوگ و مذاکره شد.» احمدی‌نژاد هنوز خود را صاحب‌نظر در اموری می‌داند که نظام موضع شفاف و صریح درباره آنها گرفته است و او تصور می‌کند که هنوز در پاستور نشسته و نسخه حل مشکلات را می‌دهد و به‌جای مسئولان کشور سخن می‌گوید. همه اینها در شرایطی است که با وی به دلیل اظهاراتش هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد، اما اگر چنین سخنانی را یک چهره اصلاح‌طلب یا روسای جمهور سابق مطرح می‌کردند معلوم نبود چه رفتاری با آنها صورت می‌گرفت و رسانه‌های مخالف چه جنجالی به راه می‌انداختند. جالب اینکه در مورد سخنان احمدی‌نژاد که مخالف صریح موضع رسمی کشور است دم فروبسته و سکوت کرده‌اند.

3 نامه برای ترامپ

احمدی‌نژاد به نیویورک‌تایمز گفته است که 3 بار برای ترامپ نامه نوشته؛ نخستین آن در فوریه 2017 و برای تبریک بابت پیروزی ترامپ در انتخابات بوده، دومین آن در ژوئن سال 2018 و یک ماه پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بوده و سومین آن هم ماه گذشته و در پی تشدید تنش دو کشور در منطقه خلیج فارس ارسال شده است. او گفته این نامه‌ها را از طریق ای‌میل آدرس کاخ سفید، ای‌میل سفارت سوئیس و نیز اکانت توئیتری شخصی ترامپ ارسال کرده است.

بی‌اهمیتی نامه‌های احمدی‌نژاد برای ترامپ

نیویورک تایمز نوشته: هنوز معلوم نیست آیا ترامپ نامه‌های احمدی‌نژاد را خوانده باشد، سفارت سوئیس پاسخی به نیویورک تایمز درباره دریافت و ارسال نامه‌های احمدی‌نژاد نداد و کاخ سفید هم در این باره اظهار بی‌اطلاعی و اطلاعات جزئی بیشتر کرده و گفته ارسال مستقیم نامه‌ها به توئیتر ترامپ هم معلوم نیست آنها را به دست او رسانده باشد چون ترامپ در توئیتر عده معدودی را تعقیب (فالو) می‌کند که احمدی‌نژاد جزو آن لیست نیست.

مخالفت با تسخیر سفارت آمریکا

احمدی‌نژاد حتی در زمانی که دانشجویان برای تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 برنامه‌ریزی می‌کردند، او مخالف بود. معصومه ابتکار از اعضای تسخیر سفارت در آن مقطع گفته است: «روز اولی که تصمیم در این باره را به بحث گذاشته بودند؛ عده‌ای از جمله سیدنژاد و احمدی‌نژاد گفته بودند که ما نه تنها همراهی نمی‌کنیم بلکه می‌رویم لو می‌دهیم، این موضوع هم باعث شده بود که دانشجویان در انجام برخورد خود تسریع کنند.» یا محمد نعیمی‌پور چنین روایت کرد: «در جمع شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که تازه آغاز به کار کرده بود، بحث تسخیر سفارت آمریکا مطرح شد. در آن جمع، آقای احمدی‌نژاد نماینده دانشگاه علم و صنعت و آقای سیدزاده نماینده دانشگاه تربیت معلم مخالفت کردند و گفتند «باید اول سفارت شوروی را بگیریم. در ثانی اگر هم بخواهیم سفارت‌های روسیه یا آمریکا را بگیریم باید برویم دولت را در جریان امر قرار دهیم و بعد این اقدام را کنیم».

انکار تمایل به مذاکره در عمان

روایت‌های مختلفی از حواشی بحث گفت‌وگو با آمریکا در عمان در سال 90 که احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور بود، مطرح است. احمدی‌نژاد درباره آن دوران گفته است: «زماني که قرار بود مذاکرات با آمريکا در عمان شروع شود، در جلسه‌اي با حضور مقامات کشور اعلام کردم که مذاکره در شرايطي که دشمن تصور مي‌کند دست بالا را دارد و تحريم‌ها اثرگذار بوده است، به ضرر کشور تمام مي‌شود و خواهش کردم که شش ماه مهلت دهند تا با اجراي چند برنامه ضربتي اقتصادي و تقويت قدرت اقتصادي مردم، آثار تحريم‌ها کنترل شود و مذاکره در شرايط برابر انجام گيرد. حتي اعلام کردم که حاضرم خانواده‌ام را به گروگان و تضمين بگذارم که اگر طرح‌ها موفق نبود، خود و خانواده‌ام را اعدام کنند اما در مقابل برخي مقامات و سران قوا به صراحت اعلام کردند که اجازه نمي‌دهند هيچ کاري انجام يا طرح جديدي اجرا شود و حتي از تکميل طرح هدفمندي نيز جلوگيري کردند و همان‌ها همزمان در تريبون‌هاي رسمي، مشکلات را ناشي از سوءمديريت دولت و نه تحريم دشمن بيان مي‌کردند». اما قائم مقام اسبق وزارت امور خارجه با رد ادعاي اخير محمود احمدي‌نژاد، جزئياتي از شتاب او براي مذاکره با آمريکا در عمان را افشا کرد. شيخ‌الاسلام با بيان اينکه احمدي‌نژاد بدون اطلاع و هماهنگي با مقامات عاليرتبه نظام، مذاکره با آمريکايي‌ها در عمان را کليد زد، تصريح کرد: احمدي‌نژاد به وزارت خارجه دستور داد که هياتي را براي مذاکره با آمريکايي‌ها به عمان بفرستد و حتي برخي مقامات رسمي وزارت امور خارجه که اکنون نيز مسئوليت دارند، به عمان رفتند. وی تصريح کرد: در جريان مذاکرات ايران و آمريکا در عمان، عماني‌ها درباره اينکه اين مذاکرات با مقامات عاليرتبه نظام هماهنگي دارد يا نه، ترديد کردند و براي رفع ترديد خود، فرستاده‌اي را براي تحقيق بيشتر به تهران فرستادند.»

آماده‌ام با ترامپ مذاکره کنم!

در اردیبهشت 98 علاقه احمدی‌نژاد برای مذاکره با آمریکا علنی شد. او با این حال با تاکید بر اینکه هراسی از گفت‌وگو با رئیس‌جمهور ایالات متحده ندارد، به «خبرفوری» می‌گوید: درصورتی که شرایط احترام رعایت شده و کشور در موضع قدرت باشد، می‌توان با آمریکا مذاکره کرد. احمدی‌نژاد در این گفت‌وگو تصریح می‌کند که تنها شرط موفقیت در مذاکره، قرار گرفتن در کنار مردم و برخورداری از حمایت مردم است و تا زمانی که این شرط محقق نشود، هر ابتکار عملی محکوم به شکست است. رئیس‌جمهور پیشین کشورمان در واکنش به فشارهای واشنگتن علیه ایران، اظهار می‌کند که آمریکا می‌خواهد بساط ایران را جمع کند، نه فقط حکومت ایران را.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه