خبـــر

رونمایی از 3 سامانه مهم ملی

سه سامانه مهم ملی در حوزه احراز هویت مشتریان تجارت الکترونیک، ثبت‌نام غیرحضوری گواهی امضای الکترونیک و سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات روز گذشته با حضور وزیر صمت رونمایی شد. قرار است در این سامانه‌ها قیمت ۱۰۰ قلم کالای اساسی و موردنیاز مردم به صورت لحظه‌ای رصد و نمایش داده شود.

 

هیچ‌ صرافی بیت‌کوین

خرید و فروش نمی‌کند

چند سالی می‌شود که خرید و فروش رمزارزها در دنیا بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته و افراد بیشتری در این حیطه فعالیت دارند. به گزارش ایسنا البته در مدت اخیر، قیمت این رمز ارزها، به‌ویژه مهم‌ترین و مشهورترین آنها که بیت‌کوین نام دارد، نوسانات شدید قیمتی داشته و پس از یک دوره رشد ناگهانی قیمت، بار دیگر در مدار نزول قرار گرفت و قیمت آن کاهش یافت. با فراگیرشدن بیت‌کوین، خرید و فروش و سایر راه‌های درآمدزای آن در ایران نیز به طور غیررسمی رایج شد و این در حالی است که بر اساس قانون، خرید و فروش بیت‌کوین در ایران ممنوع است. البته این روزها در ایران بیش از خرید و فروش بیت‌کوین، استفاده از ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) رواج بیشتری یافته و برخی افراد با واردات ماینر به دنبال ایجاد درآمدی برای خود هستند. این ماینرها برق زیادی مصرف می‌کنند و همین امر سبب شده برخی افراد با استفاده از برق‌های صنعتی و کشاورزی که قیمت ارزان‌تری دارد، برای ماینینگ استفاده کنند، اما دولت در هفته‌های اخیر با جدیت این موضوع را پیگیری کرده و گفته می‌شود که وزارت نیرو نیز در حال بررسی برای وضع تعرفه‌ای درباره ماینینگ بیت‌کوین است. سخنگوی کانون صرافان ایرانیان درباره ادعای خرید و فروش بیت‌کوین توسط صرافی‌ها گفت: هیچ صرافی را نمی‌شناسیم که اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین کند، چراکه اگر این کار هم انجام شود، هیچ‌کس آن را به طور رسمی انجام نمی‌دهد، اما در صورت مواجهه با چنین مواردی آنها را به نهادهای مسئول در این زمینه معرفی می‌کنیم.

 

افزایش قیمت نفت

در پی تحولات خاورمیانه

بهای معاملات نفت روز جمعه در پی تحولات جدید در خاورمیانه افزایش پیدا کرد. همچنین تحت تاثیر دورنمای تقاضای کمتر و ادامه رشد تولید نفت آمریکا، کاهش هفتگی سنگینی را تجربه کرد. بر اساس این گزارش قیمت‌های نفت در معاملات روز جمعه میان کاهش و افزایش در نوسان بودند و در ابتدای معاملات از ادعای آمریکا مبنی بر اینکه روز پنج‌شنبه یک پهپاد ایرانی را در نزدیکی تنگه هرمز هدف قرار داده و از بین برده است، حمایت یافته بودند اما ایران چنین ادعایی را تکذیب کرد. با وجود افزایش قیمت‌ها در روز جمعه، قیمت نفت آمریکا به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد تقاضا و بهبود روند رشد تولید نفت آمریکا پس از وقوع طوفان گرمسیری بَری،  برای کل هفته به شدت کاهش پیدا کرد.

 

بی‌توجهی اپ‌‌های فروش کیک

به قوانین صنفی

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه قنادی تهران گفت: فروشگاه‌های مجازی عرضه کیک و شیرینی استعلامی در زمینه شرایط صنفی واحدهای خود نگرفته‌اند. علی بهرمند در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در صنف شیرینی‌پز ۱۸۰ قلم کالا به عنوان مواد مصرفی مورد استفاده است که ۷۰ درصد این اقلام از طریق واردات در کشور تامین می‌شود. او یادآور شد: تمام مواد اولیه مصرفی صنف قنادان در کشور موجود است که واحدهای صنفی نیاز خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند، اما قیمت آنها به‌شدت افزایش یافته که در قیمت محصول نهایی و هزینه‌های تولید تاثیر قابل‌توجهی داشته است.

 

کمبود کامیون بارگیری نهاده‌ها

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه کرایه حمل تخم‌مرغ نسبت به سال گذشته 5/1 برابر شده است، گفت: حمل نهاده‌های دامی به دلیل کمبود کامیون با مشکل مواجه است. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با مهر با اشاره به ابلاغ رسمی نرخ تخم‌مرغ از سوی سازمان حمایت گفت: با توجه به قیمت فعلی نهاده‌ها و هزینه تمام‌شده تولید، قیمت تخم‌مرغ از نظر ما کیلویی ٨٤٠٠ تومان است، در حالی که دولت قیمت این محصول را ٧٥٠٠ تومان اعلام کرد. او ادامه داد: به هر حال همین که بعد از سه سال دولت پذیرفت قیمت تخم‌مرغ باید تغییر کند و افزایش یافته است، جای امیدواری دارد هر چند که همه چیز بستگی به عرضه و تقاضا دارد. نبی‌پور میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ را درب مرغداری بین ٦٢٠٠ تا ٦٣٠٠ تومان دانست. این مقام مسئول با بیان اینکه گرمای هوا از جمله دلایل کاهش قیمت تخم‌مرغ است، افزود: از طرف دیگر، عراقی‌ها نیز دیگر تخم‌مرغ سفید وارد نمی‌کنند و فقط تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌خرند که همه این عوامل منجر به کاهش تقاضا شده است.

 

چند نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند؟

آمار سازمان تامین اجتماعی حکایت از این دارد که از بین ۱۴میلیون و ۱۵۶ هزار و ۳۲۸ بیمه‌شده اصلی حدود ۹ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۱۸۸ نفر تحت پوشش بیمه اجباری (شاغل رسمی) بوده و حدود ۲۱۳ هزار و ۳۲ نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. به گزارش تسنیم، میزان مقرری روزانه بیمه بیکاری، 55 درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه‌شده است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا چهار نفر) 10 درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری (شروع بیکاری) افزوده می‌شود، اما در هر حال میزان مقرری بیمه بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین‌شده برای هر سال کمتر و از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه‌شده بیشتر باشد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه