کــوتــاه

بختیاری رئیس کمیته امداد شد

مراسم تکریم و تودیع سیدپرویز فتاح و معارفه سیدمرتضی بختیاری رئیس جدید کمیته امداد برگزار می‌شود. مراسم تودیع سیدپرویز فتاح از ریاست کمیته امداد و معارفه سیدمرتضی بختیاری به عنوان رئیس جدید کمیته امداد صبح سه‌شنبه (اول مردادماه) برگزار می‌شود. این درحالی است که سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد به ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منصوب می‌شود.

 

واکنش ناتو به توقیف نفتکش انگلیس

ناتو با صدور بیانیه‌ای به توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز واکنش نشان داد. ایلنا نوشت؛ این گروه ضمن محکوم کردن اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیس در تنگه هرمز در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام ارائه‌گر یک چالش در حوزه آزادی‌های ناوبری بین‌المللی است. در این بیانیه آمده است: از ایران می‌خواهیم هرچه سریع‌تر کشتی‌ و خدمه آن را آزاد کند. انگلیس هم تاکید کرده است که اولویتش برای برخورد با این مساله استفاده از گفت‌وگو و دیپلماسی است؛ ناتو هم از هرگونه اقدام دیپلماتیک برای حل این مساله استقبال می‌کند. این بیانیه همچنین در پایان با مطرح کردن ادعایی واهی ایران را به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده متهم کرده است.

 

التماس آمریکا برای مذاکره با آمریکا

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی و زدن پهپاد آمریکایی، تصور غلط دشمنان از ایران اسلامی که ایران جرأت و اراده اقدام کردن ندارد را تصحیح کرد. این حرکت نشان داد ما اراده و توان لازم را داریم و فقط تهدید نمی‌کنیم و در مواقع لزوم اقدام هم می‌کنیم. سردار سنایی راد تاکید کرد: برخوردهای جمهوری اسلامی ایران کار را به جایی رسانده که امروز برای مذاکره با ما التماس می‌کنند. سنایی راد در ادامه به شکست طرح معامله قرن و اصرار جمهوری اسلامی ایران برای ماندگاری قدس اشاره کرد و افزود: مانع اصلی ناکامی این طرح نحس، جمهوری اسلامی ایران بود. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه فروپاشی آمریکا اتفاق افتاده، گفت: کسری بودجه و بدهی چند هزار میلیارد دلاری آمریکا که سالانه هم در حال افزایش است نشان دهنده اوضاع بد این کشور است و اگر این روند ادامه یابد در سال ۲۰۳۰ شاهد ورشکستگی کامل اقتصاد آمریکا خواهیم بود.

 

مانیفست آینده نظام

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بیانیه گام دوم انقلاب مانیفست آینده نظام و انقلاب است. محمدحسین صفارهرندی افزود: باید در مورد این بیانیه حالا حالاها بحث کرد. صفار هرندی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بخش نخست بیانیه گام دوم انقلاب به دفاع از انقلاب پرداخته‌اند، اظهار کرد: امروز انقلاب اسلامی معارضینی در داخل دارد که مقدورات مردم هم در دست آنهاست و این افراد معتقدند شاید اگر انقلاب نمی‌کردیم امروز وضعمان بهتر بود. وی ادامه داد: گروه دیگری از افراد جامعه هم هستند که در زمان انقلاب در صف اول انقلاب بوده‌اند و امروز به این نتیجه رسیده‌اند که اصل انقلاب مشکلی نداشته، اما این انقلاب پس از پیروزی باید بایگانی می‌شد و برای اداره آن از الگوهای دیگر کشورها استفاده می‌شد. صفارهرندی تصریح کرد: این گروه که خود را روشنفکر می‌دانند موضوع نرمالیزاسیون را مطرح کرده و معتقدند در دنیا بیش از ۲۰۰ کشور داریم که به یک شیوه اداره می‌شوند، پس چرا ما باید تافته جدا بافته باشیم و با مبانی متفاوت کشور را اداره کنیم.

 

اظهارات خرازی پس از دیدار با هیات فلسطینی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در حاشیه دیدار با «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس درباره گمانه‌زنی‌ها از نتایج سفر هیات فلسطینی گفت: رابطه خوب بین ایران و حماس آگاهی دهنده و خبر مهمی است. این رابطه در حال گسترش است و حماس هم توان بالایی در ایستادگی و مقاومت دارد. نفس این سفر نشان دهنده تداوم و پابرجایی آرمان فلسطین و حمایت جمهوری اسلامی از آن است. کمال خرازی با اشاره به گفت‌وگوهای مفصل بین دو طرف ایرانی و فلسطینی گفت: در این دیدار درباره مسائل و مشکلات قدس شریف، غزه و نیز روح مقاومت و ایستادگی مردم این شهر توضیح داده شد و امیدواریم با ایستادگی ملت فلسطین و انتقال آن به نسل‌های آینده شاهد پیروزی کامل فلسطین باشیم. وزیر پیشین امور خارجه افزود: سیاست‌های دشمنان اسلام و فلسطین در حمایت از اسرائیل غاصب شفاف است و مردم فلسطین به این سیاست‌ها آگاه بوده و به این نتیجه رسیده‌اند که باید در برابر توطئه‌های بیگانگان بایستند.

 

صدور رأی بزرگترین پرونده فساد مالی

رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلاگران و مفسدان اقتصادی از صدور رأی ظرف حدود 20 روز آینده برای پرونده فساد مالی موسوم به «پتروشیمی» خبر داد. قاضی اسدا... مسعودی‌مقام افزود: از دیگر دلایل طولانی شدن رسیدگی به این پرونده این است که همزمان با آن چند پرونده دیگر هم در حال رسیدگی است، پرونده 1800 میلیارد تومانی گوشی همراه، پرونده بانک ملت و فساد اقتصادی درباره دریافت‌کنندگان تسهیلات و پرونده قاچاق ارز را داریم که باید در کنار آنها بررسی شوند. قاضی مسعودی مقام تصریح کرد: بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی تاریخ کشور نیز پرونده پتروشیمی است که همزمان با پرونده بانک سرمایه در حال بررسی است و تحقیقات آن در حال تکمیل است و ظرف 10 تا 20 روز آینده پس از دریافت آخرین دفاعیات متهمان، وضعیت آن مشخص می‌شود. رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی گفت: پرونده پتروشیمی تمام پرونده‌های کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد چرا که حجم وجهی که در آن وجود دارد به میزان بیش از 6 میلیارد و 600 میلیون یورو بوده که بسیار بالاست.

 

اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری

۱۶۰ نماینده مجلس طی بیانیه‌ای درخواست کردند دولت و رئیس‌جمهور موضوع اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را در دستور کار خود قرار دهند. علیرضا رحیمی عضو هیأت رئیسه مجلس در جلسه علنی مجلس بیانیه حمایت نمایندگان از اقدام هوشمندانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توقیف کشتی انگلیسی را قرائت کرد که در این بیانیه آمده: در هفته‌های اخیر تحرکاتی مشکوک از خرابکاری و انفجار در برخی از نفتکش‌های منطقه با توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی توسط پیر استعمار دولت انگلستان و در آخرین اقدام مشکوک نفتکشی با پرچم انگلیس، ضوابط عبور از تنگه هرمز را زیرپا گذاشت. مهر نوشت؛ در ادامه این بیانیه آمده: به نظر می‌رسد مدعیان قدرت جهانی در تدارک ناامن نشان دادن آب‌های منطقه برای انتقال انرژی مورد نیاز جهان می‌باشند، لذا هوشیاری و قاطعیت در برخورد با تخلفات در این حوزه را از وظایف ذاتی دولت و حاکمیت می‌دانیم و از اقدام بجا و قاطع نیروی دریایی سپاه در توقیف نفتکش متخلف انگلیسی حمایت می‌کنیم و در خواست داریم در این مهم همچنان با قاطعیت و قدرت برخورد نمایند. از دولت و رئیس‌جمهور درخواست داریم موضوع اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را در دستور کار خود قرار دهند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه