زخم طبیعت بر پیکر مجروح افغانستان

افغانستان و همچنین بخش‌هایی از پاکستان را لرزاند و بنابر آخرین گزارشات به‌دست آمده تلفات این زمین لرزه که بامداد روزگذشته (چهارشنبه) در ساعت ۰۱:۳۰ دقیقه به وقت محلی رخ داد نزدیک به هزار نفر جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند و همچنان احتمال بالا رفتن آمار تلفات وجود دارد. به‌گفته مقامات محلی تاکنون در این حادثه بیش از 1500 نفر هم مصدوم شده‌اند که تعداد زیادی از آنها وضعیت جسمانی مناسبی ندارند.  مرکز «لرزه نگاری مدیترانه اروپا (EMSC) » هم در این زمینه اعلام کرد که لرزه‌های حاصل از این زمین لرزه را حدود ۱۱۹ میلیون نفر در پاکستان، افغانستان و هند احساس کرده‌اند. طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاری آمریکا، کانون این زلزله در ۴۴کیلومتری شهر «خوست» در جنوب شرق افغانستان و در عمق ۵۱ کیلومتری از سطح زمین بوده است.
محمد نسیم حقانی، رییس وزارت بلایای طبیعی افغانستان دراین زمینه می‌گوید: «پس از تکمیل بررسی‌ها، اطلاعات به روز شده ارائه خواهد شد اما این باور وجود دارد که این حادثه با تلفات چشمگیری همراه باشد.» همچنین بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، تاکنون گزارشی از تلفات و خسارت‌های احتمالی این زمین لرزه در پاکستان منتشر نشده است.
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ساکنان مناطق زلزله‌زده در ولایت «پکتیکا» را روی برانکارد و آوارهای به جا مانده از ریزش ساختمان‌ها نشان می‌دهد و این تصاویر حکایت از آن دارند که بسیاری از خانه‌های مسکونی در مناطق زلزله‌زده کاملا ویران شده است و بسیاری از جسدها به دلیل عدم حضور نیروهای امدادی در محل حادثه توسط شهروندان در میان پتو پوشانده شده‌اند. این تصاویر نشان می‌دهد که تعداد کشته‌شدگان می‌تواند افزایش داشته باشد. بنابر اعلام مقامات افغانستان اطلاعات کافی در مورد وضعیت مناطق روستایی دور افتاده هنوز در دسترس نیست و احتمال افزایش تلفات این حادثه وجود دارد و رسانه‌های محلی هم در این خصوص از وخامت اوضاع گزارش می‌دهند. تصاویر منتشر شده از این مناطق روستایی افغانستان حاکی از ویران شدن خانه‌های روستایی در مناطق زلزله‌زده و آوارگی بسیاری از روستاییان دارد.
یکی از مقامات وزارت کشور افغانستان در این زمینه اعلام کره است که بالگردهای امداد برای کمک به مصدومین و رساندن مواد غذایی و دارویی به مناطق حادثه دیده اعزام شده‌اند و صبح امروز(پنجشنبه) اطلاعات تکمیلی دراین زمینه منتشر خواهد شد.

اعلام آمادگی ایران برای کمک
رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از اعلام آمادگی کامل این جمعیت جهت کمک رسانی به زلزله زدگان افغانستانی خبر داد. رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کامل جهت امدادرسانی، ارائه کمک های بهداشتی و درمانی و پشتیبانی از عملیات امدادرسانی به شهروندان افغانستانی خبر داد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پی حادثه تلخ و اندوه بار زلزله در جنوب شرق افغانستان که به جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم افغانستان و همچنین خسارات مادی منجر شد، مراتب تاسف و اندوه فراوان دولت و مردم ایران به ملت افغانستان را اعلام کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن طلب آمرزش برای جانباختگان این حادثه تلخ طبیعی، با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی و برای مجروحان سلامتی مسئلت کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه