راهکار قوه‌ قضائیه برای جلوگیری از «شهادت‌فروشی»

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه راهکار این قوه را برای جلوگیری از پدیده «شهادت‌فروشی» تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، محمد کاظمی‌فرد در نشست خبری دیروز خود به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، در این باره گفت: «سامانه‌ای در اختیار قضات قرار دادیم. پرونده‌هایی که شهادت داده شده است، در آنجا ثبت می‌شود و  تعداد را بررسی می کنیم.»
او افزود: «وقتی قاضی کد ملی شخص را می زند می‌گوییم که چند بار شهادت داده است. حدود ۸ هزار نفر از  کسانی را که بیش از  ۳ بار در طول یک سال  شهادت دادند، شناسایی کردیم؛ نه اینکه این افراد حرفه‌ای اند ولی به قضات  کمک می‌کند که بدانند  این شخص بیش از سه بار در سال شهادت داده است.»
کاظمی فرد اعلام رونمایی پنجره واحد قوه قضاییه  در  هفته جاری گفت:  یکی از چالش های مردم  این است که  در یک نقطه به تمامی خدمات قضایی دسترسی یابند. در این پنجره تمام خدماتی که قوه قضاییه به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌دهد، ارائه می‌شود. به گفته او، تعداد این خدمات اکنون 20 خدمت است و بعداً به آن اضافه می‌شود.
او افزود:  «دسترسی به تمام خدمات قوه قضاییه نیاز به شناسه ثنا دارد و باید قبلا مردم  حضوری  این شناسه را با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دریافت می کردند ولی الان می توانند بصورت برخط این شناسه را دریافت کنند که ۶۰۰ هزار نفر شناسه قضایی را به این صورت دریافت کردند.»
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه همچنین  در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که برای اولین بار ایرانیان خارج از کشور می توانند ۲۴ ساعته به صورت الکترونیکی از ابلاغیه خود مطلع شوند. او اظهار کرد:  «در قوه قضاییه با استفاده ازفناوری های نوین محدودیت زمانی و مکانی از بین رفته است و در ۲۴ ساعت روز و همه روزهای هفته پاسخگوی کاربران هستیم.»
این مقام قضائی درباره ملاقات خانواده زندانیان با زندانی گفت: «خانواده زندانی  با مراجعه به دفاتر الکترونیک می تواند درخواست را داشته باشد و  دفاتر با زندان موضوع را تنظیم می‌کند و هر دو طرف در موعد مقرر حاضر می شوند و ملاقات انجام می شود. این امر  در حال انجام است و تبعات خوبی داشته است.»
محمد کاظمی فرد در نشست خبری دیروز خود گفت: در قوه قضاییه با استفاده ازفناوری های نوین محدودیت زمانی و مکانی از بین رفته است و در ۲۴ ساعت روز و همه روزه هفته پاسخگوی کاربران هستیم. برای اولین بار  ایرانیان خارج از کشور می توانند ۲۴ ساعته بصورت الکترونیکی  از ابلاغیه خود مطلع شوند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه