صادرات نفتي ونزوئلا 61 درصد افزايش يافت

شرکت ملي نفت ونزوئلا خبر داد که همزمان با آغاز تحويل محموله‌هاي نفتي به مشتريان اروپايي، صادرات نفت اين کشور آمريکاي لاتين در ماه گذشته ميلادي 61 درصد رشد کرده است.
ايالات متحده آمريکا در هفته‌هاي اخير  براي جبران کاهش واردات نفت اروپا از روسيه به صادرات نفت ونزوئلا به قاره سبز چراغ سبز نشان داد. در ماه گذشته شرکت‌هاي اِني ايتاليا و رِسپول اسپانيا جزو اولين مشتريان طلاي سياه اين کشور آمريکاي لاتين بودند.
به گزارش رويترز شرکت نفت ونزوئلا و همکاران آن در ماه ژوئن به صورت ميانگين روزانه 630 هزار و 500 بشکه نفت خام و سوخت صادر کردند که رشدي 61 درصدي نسبت به ماه پيش و زمان مشابه پارسال داشته است.
داده‌هاي بازار نفت نشان مي‌دهد که تقريباً دو سوم صادرات نفتي ونزوئلا روانه بازارهاي آسيا شده است. کوبا نيز روزانه حدود 66 هزار و 400 بشکه نفت خام و ساير محصولات نفتي را از متحد خود دريافت کرد.
امانوئل مکرون رئيس جمهوري فرانسه نيز چند روز پيش درخواست مشابهي داده بود که جامعه جهاني بايد تمامي گزينه‌ها را براي جبران کاهش صادرات روسيه در حوزه انرژي بررسي کند.
لازم بذکر است که برخي از شرکت‌هاي اروپايي که قبلا در صنعت نفت ونزوئلا سرمايه گذاري کرده بودند، اما بخاطر تحريم‌هاي آمريکا امکان دريافت نفت بجاي مطالبات خود را نداشتند. اما با حمله روسيه به اوکراين و تلاش کشورهاي اورپايي براي يافتن نفت جايگزين روسيه، آمريکا باوجود تحريم‌هاي قبلي به ونزوئلا اجازه صادرات نفت به اروپا را داد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه