توصیه رهبر معظم انقلاب به اردوغان

ما امنيت ترکيه را امنيت خود مي‌دانيم شما هم امنيت سوريه را امنيت خود بدانيد


آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيش از ظهر ديروز (سه‌شنبه) در ديدار رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهوري ترکيه و هيئت همراه با تأکيد بر لزوم افزايش همکاري‌هاي دو کشور به‌ويژه همکاري‌هاي تجاري، رژيم صهيونيستي را از عوامل اصلي ايجاد اختلاف بين کشورهاي اسلامي برشمردند و با تأکيد بر اينکه آمريکا و رژيم غاصب نمي‌توانند جلوي حرکت عميق فلسطيني‌ها را بگيرند، در خصوص مسئله سوريه خاطرنشان کردند: حفظ تماميت ارضي سوريه بسيار مهم است و هر گونه حمله نظامي در شمال سوريه قطعاً‌ به ضرر ترکيه، سوريه و همه منطقه، و به نفع تروريست ها خواهد بود.
آيت‌الله خامنه‌اي همچنين در اين ديدار، حجم و کيفيت تبادلات و همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور را بسيار کمتر از ظرفيت‌هاي موجود خواندند و تأکيد کردند: اين مسئله در مذاکرات بين رؤساي جمهور حل و فصل شود.
ايشان، عزت و عظمت امت اسلامي را در گرو عبور از اختلافات سليقه‌اي و هوشياري در مقابل سياست‌هاي تفرقه‌افکن، دانستند و گفتند: يکي از عوامل ايجاد اختلاف و دشمني در منطقه، رژيم غاصب صهيونيستي است که آمريکا نيز از آن پشتيباني مي‌کند.
رهبر انقلاب،‌ فلسطين را مسئله اول دنياي اسلام برشمردند و تأکيد کردند: با وجود اقبال بعضي دولت‌ها به رژيم صهيونيستي، ملت‌ها عميقاً با اين رژيم غاصب مخالف هستند.
ايشان با تأکيد بر اينکه نبايد به آمريکا و رژيم صهيونيستي تکيه کرد، گفتند: امروز نه رژيم صهيونيستي، نه آمريکا و نه ديگران نخواهند توانست جلوي حرکت عميق فلسطيني‌ها را بگيرند و عاقبت کار به نفع مردم فلسطين خواهد بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه، مسئله تماميت ارضي سوريه را بسيار مهم برشمردند و با اشاره به برخي نقل‌قولها مبني بر حمله نظامي به شمال سوريه، تأکيد کردند: اين کار قطعاً‌ هم به ضرر سوريه هم به ضرر ترکيه و هم به ضرر منطقه است و اقدام سياسي مورد انتظار از جانب دولت سوريه را نيز محقق نخواهد کرد.
ايشان با اشاره به اظهار نفرت رئيس‌جمهور ترکيه از گروه هاي تروريستي، گفتند: با تروريسم حتماً بايد معارضه کرد اما حمله نظامي در سوريه به نفع تروريستها خواهد بود البته تروريستها نيز محدود به يک گروه خاص نيستند.
رهبر انقلاب اسلامي در پاسخ به درخواست رئيس‌جمهوري ترکيه مبني بر همکاري ايران براي مبارزه با گروه‌هاي تروريستي، گفتند: ما در مبارزه با تروريسم مطمئناً با شما همکاري مي‌کنيم.
آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه ما امنيت ترکيه و مرزهاي آن را امنيت خود مي‌دانيم، خطاب به آقاي اردوغان گفتند: شما نيز امنيت سوريه را امنيت خود بدانيد. مسائل سوريه را بايد با مذاکرات حل کرد و ايران، ترکيه، سوريه و روسيه با گفت‌وگو اين مسئله را تمام کنند.
ايشان همچنين با ابراز خرسندي از بازگشت قره‌باغ به آذربايجان، گفتند: البته اگر سياستي مبني بر مسدود کردن مرز ايران و ارمنستان وجود داشته باشد، جمهوري اسلامي با آن مخالفت خواهد کرد چرا که اين مرز يک راه ارتباطي چند هزار ساله است.
رهبر انقلاب افزايش همکاري‌هاي ايران و ترکيه در همه مسائل منطقه را مفيد و لازم خواندند و افزودند: ما همواره از دولت شما در مسائل داخلي و در مقابل دخالت ها دفاع کرده‌ايم و همچنان که گفتيد دوستان دوران سخت يکديگر هستيم و براي ملت مسلمان ترکيه دعا مي‌کنيم.
در اين ديدار که ابراهيم رئيسي رئيس‌جمهوري ايران نيز حضور داشت، آقاي اردوغان با تبريک اعياد قربان و غدير خم، اتحاد امت اسلامي و افزايش همبستگي ايران و ترکيه را لازم دانست و گفت: ترکيه هيچگاه در مقابل اجحاف عليه ايران ساکت ننشسته و برادري ايران و ترکيه در همه زمينه‌ها بايد گسترش پيدا کند.
آقاي اردوغان با تأکيد بر اينکه همواره مخالف تحريم‌هاي يکجانبه عليه ايران بوده و خواهيم بود، گفت: از انتظارات مشروع ايران در برجام، حمايت، و شرکت‌هاي ترکيه‌اي را به سرمايه‌گذاري در ايران تشويق مي‌کنيم.
رئيس‌جمهور ترکيه با اشاره به درگيري ايران و ترکيه با تروريستها در طول سالهاي متمادي، گفت: در سوريه گروه هاي تروريستي، مورد حمايت تسليحاتيِ سنگين از طرف کشورهاي غربي همچون آلمان، انگليس، فرانسه و به‌ويژه آمريکا هستند.
آقاي اردوغان با بيان اينکه موضع ترکيه در خصوص تماميت ارضي سوريه مشخص است، افزود: از دولت سوريه انتظار داريم روندهاي سياسي را آغاز  کند. در اجلاس آستانه مسئله سوريه به صورت ويژه در دستور کار است و اميدواريم به نتايج خوبي دست پيدا کنيم.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه