اسرائيل عليه روسيه

بسته شدن دفتر آژانس يهود در روسيه خشم تل‌آويو را برانگيخته استبه دنبال تيرگي روابط ميان روسيه و رژيم صهيونيستي و تصميم وزارت دادگستري روسيه درباره «آژانس يهود»، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي خواستار تهيه «بسته اقدام‌ها  متقابل» عليه مسکو شد.
به دنبال ارائه دادخواست انحلال «آژانس يهود» توسط وزارت دادگستري روسيه «يائير لاپيد» نخست‌وزير دولت رژيم صهيونيستي به وزارت امور خارجه اين رژيم دستور داد که يک «بسته اقدام‌ها» عليه مسکو تهيه کند تا در صورت بسته شدن دفتر آژانس يهود در مسکو عليه روسيه اتخاذ شود.
به گزارش روسيا اليوم، شبکه 13 تلويزيون اسرائيل در اين باره گزارش داد که لاپيد اين دستور را در جريان نشست به سه نفر از کارمندان وزارت امور خارجه دولت رژيم صهيونيستي داده است. در همين حال، روزنامه عبري زبان «يديعوت آحارونوت» نوشت که «زئيو الکين» وزير مسکن دولت رژيم صهيونيستي در نشست يکشنبه لاپيد و اعضاي کابينه درباره موضوع آژانس يهود پيشنهاد داد که درصورت بستن دفتر اين آژانس در مسکو، صهيونيست‌ها به مرکز فرهنگي روسيه در تل‌آويو آسيب وارد کرده و اقدام‌ها ي را عليه آن اتخاذ کنند.
اين روزنامه به نقل از مقامات حاضر در اين نشست نوشت: در اين جلسه صحبت از اقدام‌ها  متقابلي بود که اسرائيل مي‌تواند در صورت اجراي تهديد روسيه مبني بر بستن دفاتر آژانس مهاجرت يهوديان (سخنوت) اتخاذ کند. به گزارش ايسنا، اين منابع گفتند: آويگدور ليبرمن، وزير دارايي و زئيو الکين، وزير ساخت و ساز و مسکن اسرائيل موضع سختي عليه اتخاذ کردند و الکين پيشنهاد آسيب رساندن به مرکز فرهنگي روسيه در خيابان «جيولا» در تل‌آويو را داد.
يديعوت آحارونوت همچنين به نقل از يک مقام صهيونيست ديگر نوشت: اگر موضوع بستن دفتر آژانس يهود اجرايي شود، بايد در اين صورت سفير اسرائيل در مسکو را فراخواند. وي در اين باره گفت: ما درگير يک نبرد هستيم. بستن آژانس تحت پوشش قانوني يک موضوع سياسي است و ما در قبال آن سکوت نخواهيم کرد. اين روزنامه همچنين از لغو سفر هيئت رژيم صهيونيستي به مسکو خبر داد. قرار بود يکشنبه يک هيئت صهيونيست به منظور بررسي پرونده مذکور راهي مسکو شود و با مقامات روسيه ديدار و گفت‌وگو کند اما طبق گزارش يديعوت آحارونوت، توافق بر سر همه جزئيات اين سفر با طرف روسي امکان پذير نيست. طبق گفته منابع ديگر، اعضاي هيئت رژيم صهيونيستي نمي‌توانند ويزاي ورود به روسيه را دريافت کنند. در ادامه تيرگي روابط ميان روسيه و رژيم صهيونيستي، وزارت دادگستري روسيه جمعه دادخواست انحلال «آژانس يهود» را ارائه کرد. پيشتر فعاليت اين آژانس در روسيه تعليق شده‌بود.
 آژانس يهود يک سازمان غيرانتفاعي است که مهاجرت يهوديان به اراضي اشغالي را ترويج مي‌کند. وزارت دادگستري روسيه اين درخواست را کمتر از يک هفته پيش در 15 ژوئيه ارائه کرد و قرار است در 28 ژوئيه (ششم مرداد) بررسي شود.
خبرگزاري اينترفاکس روسيه نيز در اين باره گزارش داد که نخستين جلسه مقدماتي بررسي درخواست انحلال آژانس يهود در 28 ژوئيه در دادگاه منطقه‌ «باسماني» مسکو برگزار مي‌شود. اين رسانه اعلام کرد که اين درخواست به دليل نقض قوانين روسيه مطرح شده است. تعليق فعاليت «آژانس يهود» که از اواخر دوره کمونيسم در اتحاد جماهير شوروي و در روسيه فعاليت داشته، نشان‌دهنده وخامت جدي روابط ميان اسرائيل و روسيه بوده و ممکن است تلاش‌هاي يهوديان براي خروج از روسيه را با مشکل مواجه کند. در دو دهه گذشته بيش از يک ميليون يهودي روسيه را به مقصد اسرائيل ترک کرده‌اند.
از آغاز حمله روسيه به اوکراين، روابط مسکو و تل‌آويو پرتنش شده است. آژانس يهود به پناهجويان اوکرايني کمک کرده تا در پي حمله روسيه، در سرزمين‌هاي اشغالي ساکن شوند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه