پاپ از بوميان کانادا پوزش مي‌خواهد


رهبر کاتوليک‌هاي جهان که وارد کانادا شده، اعلام کرد، براي سفر به کي‌يف به منظور تلاش براي پايان دادن به جنگ پنج ماهه اوکراين که بارها از آن انتقاد کرده، بسيار مشتاق است.
پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان که براي معذرت خواهي از جامعه بوميان به کانادا سفر کرده در پاسخ به سوالي درباره سفر آتي احتمالي‌اش به اوکراين گفت: براي سفر به کي‌يف بسيار مشتاق هستم.
هيچ پاپي تاکنون به مسکو سفر نکرده و پاپ فرانسيس بارها حمله روسيه به اوکراين را محکوم کرده است. وي ماه گذشته به طور ضمني مسکو را به راه‌اندازي «جنگي بي‌رحمانه و بي‌معني» متهم کرد.
به گزارش خبرگزاري رويترز، پاپ فرانسيس اوايل ماه جاري ميلادي در مصاحبه‌اي اختصاصي به خبرگزاري رويترز گفته بود که اميدوار است بتواند هر چه سريع‌تر پس از سفر به کانادا به مسکو و کي‌يف سفر کند.
پس از اين مصاحبه کرملين اعلام کرد که در رابطه با سفر احتمالي پاپ فرانسيس به روسيه تماس چنداني با واتيکان نداشته در حالي که اوکراين بار ديگر از پاپ فرانسيس دعوت کرد تا به کي‌يف سفر کند.
به گزارش ايسنا، يک سال پس از پيدا شدن جسد نزديک به 200 دانش آموز در يک گور دسته جمعي در يک مدرسه سابق، رهبر کاتوليک‌هاي جهان، يکشنبه سفر تاريخي خود را به کانادا آغاز کرد تا از مردم بومي به دليل سوء استفاده مبلغان در مدارس شبانه روزي از کودکان بومي عذرخواهي کند. فرانسيس در حالي که در فرودگاه ادمونتون، آلبرتا، توسط نمايندگان بومي، نخست وزير کانادا جاستين ترودو و مري سيمون، يک اينوک که اولين فرماندار کل بومي کانادا است، از او استقبال کردند، دست يک بازمانده مدرسه شبانه‌روزي را بوسيد.
فرانسيس گفت اين سفر يک «زيارت ندامت» است براي تاوان نقش مبلغان کاتوليک در همسان‌سازي اجباري نسل‌هاي کودکان بومي- ديداري که احساسات متفاوتي را در سراسر کانادا برانگيخته است.
دولت کانادا اعتراف کرده است که آزار جسمي و جنسي در مدارس مسيحي با بودجه دولتي که از قرن 19 تا 1970 فعاليت مي کردند، بيداد مي کرد. حدود 150000 کودک بومي از خانواده‌هايشان گرفته شده و مجبور به حضور در آنجا شدند تا آنها را از نفوذ خانه‌ها، زبان‌ها و فرهنگ‌هاي بومي خود منزوي کرده و در جامعه مسيحي کانادا جذب کنند. گروه‌هاي بومي به دنبال چيزي فراتر از کلمات هستند، زيرا آنها براي دستيابي به آرشيو کليسا براي آگاهي از سرنوشت کودکاني که هرگز از مدارس مسکوني به خانه بازنگشتند، فشار مي‌آورند. آنها همچنين خواهان عدالت براي سوء استفاده کنندگان، غرامت‌هاي مالي و بازگرداندن آثار بومي که در موزه‌هاي واتيکان نگهداري مي شوند، هستند.
مراسم استقبال ساده در آشيانه فرودگاه برگزار شد و طبل و سرودهاي بومي سکوت را شکست. در حالي که ترودو و سيمون در کنار فرانسيس نشسته بودند، تعدادي از رهبران و بزرگان بومي به استقبال پاپ رفتند و هدايايي را رد و بدل کردند. در يک نقطه، فرانسيس دست بازمانده مدرسه مسکوني، پير آلما دژارلايس را بوسيد.
پاپ فرانسيس هيچ رويداد رسمي براي يکشنبه برنامه ريزي نکرده بود، و به او فرصت استراحت قبل از ملاقات دوشنبه با بازماندگان در نزديکي محل يک مدرسه مسکوني سابق در Maskwacis داد، جايي که انتظار مي رود او در يک قبرستان دعا کند و عذرخواهي کند.
سفر يک هفته‌اي پاپ فرانسيس - که او را به ادمونتون مي برد. شهر کبک و سرانجام ايکالويت، نوناووت، در شمال دور - به دنبال جلساتي است که او در بهار در واتيکان با هيئت‌هايي از سرخپوستان برگزار کرد. آن جلسات با عذرخواهي تاريخي 1 آوريل به دليل سوء استفاده‌هاي «تأسف بار» توسط برخي مبلغان کاتوليک در مدارس شبانه‌روزي به اوج خود رسيد. استفان هارپر، نخست وزير وقت، در سال 2008 عذرخواهي رسمي درباره مدارس مسکوني صادر کرد. به عنوان بخشي از يک توافق کمپين شامل دولت، کليساها و تقريبا 90000 دانش آموز بازمانده، کانادا غرامت‌هايي را پرداخت کرد که بالغ بر ميلياردها دلار به جوامع بومي منتقل شد.
اين سفر همچنين وضع سلامتي پاپ فرانسيس را نيز محک خواهد زد. پاپ فرانسيس اوايل ژوئيه سال جاري ميلادي به خاطر مشکل زانو که اخيرا وي را مجبور به استفاده از صندلي چرخ‌دار و عصا کرده، مجبور شد تا سفر به جمهوري دموکراتيک کنگو و سودان جنوبي را لغو کند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه