برنج پاکستاني با طعم گاز مايع

با لغو ممنوعيت فصلي واردات برنج، توليدکنندگان پاکستاني براي تهاتر برنج با گاز مايع ايران برنامه‌ريزي کرده‌اند

آرمان امروز| گروه اقتصادي| با لغو ممنوعيت فصلي واردات برنج که پيش از اين در راستاي حمايت از توليدات داخلي صورت مي گرفت حال تحت تاثير التهاب آفريني سودجويان و تداوم گرانيها که عملا برنج ايراني را از سفره غذايي خانوارها حذف کرده، به بازاري بکر براي کشورهاي توليدکننده برنج مبدل شده است به گونه اي که رئيس انجمن صادر کنندگان برنج پاکستان روز گذشته از امکان تهاتر برنج پاکستاني با گاز ال. پي. جي (LPG) خبر داده تا از اين طريق تبادلات تجاري دو کشور گسترش يابد . در اينکه توسعه کشور با رشد  تبادلات تجاري با ساير کشورها رقم خواهد خورد ترديدي وجود ندارد اما آنچه در اين ميان جاي نگراني دارد سياستهاي سودجويانه اي است که برخي از تشکل ها و مافياي بازار براي کسب سود از فضاي آشفته اقتصاد در پيش گرفته اند و بيش از هر چيزي به حذف توليد داخلي منجر شده است. واقعا چرا دولت براي يکبار هم که شده با زياده خواهان و منفعت طلبان مقابله نمي کند تا هر روز شاهد حذف يکي از محصولاتي باشيم که تا همين چند سال پيش برند ايران نشان دهنده کيفيت بالا و سهم چشمگير در بازارهاي داخلي و جهانيبود.

علي حسام اصغر رئيس انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان درخصوص مبادلات تجاري با ايران و زمينه فعاليت هاي دو کشور و بازديد تجار برنج پاکستاني از ايران، گفت: ايران بزرگترين واردکننده برنج باسماتي در جهان و يکي از واردکنندگان برنج از کشور پاکستان است.

وي گفت: انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان دومين انجمن صادرکننده بزرگ در اين کشور است که ساليانه 2.5 ميليارد دلار صادرات برنج در جهان را انجام مي دهد؛ که در يک سال اخير ( از جولاي گذشته تاکنون) به تنهايي صادرات برنج پاکستان به ايران 6 هزار و 500 تن بوده است.

رئيس انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان تصريحکرد: انجمن ما تصور مي کند که صادرات برنج پاکستان به ايران ميتواند به يک ميليون تن در سال برسد.

وي، يکي از مشکلات مبادلات تجاري با ايران را مکانيزم پرداخت مالي مستقيم دانست و گفت: اکنون هيچ کانال و تراکنش بانکي بين ايران و پاکستان وجود ندارد و اگر برنجي صادر شود نمي توانيم پول را مستقيم دريافت کنيم که يکي از مشکلات تجار است.

اصغر با اشاره به اينکه ايران خانه دوم صادرکنندگان برنج پاکستان است، افزود: بنابراين بايد کانال بانکي مستقيم بين ايران و پاکستان ايجاد شود و يا اينکه از سيستم تهاتر کالا به کالا بهره ببريم؛ بنابراين اکنون مکانيزم در دسترس تهاتر است.

وي با بيان اينکه پاکستان يکي از واردکنندگان بزرگ گاز ال پي جي (LPG) در جهان است اظهارداشت: ايران مي تواند اين محصول را براي پاکستان تامين و صادر کند. اصغر، به شباهت برنج ايراني و باسماتي پاکستاني اشاره کرد و افزود: برنج باسماتي پاکستان از لحاظ عطر و شکل و مزه شبيه برنج صدري و دم سياه ايراني است.

اين صادرکننده برنج به ايران، درباره جنگ اوکراين و روسيه و افزايش قيمت غلات در جهان  و تاثير اين موضوع روي قيمت برنج پاکستاني در جهان گفت: قيمت برنج پاکستاني تقاضاي بالايي در جهان دارد، بنابراين با اتفاقات اخير در جهان قيمت اين محصول بيش از 20درصد افزايش يافته است اما به دليل افزايش توليد به نظر ميرسد؛ بتوانيم قيمت ها را کنترل کنيم تا افزايش مجددي پيدا نکند.

پاکستان به دنبال گاز ايران است

رئيس انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان درباره اينکه اين کشور در تهاتر با ايران به دنبال چه کالاهايي است، گفت: پاکستان محصولاتي همچون گاز ال. پي. جي (LPG)، پتروشيمي، فولاد، محصولات کشاورزي و مواد غذايي همچون زعفران را مي تواند با برنج تهاتر کند يا اينکه مکانيزم تبادل مالي مستقيم برقرار شود که اين امر موجب افزايش چشمگير صادرات ايران به پاکستان مي شود. اصغر اضافهکرد: ساليانه يک ميليون تن گاز ال. پي. جي (LPG) از ايران به پاکستان صادر ميشود، ما به دنبال مکانيزمي  هستيم که تبادل با ايران داشته باشيم و تبادل تهاتري بهترين راهکار است. همچنين، «فارق افتخار» رئيس بازاريابي انجمن واردکنندگان گاز ال پي جي (LPG) پاکستان با بيان اينکه پس از گذشت 45 سال به ايران سفر مي کند، گفت: اکنون قيمت هر تن گاز ال. پي. جي (LPG) 500 دلار است بنابراين ما ساليانه  500 ميليون دلار صادرات اين گاز را از ايران به پاکستان داريم.

وي با بيان اينکه تهاتر فقط بين دو کالا نيست بلکه مي توان فهرستي از تبادل کالا به کالا تهيه کرد، افزود: ايران ميتواند صادرکننده محصولات پتروشيمي، قير و پلاستيک به پاکستان باشد.

رئيس بازاريابي انجمن واردکنندگان گاز ال. پي. جي (LPG) پاکستان اظهار داشت: نياز پاکستان به گاز ال پي جي (LPG) افزايش پيدا کرده و ما روي ايران حساب کردهايم، زيرا ايران صادرکننده بزرگ گاز ال پي جي (LPG) به افغانستان، ترکيه چين است بنابراين ميتواند گاز مورد نياز پاکستان را تامين کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه