آغازهاي بي‌پايان، پايان‌هاي بد!

تعداد زيادي از مجموعه‌هاي محبوب در شبکه نمايش خانگي، سرنوشتي نااميدکننده داشتندستاره قاسمي

مخاطبان مجموعه «جيران» همچنان منتظر هستند دعواي حقوقي ميان سازندگان اين مجموعه با کارگردان سريال «آهوي من مارال» ختم به خير شود تا آنها بتوانند قسمت‌هاي بعدي را نيز تماشا کنند. پخش سريال «جيران»، جديدترين ساخته حسن فتحي که هر هفته روي سامانه «فيليمو» در دسترس بود، 29 تيرماه سال جاري بنا بر دستور قضايي متوقف شد. مهرداد غفارزاده که روايت ديگري از عاشقانه ناصرالدين شاه قاجار و سوگلي‌اش را در دست ساخت داشت، ادعا کرد ايده اصلي متعلق به او بوده است. اين کارگردان مدعي شد اسماعيل عفيفه و حسن فتحي قرار بوده در ساخت پروژه کنار او باشند، ولي در سکوت، پروژه «جيران» را کليد زده‌اند.
غفارزاده پيش از پخش نخستين قسمت جيران نيز شکايت خود را مطرح و پيگيري کرد و توانست انتشار اين سريال را به تعويق بيندازد. دادگاه عمومي هم بر ضرورت حذف شباهت‌ها توسط تهيه کننده جيران تأکيد کرد، ولي به نظر مي‌رسد در عمل چنين اتفاقي رخ نداده، چرا که مخاطبان بعد از 23 قسمت و برقراري ارتباط با اين مجموعه شاهد توقيف سريال هستند.

برخورنده!
«جيران»، اولين مجموعه در شبکه نمايش خانگي نيست که ناگهان مخاطب را در شوک فرو مي‌برد. سال گذشته مجموعه ديگري به نام «مي‌خواهم زنده بمانم» به سرنوشت جيران دچار شد. اين سريال به کارگرداني شهرام شاه‌حسيني توليد و از سامانه «فيليمو» انتشار يافت، اما بعد از پخش 14 قسمت، نيروي انتظامي ورود کرده و مانع از پخش قسمت جديد شد. معاونت اجتماعي ناجا بعد از توقيف سريال «مي‌خواهم زنده بمانم»، اطلاعيه‌اي منتشر کرد و نوشت: «اين سريال ايراد ماهوي، شکلي و محتوايي داشته و داستان فاقد مستندات و بر مبناي تخيلات و رؤياپردازي نويسنده بوده». نکته مهم در ادامه توضيحات ناجا، اخذ تعهدات از سازندگان مجموعه براي اعمال اصلاحات بوده که البته به زعم نيروي انتظامي اقدامي صورت نگرفته است. «مي‌خواهم زنده بمانم» با نقش‌آفريني بازيگراني مانند حامد بهداد، سحر دولتشاهي، پدرام شريفي، آزاده صمدي و علي شادمان، داستاني را در اواخر دهه 60 روايت مي‌کرد که نگاهي به روزهاي پيش از ادغام کميته، شهرباني و ژاندارمري در نيروي انتظامي داشت. البته قسمت پانزدهم بعد از وقفه‌اي کوتاه روي سامانه «فيليمو» قرار گرفت و پنج قسمت پاياني نيز به تناوب انتشار يافت، ولي ساخت فصل دوم سريال از دستور کار خارج شد.

* قاف‌هاي ناتمام!
شبکه نمايش خانگي از همان ابتدا شروعي نااميدکننده در اتمام سريال‌ها داشت. «قلب يخي»، نخستين مجموعه توليدشده در شبکه نمايش خانگي ايران، استارتي جنجالي با حضور بازيگران مشهور سينما مانند حميد فرخ‌نژاد، الناز شاکردوست، امين حيايي و حميد گودرزي زد، اما اختلاف عميق تهيه‌کننده و کارگردان سبب شد سيد کمال طباطبايي قيد ادامه همکاري با محمدحسين لطيفي را بزند و فصل سوم سريال را با سامان مقدم جلوي دوربين ببرد. البته مخاطبان سريال که حالا کارگرداني جديد و بازيگراني کاملاً متفاوت نسبت به دو فصل اول سريال پيش رو مي‌ديدند باز هم شاهد بدعهدي سازندگان در انتشار قسمت‌ها بودند.
«قهوه تلخ» هم که يکي از محبوب‌ترين و پربيننده‌ترين مجموعه‌هاي تاريخ شبکه نمايش خانگي محسوب مي‌شود بعد از پخش 102 قسمت ناگهان نيمه‌کاره رها شد. سريال «قهوه تلخ» برخلاف روال رايج در ايران، هر هفته در بسته‌هاي سه قسمتي عرضه مي‌شد. تنها دو بسته تا پايان باقي مانده بود که مهران مديري با تهيه‌کنندگان سريال به مشکل خورد و 6 قسمت پاياني هيچ‌گاه ساخته نشد. مديري با وعده جوايز چشمگيري مانند آپارتمان و خودرو، مخاطبان را مجاب کرد از دانلود غيرقانوني پرهيز کنند و مجموعه «قهوه تلخ» را بخرند، اما بعد از گذشت يک دهه، حتي سرنوشت جوايز هم مشخص نشد!

* شخصيتي که غيب شد!
بايد به سريال «نهنگ آبي» نيز اشاره کرد که اين بار اختلاف ميان سازندگان مجموعه با يکي از بازيگران به ضررش تمام شد. ترکيب فريدون جيراني، بهرام توکلي و سعيد ملکان به ترتيب در قامت کارگردان، نويسنده و تهيه‌کننده به تنهايي کافي بود تا خيل عظيمي از دوستداران جدي سينما را پاي «نهنگ آبي» بنشاند. از آنجايي که در همان ايام، خبر انتشار بازي آنلايني به همين نام در جهان و شايعه ترغيب به خودکشي از طريق انجام آن منتشر شده بود، بسياري از مردم مشتاق شدند جديدترين مجموعه شبکه نمايش خانگي را ببينند.
«نهنگ آبي» شروعي اميدوارکننده داشت؛ فضاي رازآلود به همراه بازي درخشان ليلا حاتمي، ساعد سهيلي و مصطفي زماني، مخاطبان را با سريال همراه کرد. هرچند «نهنگ آبي» نيز با ادعاهايي مانند دزدي گريم از سوي علي احمدزاده، کارگردان فيلم «مادر قلب‌اتمي»، تعويق در پخش سريال به دليل مميزي‌هاي متعدد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين سانسورهاي شديد مواجه شد، اما مهمترين اتفاق؛ جدايي ناگهاني ليلا حاتمي از سريال بود.
اين بازيگر در يادداشتي، دليل حذف خود از سريال را پايبند نبودن نويسنده و کارگردان به قول و قرارها براي رشد و عمق شخصيت «آناهيتا» در بازنويسي فيلمنامه عنوان کرد. بنا بر ادعاي حاتمي، وقتي او مي‌بيند اراده‌اي از سوي سازندگان مجموعه وجود ندارد، توافق مي‌کند آناهيتا با طراحي جديدي در داستان کُشته شده و از سريال خارج شود، اما توکلي و جيراني برخلاف توافق، اين کاراکتر را غيب کرده و فراري مي‌دهند. اين سريال تا پايان قسمت سي‌ام پخش شد، اما حذف شخصيت جذاب و اصلي «آناهيتا»، ضربه سخت و جبران‌ناپذيري به سريال زد.

* رقص ممنوعه در جزيره
مي‌توان به سريال‌هاي ديگري مانند «ممنوعه»، «جزيره» و «رقص روي شيشه» نيز اشاره کرد. اولي مانند «مي‌خواهم زنده بمانم» و «جيران» طعم توقيف را چشيد، دومي بدون نمايش سرنوشت شخصيت‌ها به اتمام رسيد و سومي به شکلي نااميدکننده تمام شد. «رقص روي شيشه» با حضور ستاره‌هاي مشهور سينما مانند بهرام رادان، مهتاب کرامتي، امير آقايي، ميترا حجار و صداي «ياس» توليد شد، اما تأخير در پرداخت دستمزد بازيگران سبب شد کم کم صحنه فيلمبرداري خالي شود. مهدي گلستانه، کارگردان سريال، صحنه‌هاي قبلي را به همديگر چسباند و ادامه داستان را به شکل روايت براي مخاطبان خواند!

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه