«رفتار پدرانه با همه»

رهبر معظم انقلاب در ديدار با ائمه‌جمعه سراسر کشور توصيه کردند


آرمان امروز |گروه سياسي | رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز (چهارشنبه) در ديدار با ائمه‌جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامي، حلقه‌اي بسيار مهم و فريضه‌اي استثنايي خواندند و تأکيد کردند: امام‌جمعه سخنگوي انقلاب اسلامي است و يکي از وظايف اساسي او بازتوليد مفاهيم معرفتي و مباني انقلابي و پاسخگويي به شبهات با زبان روز و تبيين مستدل آنها و رفتار پدرانه با همه است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ابتداي سخنان خود با گرامي‌داشت ايام متعلق به اهل‌بيت عليهم‌السلام، به بيان اهميت جايگاه نماز جمعه پرداختند و با اشاره به جايگاه استثنايي آن در ميان فرائض ديني گفتند: «پيوند ميان توجه به خدا و حضور و اجتماع مردمي»، «ذکر و ياد خدا به‌صورت دسته‌جمعي و نزول برکات آن بر جمع»، «استمرار بدون توقف نماز جمعه در هر هفته»، «پايگاهي مهم براي طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فکري، خدمات اجتماعي، همکاري‌هاي عمومي و آمادگي‌ها و بسيج نظامي» و «آميختن معنويت با سياست» از مهمترين ويژگي‌هاي نمازجمعه است که آن را تبديل به ظرفيت عظيم و فرصت فوق‌العاده کرده است.
ايشان افزودند: نماز جمعه با چنين ويژگي‌هايي، حلقه‌اي مهم در سلسله قدرت نرمِ مُفصل و طولاني نظام اسلامي است. رهبر انقلاب اسلامي سپس با طرح اين سؤال که «آيا در جمهوري اسلامي توانسته‌ايم، نماز جمعه را در جايگاه رفيع و شايسته خود قرار دهيم» گفتند: به نظر مي‌آيد کوتاهي‌هايي داشته‌ايم که بايد همت کنيم تا اين کوتاهي‌ها برطرف شود که در اين ميان، برخي مسائل بر عهده شخص ائمه‌جمعه است و برخي هم بر عهده مديريت کلان ائمه جمعه.
رهبر انقلاب اسلامي درخصوص ائمه‌جمعه به دو موضوع اشاره کردند: 1- منش و روش و شيوه زندگي امامان جمعه 2- محتواي خطبه‌هاي نماز جمعه. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درباره منش و روش امام‌جمعه گفتند: امامان جمعه همانگونه که در خطبه هاي نماز جمعه، همه را امر به تقوا مي کنند، خود نيز بايد در تحصيل تقوا و عمل به آن حداکثر تلاش خود را انجام دهند زيرا اگر غير از اين باشد، نتيجه عکس خواهد داد.
ايشان «رفتار پدرانه با همه» را از ديگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نماز جمعه قشرها و سلايق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه بايد همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و بايد همه را بر سر سفره معنويت و دين بنشاند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به جشن ميليوني غدير در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پديده‌اي عجيب خواندند و خاطرنشان کردند: در اين جشن همه جور آدمي حضور داشتند و همه نيز با وجود تفاوت‌هاي ظاهري طرفدار دين هستند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: من در يکي از سفرهاي استاني در جمع علماي آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در ميان مردم، افرادي گريه مي‌کردند که شايد شما در برخورد با آنها احتمال دهيد که حتي اعتقادي به دين ندارند در حالي که همه آنها معتقد به دين هستند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در توصيه بعدي، امامان جمعه را به سلوک مردمي يعني حضور در بين مردم و گفتگو با آنان توصيه کردند و افزودند: صِرفِ رفتن بين مردم کار مهمي است بنابراين از مردم فاصله نگيريد و ارتباطات خود را به يک گروه خاص محدود نکنيد، البته در طول اين سالها، شبکه امامت جمعه جزو مردمي‌ترين نهادهاي انقلابي بوده‌است.
«ارتباط با جوانان و تدارک ديدن سازوکار مناسب براي آن» توصيه ديگر رهبر انقلاب‌بود.
ايشان افزودند: امام جمعه در روز جمعه مردم را امر به تقوا مي‌کند با گفتار خود؛ من مي‌گويم شما در روز شنبه و يکشنبه و دوشنبه و سه‌شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه مردم را امر به تقوا کنيد با رفتار خود. والّا اگر ما روز جمعه دعوت به تقوا کرديم اما روز شنبه يک عملي از ما سر زد که اين با تقوا سازگار نيست، اين اصلاً به کلي باطل ميکند. يعني نه حالا فقط باطل مي‌کند، اصلاً، يک اثر به عکس  دارد. مستمع را سر لج مي‌آورد که چه دارند مي‌گويند اين‌ها. کمترين کاري که ممکن است بکند اين است که ديگر نماز نيايد، اين کمترين کاري است که ميتواند بکند. از اين بيشتر هم کارهايي مي‌کنند. آمر به تقوا بايستي در امر تحصيل تقوا در خود کوشنده باشد.
ايشان با اشاره به فعاليت گروه‌هاي پُر شمار جوان، خودجوش، گمنام و بي‌ادعا در سراسر کشور، وظيفه ائمه‌جمعه را ارتباط با اين گروه‌ها و حمايت از آنان خواندند و گفتند: شرکت در خدمات اجتماعي، همچون کمک به مردم در حوادث طبيعي و در مقابله با کرونا و جمع‌آوري کمک‌هاي مؤمنانه براي نيازمندان جزو کارهاي لازم امامان جمعه است که بعضي از ائمه‌جمعه نيز انصافاً در اين زمينه خوش درخشيده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامي در اين زمينه تأکيد کردند: ما طرفدار عدالت هستيم و پرچم آن را بلند کرده‌ايم اما تحقق عدالت بدون کمک به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در توصيه‌اي ديگر، با قدرداني از تلاش‌هاي ستادهاي برگزاري نماز جمعه در سراسر کشور، ائمه‌جمعه را به نظارت بر سلامت اين ستادها سفارش کردند و با تأکيد بر پرهيز از ورود در فعاليت‌هاي اقتصادي، خاطرنشان کردند: از فعاليت اقتصادي حتي به‌عنوان تأمين هزينه‌هاي نماز جمعه بايد اجتناب شود چرا که آثار منفي ورود بعضي از آقايان محترم به اين فعاليت‌ها، هنوز هم دامن‌گير نظام اسلامي است.
ايشان اداره تشکيلات روحانيت و حوزه‌هاي علميه را همواره مردمي خواندند و افزودند: حوزه‌هاي علميه، مراجع و فضلاي حوزه، وابسته به مردم هستند و احتياجي به دولتها و قدرتها ندارند و اين يک افتخار و امتياز است. به همين علت است که حوزه‌هاي علميه در قضاياي مختلف توانسته‌اند بدون رودربايستي با دولتها در کنار مردم بايستند. بنابراين نمازجمعه نيز بايد به همين شکل و با کمک‌هاي مردمي اداره شود.
رهبر انقلاب در ادامه به بيان چند نکته درباره خطبه‌هاي نمازجمعه و محتواي آن‌ها پرداختند.
ايشان، خطبه نمازجمعه و خطيب آن را سخنگوي انقلاب اسلامي و تبيين‌کننده و مطالبه‌گر مباني انقلاب خواندند و افزودند: هنر بزرگ خطيب جمعه اين باشد که مفاهيم معرفتي و انقلابي همچون مسئله بسيار مهم عدالت، استقلال، حمايت از مستضعفين و پيروي از شريعت را متناسب با نيازهاي روز و با ادبيات جديد بازتوليد کند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه خطبه‌ها بايد پُر مغز، آموزنده و پاسخگوي سؤالات عمومي باشد، گفتند: ادبيات خطبه بايد گرم، صميمي، اتحادآفرين، اميدبخش، بصيرت‌افزا و آرامش‌بخش به مردم باشد نه آن‌که موجب اضطراب، حاشيه‌سازي، تلاطم روحي، بدبيني به وضع کنوني و آينده شود و براي هجمه معاندان نيز دستاويز ايجادکند.
ايشان يک مأموريت مهم خطبه‌هاي نماز جمعه را مقابله با شبهه‌پراکني‌هاي دائم بدخواهان دانستند و گفتند: ميدان رزم امروز، ميدان قدرت نرم است و دشمن در اين ميدان با شبهه‌افکني به دنبال رخنه در دژ مستحکم ايمان مردم و از بين بردن آنان است چرا که عامل پيروزي انقلاب اسلامي و ايستادگي مردم در دفاع مقدس و فتنه‌ها و هر عرصه ديگر، ايمان مردم بوده است.
رهبر انقلاب، کار بزرگ جمهوري اسلامي را باطل کردن نقطه مرکزيِ هويتِ تمدن غرب يعني «تفکيک دين از سياست» خواندند و افزودند: «جمهوري اسلامي با شعار دين، نه تنها خود را حفظ کرد، بلکه با پيشرفت ايران تلاش طولاني غربي‌ها براي ناسازگار نشان دين و سياست را به چالش کشيد بنابراين مافياي قدرت‌هاي غربي که در رأس آن صهيونيست‌ها و سرمايه‌داران آن هستند و آمريکا نيز ويترين آن‌ها است، از اين حقيقت درخشان عصباني، و دائماً در حال طراحي براي ضربه زدن به جمهوري اسلامي هستند.»
رهبر انقلاب در ادامه به مسائلي که در روزهاي اخير درباره موضوع زن و حجاب مطرح است اشاره کردند و گفتند: « اين موضوعات از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي همواره مطرح بوده است و اخيراَ هم بار ديگر به بهانه حجاب، همان تلاش هاي ناکام در حال تکرار است.»
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند چند سال قبل، در جلسه اي، از من سؤال شد که در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعي داريد که من گفتم «دفاع ندارم، حمله دارم. آنها که زن را تبديل به کالا کرده اند، بايد دفاع کنند و پاسخ دهند».
ايشان با طرح اين سؤال که «چرا به يک‌باره و بار ديگر رسانه‌هاي رسمي و دولتي آمريکا و انگليس و مزدورانشان به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده اند؟ و آيا واقعاً غربي ها مدافع حقوق زن ايراني هستند؟»، فرمودند: «غربي‌ها همان‌هايي هستند که اگر مي‌توانستند آب را به روي ملت ايران ببندند، مي‌بستند، همانطور که داروي کودکان پروانه‌اي را تحريم کرده‌اند و اجازه نمي‌دهند به اين کودکان دارو برسد؛ حالا غربي‌ها واقعاَ دلسوز زن ايراني هستند؟»
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: حقيقت قضيه اين است که زنِ با شرف و با استعداد ايراني يکي از بزرگ‌ترين و مهمترين ضربه‌ها را به ادعاها و دروغ‌هاي تمدن غربي زده است و آنها از اين موضوع به‌شدت عصباني هستند.
رهبر کبير انقلاب خاطر نشان کردند: غربي‌ها سالها است که مي‌گويند تا زماني که زن از قيود اخلاقي و شرعي رها نشود، نمي‌تواند پيشرفت کند و به مدارج عاليِ علمي، سياسي و اجتماعي برسد اما زن ايراني در بيش از چهل سال گذشته توانسته است با حجاب اسلامي و چادر در ميدان‌هاي مختلف علمي، اجتماعي، ورزشي، سياسي، مديريتي، اقتصادي و فرهنگي حاضر شود و به موفقيت‌ها و سربلندي‌هاي بزرگ دست‌يابد.
ايشان تأکيد کردند: موفقيت‌هاي زن مسلمان ايراني باطل کننده تلاش هاي دويست، سيصد ساله غربي‌ها بوده و به همين علت آنها از زن ايراني عصباني هستند و به بهانه حجاب، اقدام به شبهه‌افکني و فضاسازي مي‌کنند.
رهبر انقلاب با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب در خطبه‌هاي نماز جمعه در هفته گذشته و همچنين در فضاي مجازي و رسانه‌ها، خاطرنشان کردند: در اين موضوعات بايد بسيار متين و منطقي و به دور از احساساتِ بي‌مورد، ورود کرد و بايد با دلايل روشن، آن منطق استعماري غربي افشا و تبيين شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، تبيينِ همراه با متانت و اِتقان را در موارد ديگر نيز ضروري دانستند و افزودند: ممکن است در منطقه‌اي ناهنجاري وجود داشته باشد که امام‌جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات، تصميم به مطرح کردن آن در نمازجمعه دارد که بايد با کيفيت مناسب و متناسب با جايگاه امام‌جمعه باشد.
رهبر انقلاب با تأکيد مجدد بر مقابله با شبهات دشمن و لزوم جدي گرفتن وظيفه جهاد تبيين، فرمودند: برخي افراد در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشير ايستادگي کردند اما در ميدان جنگ نرم و در مقابل شبهات زمين خوردند که البته يکي از دلايل اين اتفاق، دنياطلبي است.
ايشان، توصيه‌هاي بيان‌شده خطاب به ائمه‌جمعه را براي سخنراني‌هاي ايام محرم نيز صادق دانستند و با تأکيد بر ضرورت جذب مخاطب و تلاش براي ارتقاء اجتماع مردم در نمازهاي جمعه، افزودند: بر خلاف برخي افراد که مدعيِ ضعيف شدن اعتقادات مردم هستند، مراسم‌هاي بزرگي همچون جشن غدير، عزاداري‌هاي محرم و صفر، راهپيمايي اربعين و کمک‌هاي مالي مردم به حوزه‌هاي علميه نشان‌دهنده قوي‌تر شدن ايمان و دين‌داري عمومي است و نبايد ناتوانيِ فردي در جذب مردم به يک اجتماع به حساب بي‌ديني مردم گذاشته شود چرا که مردم در ميدان هستند و اين ما هستيم که بايد با عمل به وظايف، خود را از ميدان کنار نکشيم.
لازم به ذکر است که در ابتداي اين ديدار، حجت‌الاسلام والمسلمين حاج‌علي‌اکبري رئيس شوراي سياستگذاري ائمه‌جمعه با اشاره به برگزاري فريضه نماز جمعه در 900 پايگاه در سراسر کشور، گزارشي از رويکردها، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي ناظر به افزايش کيفيت نمازهاي جمعه بيان کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه